Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167/bmid_matka-vEL-167.jpg 4 2071 246

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: , Artur

Matka , 1938

certik003
26.03.2019 5 z 5

Je neuvěřitelné, jak Čapek uměl dokonale vystihnout rozdíly mezi ženským a mužským vnímáním války a hrdinské smrti. Velmi silné drama, ráda bych ho viděla v divadle, myslím, že by to byl ještě lepší zážitek. Dojemná a nečekaná reakce matky na závěr.

MayaBu
20.03.2019 4 z 5

První drama, které jsem od Čapka četla a můžu s klidem říct, že určitě ne poslední. Samotný námět velice zajímavý, závěr do posledního okamžiku vypjatý...docela silný zážitek

pismenkovyJoe
11.03.2019 5 z 5

Velmi silné a zdařilé drama. Čapek opět nezklamal.

Hani77
08.03.2019 5 z 5

Přečteno doslova jedním dechem cca za 1 hod. Myslím, že k tomuto dílu není co dodat, budu se k němu ráda vracet. Ale myslím, že bylo pro mě silným zážitkem právě z pohledu matky. Jako bezdětná bych to tak nevnímala.

Hathor89
12.02.2019 4 z 5

Karel Čapek byl skutečně vynikající Spisovatel, který s citem popisoval problémy moderní doby. Četla jsem od něj již několik knih, Matka mi zatím sedla nejméně. Jen nevím přesně, čím to je, a to jsem ji četla už podruhé. Možná mi lezly na nervy neustálé dialogy mrtvých členů rodiny s hlavní ženskou protagonistkou (postavy mi byly nesympatické), i když druhým dechem dodávám, že oboustranné nechápání drásalo srdce. Muži měli své cíle (někdy šli i proti sobě), ale stejně tak matka. Tak čí byl víc? Rozhodně oceňuji strhující konec.

Kizi
11.02.2019 4 z 5

Pane Karle Čapku, vy jste prostě Pan spisovatel s velkým P! Děkuji za lidi, jako jste byl Vy. Vaše dramata budu mít asi navždy zaryté... :)

JoeSurikata
28.01.2019 3 z 5

Sama Scheinpflugová o této hře prohlásila, že je to politický plakát. Ano, je. Napsáno na groteskní "objednávku" děsivé doby, která umocňuje sílu poselství.

kara
20.01.2019 5 z 5

Nejdříve jsem ji viděla v divadle, kde mi to doopravdy drásalo srdce, i když vlastní děti zatím nemám, ale dovedu se do té situace vžít. Knihu jsem přečetla v rámci povinné školní četby, jinak bych se do ní asi nepouštěla, ale rozhodně nelituji. Nebyl to ztracený čas. knihu by si měli přečíst všichni politici, co koketují s možností válek.

bigbabe
29.12.2018 3 z 5

Určitě by si měl každý přečíst, aby neřešil v dnešní době takové maličkosti a nějaké žabomyší války.

Ginosaji
28.12.2018 4 z 5

Velmi poutavé, zajímavé, žalostné a 'na jeden zátah' čtivé dílo. Není pochyb o tom, že jej můžeme s hrdostí označit jako kulturní poklad národa.

Sajdak
06.12.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a byla jsem z ní velmi nadšená. Líbil se mi kontrast mezi láskou matky a "krásnou smrtí". Také pro mě bylo velmi zajímavé pojetí ženského a mužského smyslu života. Závěrečné gesto ve mě vyvolalo velmi silné pocity. Bylo to zároveň smutné a velmi dojemné.

Marekh
14.11.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, ačkoliv byla smutná. Matka vede dialogy a spory s mrtvými muži své rodiny. Má 5 synů. V dramatu je postaveno dvojí pojetí života: mužský princip, který směřuje k plnění nadosobních úkolů, přesahujících lidské soukromí a ženský princip, soustředěný na zachování života.

Chápal jsem matku, která brání Tonyho, aby nešel do války, poněvadž by přišla o všechny členy své rodiny a zůstala by sama. Z druhého hlediska jsem také chápal ostatní členy rodiny, kteří matku přemlouvali, že je nutné, aby Tony bránil svoji vlast. Závěr knihy byl pro mě překvapivý.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Kdyby se za vlast neplatilo životem... kdyby se za čest, za pravdu, za svobodu neplatilo životem, neměly by tu ohromnou, tu strašnou cenu, víš?

mewmew
13.10.2018

Závěr mě tedy dostal, ale jinak mi to prostě nesedlo. Postavy mi byly nesympatické, ponejvíc právě Matka.
Ráda bych viděla divadelní provedení, třeba bych to potom docenila lépe..nevím.

