Matoucí encyklopedie

Matoucí encyklopedie https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322552/mid_sasa-gr-matouci-encyklopedie-TL6-322552.png 5 21 6

O něco dříve narození si možná ještě vzpomenou na krásnou barevnou knížku Bohumila Říhy – Dětskou encyklopedii. Ta byla předobrazem zvláštní knížečky Matoucí encyklopedie. Saša Gr., básník a humorista z Vysočiny, zpracoval ovšem toto téma po svém. Ve 148 heslech určených zdánlivě dětskému čtenáři si dělá legraci prakticky ze všeho kolem nás, z kapitalismu i z komunismu, z xenofobů i z různých etnik, z milionářů i bezdomovců, ale i z běžných životních situací. Knihu, která pobaví řadou nečekaných point i slovních hříček, inteligentním i suchým nonsensovým humorem, doplnil vtipnými barevnými kresbami slovenský multidiletant Juraj Bocian. Doslovem opatřil Gaco Novomesský.... celý text

Vidlička
06.06.2023 5 z 5

Tyhlety ptákoviny miluju. Tyhle zdánlivý blbosti ale vyžadují sakra chytrost, rozhled, životní zkušenosti, a vrozenou dávku šílenosti. Prostě asi jako bych to psala já! :-P
Taky je znát autorův opravdu, ale opravdu velký obdiv k panu profesorovi, paní hraběnce a trapičovi rybek Vágnerovi, vegetariánům, ženám a podobným položkám.
Celé je to krásně nekorektní, dokonale ilustrované a nadmíru zábavné! Doporučuju!

sody
28.10.2017

Vtipné, zábavné, ideální dárek pro moje kamarády

Koka
15.07.2017 4 z 5

Gejzír jazykových hříček, vtipné a vynalézavé využití floskulí a ustálených rčení použitých v novém, nečekaném kontextu. Bavila jsem se. Za jistou slabinu knihy však považuji poněkud úzký a nesystémový výběr hesel (jako by si autor řekl: na které slovo se mi povede něco vhodného vymyslet, to zařadím) a také ten ideologický, antikomunistický nános a narážky na realitu reálného socialismu, které - při vší své oprávněnosti - budou asi pro mladší čtenáře nesrozumitelné (a s knihou to pak dopadne jak s geniálními hrami Divadla JdC, v nichž také čím dál méně publika rozumí narážkám a "odkazům"). Za vynikající považuji ilustrace - jejich autor má nezměnitelný styl, což se už dnes moc nevidí.
Doporučuji.

Iki1
23.05.2017 5 z 5

Výborné počtení se spoustou jazykových hříček. Autor připravil ke každému písmenu několik hesel, které osobitým způsobem vysvětluje. Využívá přitom mnohoznačnosti slov a přidává sem i své hodnocení. Texty doprovázejí skvělé ilustrace Juraje Bociana. Hodně jsem se při čtení pobavil.

ZaS
09.02.2017 5 z 5

Famózní. Jedinečné. Vynikající. Vřele doporučuji. U některých hesel hrozí natržení bránice či zalknutí smíchem, takže čtěte opatrně :-)

JanaFJ
12.12.2016 5 z 5

Encyklopedie je sice matoucí, ale zároveň mnohé objasňující a především je krásná!