Matrix Recesed

Humorná parafráze příběhu Matrixu. Neschopný mladík Gordon pracuje jako úředník v jedné malé londýnské společnosti. Kvůli nervózní užvaněnosti se mu ještě nikdy nepodařilo navázat vztah se ženou či dívkou. Touží po lásce a snaží se ji najít přes internet. Aby udělal na ženy dojem, dá si přezdívku Nemo a tvrdí o sobě, že je velmi dobrý hacker. A k jeho obrovskému překvapení ho jedna slečna kontaktuje: říká si Trihity; je krásná, sebejistá, moderní a prudce elegantní. Seznámí Gordona s Morčeem, vůdcem bojovníků za osvobození od nadvlády strojů. Morčeus ho vezme na palubu okřídlené ponorky Šalamoun (vlak londýnské podzemní dráhy) a oznámí svým soukmenovcům, že Nemo je vyvolený, jenž jim pomůže nenáviděný systém porazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26626/matrix-recesed-FTv-26626.jpg 324

The McAtrix Derided (2004)

Humor, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Smolař

Špatně. Toto dílko má být parodií Matrixu. A u parodie se chci bavit. Chci se usmívat. Nemusím se nutně řezat tak, že sousedi budou volat městapo za rušení nočního klidu. Vzhledem k průměrné předloze se Adamu Robertsovi otevíral prostor, kde mohl samotnou předlohu poměrně snadno udolat... ale nestalo se tak.
Kniha sama se čte poměrně svižně, až na pasáže, kdy se hlavní hrdina vysloveně utápí v hromadě slovního hnoje. A to je asi ten největší kámen úrazu, když pominu téměř absenci vtipu.
Druhou hvězdu přidávám za poslední část knihy, která by jako námět vystačila na slušný sci-fi román, pokud by byla dobře rozvedena. Bohužel to knihu ale nezachrání.

vlkodlaq
23.06.2016

Musím říct, že jsem čekal více. Čekal jsem údernou parodii a dostal jsem pouhý přepis originálu s několika málo originálními vtípky, ale nestalo se, že bych se u knihy od srdce rozesmál. Ne nejsem suchar, jen je kniha ve svém žánru slabá, vtipy prostoduché a těch pár dobrých nápadů celou knihu bohužel nezachrání.

vajglik
17.04.2016

Jako fanoušek celé matrixovské trilogie jsem bral přečtení této knihy jako povinnost. Škoda, že více je rozpracován pouze první díl. Následující dva jsou slabší. Přesto se daly v knize najít zajímavé a vtipné okamžiky.

paulhunter

Docela slušná parodie na Matrix, místy jsem se zasmál, místy mi ale přišly určité situace slabší a rozhovory trapnější. Nicméně jedná se o oddechovku, která je přečtená za chvilku a pokud jste příznivci všemožných parodií, neváhejte.

:::
V místnosti bylo ticho.
"Přišel jsi pro odpovědi," zahřměl Morčeus, "a já ti je mohu poskytnout. Vím," řekl přísným hlasem, "na co se mě právě chystáš zeptat."
"Nebude vám vadit, když si sednu?" zeptal se Gordon.
"Jistě, klidně se posaď, jestli chceš, myslel jsem až tu další otázku."
...

Když Gordon mlčel, pokračoval. "Chceš se mě zeptat, co je to McAtrix."
"No jasně," řekl Gordon. "Jasně, proč ne?" Nervózně se zasmál.
"Ale já Ti to říct nemůžu," řekl Morčeus temně.
"Aha," řekl Gordon zklamaným hlasem. "Nemůžete? To je škoda."
V místnosti nastalo hrobové ticho.
...

Jidáš ukázal na jedno z holičských křesel. "Teď si támhle sedni a uvolni se. Musíme ti zavýst do, ehm, zdířky, zastrčku."
"Aha, křeslo. Z něj pak vstupujeme do McAtrixu, že jo," řekl Nemo.
"Jo," řekl Jidáš lakonicky. "Někdy tomu říkáme Rektrix."
"Rektrix?" řekl Nemo. "Tomu nerozumím."
"To pochopíš," řekl Jidáš temně, "až uvidíš, kam ti tu zástrčku vrazím."