Leenah
14.09.2018 5 z 5

Skvost české literatury! Nechápu, že mi na střední škole tahle kniha unikla, bohužel zaniká v dalších textech Karla Čapka, ačkoli námět je srdceryvný, bolestivý, prostě ze života ženy, která žije v období války. Tomuto tématu se málokdo věnuje, svět je plný hrdinů a jejich životů, ale životy jejich matek už nikoho moc nezajímají. Čapek tady vystihl bolest ženy, která ztrácí po manželovi i své syny, její pochybnosti, za co vlastně zemřeli a touhu uchovat pro sebe život aspoň toho nejmladšího, ačkoli v hloubi tuší, že na to nemá nárok. Geniální, hodně se mě to dotklo...

Papaja1
24.08.2018 4 z 5

Žalostné naříkání Matky nad tím, jak se celá její rodina, od manžela až po všech 5 synů, nechá postupně dobrovolně "zbytečně" zabít pro své hodnoty a dobro vlasti. Velice kouzelné mi přišlo setkávání zesnulých s živou Matkou, která je jako jediná viděla a rozprávěla s nimi. Sami občas mírně zalitovali, že nestihli udělat, co mohli, ale stejně by teď do války šli opět, zabít se znovu. Ke konci mi vyhrkly slzy.

LadyAnn
23.08.2018 5 z 5

Při čtení tvorby génia Čapka mám pokaždé husí kůži a zůstávám jimi trvale zasažena. Zde tomu není jinak. Matku zároveň řadím mezi nejlepší divadelní hry s válečnou tematikou. Hlavní hrdinka je - stejně jako celek - neobyčejně silná, což ještě vygraduje v samotném závěru. Dílo nezapomenutelné zejména díky svému poselství, atmosféře a nadčasovosti.

KURACHJO2018
14.08.2018 5 z 5

Statečný muž - manžel , stateční , moudří a odvážní synové, kteří zahynou na poli vědy, výzkumu a spravedlivé revoluce. Ruce skoro prázdné a jediné co zbývá je poslední syn- co zbývá matce, která přivedla na svět 5 synů? Vydat i toho posledního? V tom případě byla ONA nejstatečnější z celé rodiny.
Jako výstraha před fašismem určitě dokonale napsané a aktuální do dnešních dnů. Není to hrůza- pořád aktuální kniha? V době kdy létáme do vesmíru a chceme zkoumat vesmír se pořád bojí člověk člověka???

Chajda69
06.08.2018 5 z 5

Silné drama, a to i na papíře. V divadelním provedení musí být ještě silnější.

Ocenil jsem zejména posun názorů hlavních postav ve chvíli, kdy byly naživu a poté v záhrobí, postavy měly svůj psychologický vývoj a všechny byly prototypem určitého ideálu, ve který věřily a šly za ním (a u toho také zemřely). Čapek také minimalisticky, leč výstižně ukázal, jak mohou ideologické a politické rozpory rozhádat dva bratry na smrt.

Měňavka
30.07.2018 5 z 5

Nemohu nic vytknout a jen chválit!Doporučuji!

aardvarka
13.06.2018 5 z 5

OTEC: Inu, vždycky se za něco umíralo, kdopak ví už zač; asi to jinak nejde. Ale někdy si myslím... kdybych byl teď plukovníkem nebo generálem na pensi a žil tady s vámi a s maminkou — psal bych své paměti a zrýval půdu na zahradě... Nebylo by to špatné, hoši. Nechtě to být, život je život; člověk aspoň může něco dělat. Já vím, vy všichni jste položili život za něco velikého: tuhle Ondřej za vědu a Jirka za pokrok techniky, a Petr — zač jsi vlastně zemřel, Petříčku?
PETR: Za rovnost a svobodu, tati.
OTEC: Aha. A já za krále, vlast a za čest praporu. Nebo proto, že jeden plukovník dal pitomý rozkaz, ale to už je jedno. Samé krásné a veliké věci, jenom že... víte, já jsem z vás nejdéle mrtev a řeknu vám, — nebylo by k zahození ještě trochu žít. Já byl moc rád na světě, děti. Hrozně rád. A když se dívám na vás, myslím si, třeba by někdo z těch kluků opravdu dokázal něco kloudného... nebo i velikého. A zatím jsme samý hrdina. Je to bída, mládenci.