Matka Kuráž a její děti

kniha od:

Matka Kuráž a její děti obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Autor, jeden z nejvýznačnějších průkopníků nových směrů v dramatické tvorbě, napsal tragedii věčné markytánky třicetileté války, matky Kuráže, v předvečer druhé světové války. Hra předvádí, jak markytánka ztrácí ve válce jedno dítě za druhým, až nakonec zůstává ve svém stáří úplně osamocena, přesto se však nic nenaučí z katastrof, kterými válka zbídačila její život. O smyslu hry prohlásil autor: „I když se Kuráž ničemu dál nenaučí, publikum se, po mém soudu, přece jen může něčemu naučit, když ji bude pozorovat.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355939/matka-kuraz-a-jeji-deti-Qs7-355939.jpg 3.488
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Orbis
Orig. název

Mutter Courage und ihre Kinder, 1953

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Matka Kuráž a její děti

Přidat komentář
Percabethka
05.12.2019

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, jinak bych po ní asi nesáhla. Jsem ale ráda, že jsem se k ní dostala. Sice mi tu nebyla sympatická žádná postava, s těmi komunistickými ideami se taky plně neztotožňuji a ani to prostředí války není zrovna můj šálek kávy. Tohle drama je ale v mnoha směrech specifické a originální a když nad tím přemýšlím, tak se mi vlastně i celkem líbilo.

DzordanoChruno
03.10.2019

Zvláštna kniha, ťažko sa to čítalo (písaná je ako scenár divadelnej hry), ale myšlienky sú zaujímavé. V krízových situáciách a vojnových dobách sa stáca všetka ľudskosť, človek koná pudovo, ako zver, len aby mal čo do úst, aby prežil. Potešujúce je, že dnešní ľudia nie sú o nič väčšie hyeny, ako boli v minulosti (aj pred 400-rokmi). Preto výraz "staré dobré časy" je skôr prejavom straty pamäte ako skutočným príznakom toho, že to ide s nami z kopca.
Pár dobrých myšlienok z knihy:
"Handlíře se nikdo neptá po víře, jedině po ceně. A evandělický kalhoty taky hřejou."
"Úplátnost je u člověka, co u Pánaboha milosrdenství."


Oryk
05.06.2019

Matku Kuráž jsem začal číst s mnoha předsudky. Podle toho, co jsem slyšel, jsem si udělal představu o Matce Kuráži zcela zkreslenou. Představoval jsem si ženu, která zcela chladnokrevně obětuje životy svých dětí pro zisk a vlastně jí o nic jiného než o peníze nejde. Během četby jsem si neustále říkal, jak moc jsem se pletl. Příběh byl alespoň pro mě mimořádně poutavý a čtivý. Až jsem si místy říkal, že některé kapitoly jsou ke škodě nepropracované a krátké. Téma je velmi nadčasové a i po přečtení nevím, co si vlastně o Matce Kuráži myslet. Je to až morální problém, který se dá jednoduše vztáhnout i na dnešní dobu. Kde je ta hranice, kdy se člověk ještě snaží spravedlivě vydělat a kdy už poškozuje své blízké? A můžeme vůbec odsoudit ženu, která se nezbaví bezmyšlenkovitě veškerého majetku, bez kterého by stejně ona i její děti nejspíše zemřeli hlady i když ví, že pokud to udělá, existuje nepatrná šance na záchranu jejího syna? Kniha nedává odpovědi na tyto otázky ale pouze nastiňuje problém, což je pravděpodobně ještě důležitější než odpověď. Matka Kuráž se dá přečíst v rychlosti jen s vnímáním řečeného příběhu, ale po zamyšlení lze objevit mnoho skrytých morálních či etických hlubin. Ať už je to tragédie popravy syna, kterého jeho matka nezachránila, přestože mohla, nebo hrdinná oběť Katrin.

Kuža007
15.02.2019

Pěkná divadelní hra.

u_marketa
19.11.2018

Téma matka–děti–válka, ale jinak, než byste čekali (nebo než znáte od Čapka). Přímé, drsné, bez příkras.

nikikostadinova
17.12.2016

Krásné čtení, moc se mi líbilo. Větu na konci jsem si okamžitě zapamatovala. Je nádherná. Mám ji napsanou na nástěnce v pokoji. Velký zážitek.

wiix
05.02.2016

Proste ma očarila svojim vtipom, drzosťou a pravdivosťou. Autor zase štýlom, rozvahou a nebojácnosťou.

Sisi11
22.03.2014

Quis vellet pacem, preparat bellum.

1