Rozpuštění

Rozpuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15546/bmid_rozpusteni-TUg-15546.jpg 4 312 85

Matthew Shardlake série

Tajemství klášterních zdí Píše se rok 1537. Thomas Cromwell pomáhá králi Jindřichu VIII. zbavit se nepohodlné manželky, stát se hlavou reformované církve a získat majetek mocných římskokatolických klášterů. Doba je bouřlivá a přeje novým zákonům, ziskuchtivým trikům a špehům státní moci. Do tohoto rámce je zasazen příběh vraždy královského vyslance v jednom z klášterů, kterou vyšetřuje další vyslanec, reformistický právník Mathew Shardlake. Ten se bludištěm dalších vražd, nejasných stop a spletitých motivů pomalu propracuje k překvapivému řešení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Dissolution , 2003

evickakyticka
07.11.2017 4 z 5

Celkem mě překvapilo, že se celý děj odehrává v klášteře, málo se podíváme do středověkého města nebo vesnici. Ale nevadilo. Bylo to takové tajemné. Žádné zbytečné kecy o modlení a bohu, které by mě donutily knihu odložit. Rozuzlení překvapilo - nejsem z těch, kteří odhalují vraha během čtení. Spíš se nechám příběhem vést až ke konci. Za neobvyklé prostředí a jeho krásy zasloužené čtyři hvězdy.

davas
05.11.2017 5 z 5

Kláštery,mniši,vraždy ,záhady ,detektivní zápletka,styl psaní = 5 *

lsisec
31.10.2017 4 z 5

Ideální pro sychravé podzimní večery u krbu. Příjemné čtení. Rovněž doporučuji si přečíst něco z anglické historie o této době. To jenom, abyste nasáli ducha doby a hlavně přitom nasávejte i něco dobrého.

padr
18.10.2017

Historické detektivky jsou in a tahle rozhodně patří k výborným. Trocha napětí, trocha poučení, trocha přehánění. Každý si najde své a já mohu jen doporučit.

HaniSebi
09.10.2017 5 z 5

Úžasná detektivka z tudorovské Anglie.

ladaol
09.09.2017 4 z 5

Občas jsem měla v těch bratrech trochu zmatek, ale jinak je to dobře napsaný obraz té doby. I z historického hlediska, i proto, že mám ráda detektivky mohu knihu doporučit.

akinomV
20.07.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila, možná byla ke konci už zbytečně dlouhá, ale ve výsledku jsem byla s knihou spokojená. Líbilo se mi historické pozadí knihy i autorovy vysvětlivky ke skutečným událostem. Určitě doporučuji.

rajsa
21.06.2017 5 z 5

Mám ráda detektivky i historické romány. V této knize se mé oblíbené žánry snoubí výjimečně čtivým způsobem. Kniha mě pohltila. Mohu vřele doporučit.

jpatr
21.05.2017 4 z 5

Docela zajímavé čtení i z hlediska toho, že se tam objevuje opravdu spoustu osob, které žily a dost se toho i čtenář dozví. Mile mne kniha překvapila a díky tomu se zaujetím čtu i další díl a mám připraven i třetí ze série. Dostal jsem je jako velice hezký dárek.

babicka_amalka
26.01.2017 5 z 5

fantastické čtení, kombinace napětí a historie, navíc z mé milované Anglie: co víc si přát!
jednoznačně doporučuje (stejně i následující díly); četla jsem jedním dechem a jsem "zklamaná", že těch dílů je jenom šest;

Ms.Floyd
24.01.2017 5 z 5

Jedním slovem - perfektní! Lehce ponurá klášterní atmosféra, zájímavá a napínavá zápletka, precizně vykreslené a popsané historické období. Nemám co vytknout a doporučuji celou sérii Matthew Shardlake. Četla jsem všech šest dílů za sebou a i když je série skvělá, možná je lepší si ji rozkouskovat a nečíst ji na jeden zátah - pak se vám můžou jednotlivé díly zdát hodně podobné. Každopádně i tak se jedná o jedny z nejlepších knížek, které jsem četla a jsem moc zvědavá, jestli Shardlaka v žánru historických detektivek v mých očích něco překoná.

