Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167/bmid_matka-vEL-167.jpg 4 2071 246

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: , Artur

Matka , 1938

stanza
08.05.2018 5 z 5

Známé drama velmi silné a emotivní, mateřská láska versus válka.

Kiisaki
30.04.2018 5 z 5

"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi." Ach, muži, vy idioti. No nebudu lhát, probrečela jsem to celé od začátku až do konce.

ollalla
29.04.2018

Kniha byla poutavá. Rychle se četla. Text byl srozumitelný. A byla sranda počítat, kolik lidí tam za celou hru zemřelo. Takže pokud nestíháte, např. s povinnou četbou, vřele doporučuji. :)

janadibelkova
09.04.2018 5 z 5

Čtení, u kterého se mi udělalo skoro špatně, možná proto, že mám tři děti..každopádně jsem ráda, že jsem si pana Čapka přečetla a rozhodně si brzy přečtu další jeho dílo. Přemýšlím, jak může muž tak skvěle popsat pocity matky, zvlášť na začátku dramatu, je to prostě hluboké, skvělé čtení.

Lenka40
08.04.2018 3 z 5

Tak co na to říct . Kniha Matka byla docela zjímavá . Komunikace Matky se zemřelými muži z její rodiny bylo velice zvláštní a pro mě i čtivé .

mahdal
30.03.2018 4 z 5

Čapka mám velmi rád a tato kniha mou lásku k němu jen potvrdila. Silný příběh o matce a její mateřské lásce k synům je vykreslen realistickým pohledem a děj je podestlán tesklivým tónem války. Čapek v této knize poukázal na hrůzy války z jiné strany, a to z pohledu matky, která je svými syny upozaďována před údajnou povinností svých synů bránit vlast. Tesklivý tón příběhu je posílen i tím, že mrtví synové se za matkou vracejí jako přízrak a matčin pláč i stesk se snaží utěšovat. I když od počátku knihy víte, jak příběh skončí a nezvratný osud synů vám může připadat až úsměvný, nese kniha neobyčejný nádech strachu z hrůzné doby. Knihu doporučuji.

Arte
23.02.2018 5 z 5

Úžasné dílo. Čte se velmi lehce a příjemně, jde-li tohle říci o takto negativním tématu. Na konci hry jsem se neubránila slzám. Obdivuji, jak dokonale Čapek vystihl emoce ženy, která ztrácí své děti. Je to dílo, které mě naprosto dostalo.

domino1701
30.12.2017 5 z 5

Motiv mateřské lásky a války. Přečteno jedním dechem.

Adele02
27.12.2017 5 z 5

Zde si dovolím jen citovat z jednoho filmu - „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem."

DejnaDee
16.11.2017 5 z 5

V tomto díle je fenomenálním způsobem ztvárněná obrovská, nezměrná a dechberoucí mateřská láska. Příběh ženy, která "vyšším principům" obětovala naprosto vše.

hroneczek
30.10.2017 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, dává člověku spoustu prostoru na přemýšlení o mateřské bezmezné lásce. Naše češtinářka říkala, že ji ještě více pochopíme, až budeme matkami. Tak uvidíme.

pinsosák
03.10.2017

Po rozpačitém začátku knihy, kdy se mi to hůře četlo, protože je toto dílo psáno jako divadelní hra, mne děj uchvátil natolik, že jsem ji přečetl během jednoho večera před spaním. Úžasné!

Pitbullka
30.09.2017 5 z 5

Dílo, které prostě nemá chybu!

katulinek99
16.09.2017 5 z 5

Dvě hodiny po dočtení knihy sedím, dívám se do zdi... a pořád nemám slov. Bez nadsázky. Je to dechberoucí, srdceryvné a já jsem se celou dobu utápěla v slzách.
Karel Čapek je spisovatel s velkým S.

AbiesAlba
14.08.2017 5 z 5

Geniální.

Klarka251
09.06.2017

Skvělá kniha, která mě bavila asi nejvíc.

Brunnetka
14.05.2017 4 z 5

Za mě rozhodně lepší než Čapkovo R.U.R.
Jsou zde skvěle vyzobrazené pocity matky, ale tak nějak mi to zavání schizofrenií... Ta matka nebyla rozhodně normální, už jenom s jakým klidem brala smrt svých blízkých...
Je to sice příběh k zamyšlení, ale za mě má jedno velký ALE.

nikikostadinova
21.04.2017 5 z 5

Tato kniha zasáhne a nechá čtenáře zasaženého

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Jsem asi jediná, ale já to na 5* nemám. Jinak celkem zajímavý.

dancadragneel
08.04.2017 4 z 5

Dojemný nadčasový příběh, který nese velmi zajímavou myšlenku. Rozhodně jsem si příběhy a dramata od Karla Čapka oblíbila. Je to jeden z autorů, od kterého bych mohla přečíst cokoliv a bavilo by mě to.