Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3097/mid_matka-tXJ-3097.jpg 4 48 9

Vera Zardissová žije s manželem Jurgenem, úspěšným gynekologem, dcerami Annou a Renou a svými rodiči v bývalém, luxusně zrenovovaném statku. Venkovská idyla však náhle končí, když Rena krátce po svých sedmnáctých narozeninách nečekaně zmizí. U nádraží se najde jen její kolo. Při pátrání po dceři přichází Vera na stopu tajemstvím, kterých se nikdo ve vesnici neodvažuje dotknout.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die Mutter , 2000

Miila
03.10.2019 odpad!

Za mě bohužel neee. Přemýšlela jsem aspoň o jedné hvězdičce, ale čtení mě nebavilo, postavy nezaujaly, občas jsem se ztrácela... Odpad je silné slovo, ale jedna hvězdička moc. Jestli je tohle King v sukních, asi se do něj nedám. Otevřené konce nejsou to, co v příběhu hledám.

slaska77
08.06.2019 2 z 5

Opravdu hrozně moc záleží, co od knihy očekáváte. Nejlépe poslouží asi lidem, kteří si chtějí sami představit, jak by se cítili, pokud by se jim ztratilo dítě. Má strhující příběh, hlavní hrdinka často podléhá totálnímu zmatku, že i čtenář chvílemi neví, která bije, psychologicky je to bezesporu zajímavé, neuvěřitelně skličující atmosféru. Pokud ale toužíte pro thrilleru až s kriminální zápletkou, tak to nečtěte a ušetříte si vlastní naštvání. Teď pár vážných výtek, které mohou následovat až za slovem SPOILER:
- v knize je naznačena řada tajemství, ať už nacistického dědy malé Reny, nebo její babičky, která se s rodinou nestýkala, téma doktora a jeho matky či domnělého otce, téma nestandardních vztahů v rodině Wirthových či zvláštního chovatele koní
- samotný přebal knihy je totálně zavádějící, protože poukazuje na temná tajemství vesnice, která nakonec žádná odhalena nejsou (a podle toho jsem si knihu v knihovně vybrala!)
- vztah samotné Very a její matky projde těsně před koncem přeměnou, ale zase - nikdo nevysvětlil, co to způsobilo
- no a kdo se chce dozvědět, co se tedy stalo a jak to tedy dopadlo, ten musí být maximálně naštván a popuzen. Autorka celou dobu napíná nervy čtenáře k prasknutí, aby to uzavřela nijakým závěrem?
Bohužel se neztotožňuji s přebalem knihy, který nazývá německou autorku jakýmsi jejich lokálním Stephenem Kingem, ten vždy své příběhy řádně vysvětlí, byť kolikrát s přispěním nadpřirozených sil... tady prostě na konci zůstává jen ten nepříjemný pocit rodiče, který přišel o dítě a neví, proč, co se stalo, kdo to udělal, jestli jeho dítě žije a proč odešlo... jako rodiče mě to mrazí a varuje, jako čtenáře thrilleru jsem zklamaná. Celou dobu jsem chtěla dát 4 hvězdičky, ale protože má kniha tak vysoké hodnocení, které je velmi zavádějící, dávám 3 hvězdy snížené o jednu za to zklamání na konci, takže jsem na dvou. Přeberte si to jak chcete:-) (červen: 492 str.)

medlovice
13.05.2019 3 z 5

Nutila jsem se do čtení a pak to vzdala. Ztratí se holka, je jí 16, sama jezdí na koni. Rodiče se ji vypraví hledat a matka sedí v autě, dívá se jak její muž se jde zeptat , jestli neviděli jejich dceru a matka tak přemýšlí , jak se seznámila s se svým mužem . Pak se dcera najde a zase ztratí ? Já to vážně už potom nečetla, ztráta času.
Jestliže autorce s oblibou říkají Stephen King v sukních, asi jsem četla jiného Kinga, protože ten umí.

alexandra111
04.04.2018

Knihu jsem hltala a čekala,jak to dopadne. Lépe to nemohla popsat v komentářích Chemlona,takže už nic dodávat nemusím.Konec mě taky rozčílil,nemám ráda knihy,kde není vysvětleno,co se stalo.

Chemlona
08.08.2017 3 z 5

Téma těžkého traumatu ze zmizení dítěte a to jak se každý příslušník rodiny s ním vyrovnává je popsáno skvěle. Myslela jsem, že dám plný počet hvězd, ale konec mě tak naštval, že i k těm třem se musím nutit...
SPOILER!!!
Zhruba do poloviy knihy jsem se do čtení spíše nutila. Nemohl za to ani tak samotný příběh, jako spíše nepovedený překlad, což je velká bolest dnes překládaných knih. V polovině se to ovšem zlomilo a já nadšeně hltala stránky a co taková událost dokáže udělat za rozklad v rodině. Nemohla jsem přestat číst, abych se dozvěděla co se s Renou vlastně stalo a ono to mělo otevřený konec... Nevím jestli byla zavražděna, jak nebo jestli nakonec přece jen neutekla nebo se jí nestalo jiné neštěstí. Konec mě nezklamal, ale přímo naštval! Navíc mi bohužel žádná postava nebyla sympatická a ani u jedné jsem nechápala její chování.
Nevím jetli si od autorky ještě někdy něc přečtu...

hanap
03.10.2015 5 z 5

Výborně napsané , kniha mě zcela pohltila a nutila k zamyšlení co kdyby se to přihodilo mě ,...Doporučuji .

Moňa69
11.10.2013 5 z 5

Někdy zkrátka jako by pupeční šňůra nikdy neexistovala a někdo se jednoduše nesmíří s tím, že rodinu si nevybírá. Strašně mě žere, že netuším, co se sakra s Renou stalo, ale kdyby autorka nenechala konec otevřený, neměla by kniha ty správné grády a neudržovala by čtenáře v napětí i při opakovaném čtení. Oceňuju, že se děj netočí jen kolem mladší dcery, ale že se nám dostává i názorného nahlédnutí na komplikované a rozhodně ne černobílé vztahy mezi všemi členy rodiny a blízkého okolí a že na nevycválanou mládež není pohlíženo jako na verbež k profackování, ale jako na slabé a duševně nevyrovnané bytosti toužící po něčem lepším, po hezčím světě (což v reálu samozřejmě z 99,9% nefunguje). Ráda se k Matce vracím a i při asi stopadesátém přečtení i pořád dává něco nového.

RADOST
23.04.2013 4 z 5

Prožitky, úvahy, myšlení a pocity matky, které se jednoho dne ztratí dospívající dcera. Chování a bolest jednotlivých členů rodiny, pátrání, obviňování, msta , ztráta soudnosti, nepochopitelné postoje, neschopnost policie. Vtáhne vás to do děje a stále víte tak málo, jako zoufalí rodiče..... Nikomu nepřeju zažívat něco podobného.

dalfy
26.10.2011 3 z 5

přečetla jsem ji před xy lety a jsem ráda,že jsem v té době neměla dítě. Asi bych jí těžko rozdýchvála. Ale jinak moc zajímavý pohled a děj

Petra Hammesfahr
německá, 1951