Eicherik
10.09.2016 4 z 5

Tahle kniha mi byla doporučena pro jistou podobnost s kultovním dílem Jméno růže a rozhodně mě nezklamala, ale naopak velmi potěšila. Samozřejmě nutno podotknout, že Jméno růže je kvalitativně mnohem výše a v Rozpuštění chybí to nejlepší ze Jména růže a tím je knihovna - bludiště. Knihu mohu doporučit každému, kdo má rád žánr historické detektivky. K tomuto románu se budu rád vracet.

senora
19.07.2016 5 z 5

Musím předeslat, že historické knihy nejsou moje parketa a primárně je nevyhledávám, spíše naopak. Oceňuji především pro mě neskonale přijatelnou formou vysvětlená část anglické historie, kde konečně za jmény vidím lidi a proto si je budu pamatovat.

Tesssay
29.06.2016 5 z 5

Pár stránek mi trvalo než jsem se začetla a zvykla si na postavu Matthewa Shardlakera, ale pak už to jelo...četla jsem každou volnou chvilku a docela mě mrzelo, když se vše nakonec vyřešilo a kniha skončila. Ještě, že autor napsal více dílů, takže si jdu s chutí přečíst další...;-)

Selinute
08.06.2016 5 z 5

Historická detektivka - to je to, co mě momentálně tak baví. Nečekala jsem nic, co už by tu nebylo a ono přece... Velmi příjemné čtení s výstižným popisem dobových reálií a napínavým pátráním po záhadném vrahovi. Děj zasazený do prostředí starého kláštera působí mysticky a tajemně. Kdo má rád středověk a napětí, tak se bude skvěle bavit.

woodward
07.05.2016 5 z 5

V záplavě nejrůznějšího balastu, tvářícího se jako "historické" detektivky, jakých je dneska všude plno, jsem objevil tuhle prima sérii od autora, který očividně ví o čem píše, umí psát, a má k tomu i vzdělání nejen historika, ale i právníka. Jindřich VIII. byl zlostný tyran, který si svou neschopností ukočírovat vlastní život, nemluvě o životě celé země, které měl vládnout, nadrobil spoustu problémů, při jejichž řešení používal praktiky odpovídající jeho povaze. Právník Matthew Shardlake pracuje ve službách jednoho z těch, jimiž se neurvalý panovník obklopil, a kteří pro něj vykonávali "černou", často velmi špinavou práci, jíž si vyžádaly závažné následky, jež postupně vyplynuly z Jindřichova rozhodnutí zapudit Kateřinu Aragonskou. Lord Cromwell, Matthewův šéf, je historickou postavou a je dost pravděpodobné, že Sansomovo vyprávění, pokud jde o postupy používané při likvidaci anglických klášterů, víceméně odpovídají skutečnosti. Sám Matthew však je i přesto postavou vcelku sympatickou - víc neřeknu, abych se nedopustil spoileru. Dávám pět hvězd a těším se na další díly.

orinka3
13.03.2016 5 z 5

Moje krevní skupina! S velkým nadšením jsem dočetla v pořadí třetí knihu pana Sansoma. Oceňuji srozumitelný jazyk, živý děj, výborně načrtnuté postavy a především tu hlavní, Matthewa Shardlakea. Ani vteřinu nenudí. Nádherné kulisy, krajina, tajuplný močál, záhadné chodby kláštera...milovníkům historie a napětí vřele doporučuji. Anglický styl detektivek je něco docela jiného, než americké trháky, které v člověku nezanechají ani stopu, k tomuto autorovi je radost se vracet.

kečup60
26.02.2016 4 z 5

velmi napínavá detektivka, která ukazuje prostředí sice historické, ale vztahy a touhy velmi současné. Všechno už tady bylo a zřejmě stále bude. Přesto jsem ráda, že žiju v současné době.

TeaPeter
23.02.2016 5 z 5

Edit 26.5.2023: Knihu jsem poprvé začal číst už před sedmi lety. Tenkrát mě nedokázala vtáhnout do děje a ani jsem ji nedočetl. Tentokráte jsem asi měl jinou náladu a přečetl jsem ji celkem lehce a rychle. Dějiny se s postavami nemazlily a děj krásně ukázal, že svět opravdu není černobílý, stěně jako lidé a jejich povahy. Výstižně kniha ukazuje podstatu mnoha reforem a revolucí: o čistou myšlenku jde zřídka - většinou je to jen o nepochopení, zlobě, majetku a tak. Jednoznačné je i poznání, že náboženská reformace byla v Anglii stejně devastující jako u nás. Jen o něco později.

MAXA71
15.02.2016 5 z 5

Prekvapivo dobré čítanie. Zaujalo ma.