Maťko a Kubko

Maťko a Kubko https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359324/mid_matko-a-kubko-0Zk-359324.jpg 4 57 17

Ďalšie vydanie slovenského detského "bestsellera" - o dvoch valachoch, čo na salaši pásli ovce a pritom aj búrku napásli, s medveďom sa skamarátili, učili kukučku kukať a vílu ovečky dojiť - nepochybne patrí k najvydávanejším a najpredávanejším rozprávkovým knihám uplynulého desaťročia, preto aj získal ocenenie Zlatá kniha roka 2001.... celý text

JointlieKat94
27.03.2023 4 z 5

Tuto knížku dostala moje sestra, když končila ve školce a já nevim proč, ale je u mě v knihovně, i po těch mnoha letech. Já jí určitě jako malá listovala, ale do čtení jsem se moc nehrnula. Možná mě odradil hned začátek, kterému jsem nerozuměla. Obrázky si ale pamatuji.

Teď po těch letech jsem usoudila, že je čas to zkusit a ani začátek knihy mě neodradil (i když stále nerozumím..). Jsem ráda, že nesrozumitelných bylo jen pár prvních vět. Pak už to byla jen samá sranda a já se u knihy vážně bavila. :)

martin_aston
26.09.2020 5 z 5

Spolu s Rozrávkami o psíčkovi a mačičke a Starým Bodríkom a Vlkkom uholný kameň môjho čítania. Krásne rozprávky o dobrodružstvách dvoch valachov s dobrým srdcom, stáde ovečiek a prešibanom psovi :). Dnes čítam mojim chlapcom. Stále krásne.

RendyaDav
18.01.2020 4 z 5

I tato knížka mě provází od dětství...Kterou jsme si rádi četli...

Barza
19.09.2019 5 z 5

Matně jsem si pamatovala z večerníčku. Knížku jsem koupila v bazaru a četla dětem. Líbila se, nasmáli jsme se a doporučujeme!

Naias
09.02.2019 5 z 5

Ako dieťa som milovala Maťka a Kubka, tú pohodovú amosféru, rozprávkové motívy, krásne ilustrácie, nádherný jazyk plný slov, ktoré dnes už nepočuť a ktoré znejú môjmu uchu tak ľubozvučne. Väčšina kníh, ktoré som si v detstve obľúbila, už mi nič nevraví, ale touto sa kochám stále.

Mimochodom, táto kniha nie je o Valachoch, teda obyvateľoch Valašska, ale o valachoch, čiže pastieroch oviec, navyše slovenských pastieroch oviec, pretože autorka je Slovenka. S Valašskom táto kniha nemá spoločné nič.

danny_21
23.11.2018 4 z 5

Další z dětských knížek s krásnými ilustracemi o dvou ogarech a jejich dobrodružství na salaši, díky nim jsem po letech poznal, co je žinčica :-) - 75 %

whale77
30.06.2018 5 z 5

Milé příběhy, úžasné obrázky, zajímavá slovensko-čeština (s nutnou potřebou dětem vysvětlovat – krpce, košár, žinčice,...), sepjetí s přírodou, první čtení – velká písmena, ne planý obsah. Milovala jsem jako dítě, s chutí jsem předčítala a doufám, že i naše holky po ní brzy sáhnou samy.

zelena_zabicka
01.03.2018 3 z 5

Veselé příběhy, ledaskdy spíše pohádky z Valašska. Kniha je určena jako první čtení - myslím si však, že takto malé děti by řadu věcí vůbec nepochopily hl. kvůli hojně používaným výrazům v nářečí. Jinak je to hezké počtení.

munka
02.11.2017 5 z 5

Pekná kniha pre deti. Veselé a smutné príbehy prečítané vďaka Výzve 2017.

LuiCJ
13.09.2017 5 z 5

Seriál mám veľmi rád. O knižke, ktorú som si prečítal až po pozretí seriálu, to môžem pokojne povedať. Doslova, seriál je na 99% podľa knižky. Takže je to skoro to isté. Klasika, ktorú odporúčam všetkým, ktorý to ešte nečítali!

Musvar
28.01.2017 4 z 5

Tato knížka není o Valašsku a její hrdinové nejsou Valaši, alebrž Valaši, nicméně přesto je dobrá a zábavná :)

Lucissia
28.11.2016 5 z 5

Jak je kniha o mém Valašsku, je to pro ni poloviční úspěch. Jakmile je to dobrá kniha, má úspěch zaručen. Tuto knížku mám i s věnováním od paní učitelky ze školky. Sama jsem ji četla několikrát a teď jsem si dala repete se synem. A podařilo se, něco málo ho sice nezaujalo, ale podle toho, jak se furt ptal, co jsou to krpce, co širák, co valaška, bylo vidět, že nad knihou uvažoval. A ilustrace tomu dodaly ten správný šmrnc. :-)

haki34
17.11.2016 5 z 5

Uzasna detska knizka s prihodami smutnymi i veselymi dvoch valachov - Matka a Kubka ;) milovali sme ju ako deti, podobne vecernicek.. A teraz ju miluju moje deti ;)

hana1984
20.06.2016 5 z 5

"protožu su původem cérka z valašska,miluju ju od dětství"

Luccy78
30.04.2015 4 z 5

Tuhle knížku jsem dostala ještě v době, kdy jsem neuměla číst, ale obrázky se mi moc líbili:-) A později, když už jsem zvládala písmenka, jsem si ji četla sama, i mladšímu bráškovi, který ještě číst neuměl.. Pro menší děti určitě doporučuji, ráda na ni doteď vzpomínám..

bara8686
27.03.2013 3 z 5

mé dcery nejoblíbenější kniha,ale abych pravdu řekla ve slovenštině je to lepší :-)

Majinek
04.02.2013 5 z 5

Má vůbec první vlastní knížka. Dostal jsem jí ve 4 letech k Vánocům. Veselé příběhy provázené hezkými obrázky.....Doporučuji