Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167/bmid_matka-vEL-167.jpg 4 2069 246

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry , Literatura česká

Vydáno: , Artur

Matka , 1938

Aleshgang
04.04.2024 5 z 5

Páni, dost emotivní. No nebudu to tady dlouho popisovat, druhá nejlepší Čapkovo hra (hned po bílé nemoci) která stojí rozhodně za přečtení. Hlavně pro matky které své děti milují a tak budou mít s hlavní postavou velký soucit.

ZaOndra
28.02.2024 5 z 5

9/10
Matka je protiválečné drama Karla Čapka, které vyšlo v roce 1938. Hra se odehrává během první světové války a sleduje osud matky, která ztrácí své syny v boji.
Hra je silné a dojemné dílo, které zobrazuje hrůzy války a utrpení matek, které ztrácí své děti. Čapek v ní mistrně vykresluje psychologii postav a klade otázky o smyslu války a o vlastenectví.
Na knihu mám ovšem velmi vlastní názor odlišný od ostatních čtenářů: Kdybych nevěděl, že dílo napsal Karel Čapek s protiválečným antifašistickým účelem, snad bych si i myslel, že je to propagandistická literatura povzbuzující matky, aby pouštěly své syny a muže do války.
Matka je nadčasové dílo, které je aktuální i dnes. Je to důležitý apel proti válce a násilí. Hra je relativně krátká a snadno se čte, takže je vhodná i pro ty, kteří nemají s dramatem moc zkušeností.

VáclavSuk
14.02.2024 5 z 5

Skvěle napsaná divadelní hra, ve které je nádherně vidět co znamená vlastenectví. Karel Čapek, byl nejlepší spisovatel kterého české země poznali a Matka toto tvrzení jen potvrzuje. Vřele doporučuji všem.

KamilaBaj
07.02.2024 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. :)

BeyondHorizon
03.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Drsné. Dlouho jsem odkládala psaní recenze na tuto knihu, protože jsem nezvládala zformulovat své pocity z tohoto díla a stále to moc nedokážu.
Ač jsem žena, mateřství mi je velmi vzdálený a děsivý koncept a možná o to více překvapivě mě tato kniha zasáhla. Ocitnout se v kůži matky, která postupně přichází o všechny své syny, kteří se dobrovolně vydávají na smrt pro rádoby vznešené motivy, které jsou pro ně důležitější než cokoliv jiného, nemohouce jim to rozmluvit, zachránit je... Muset být svědkem smrti všech svých milovaných, kteří byli to jediné, na čem v životě záleželo... Každý, kdo v životě přišel o někoho blízkého chápe tu bolest, ale v takové kvantitě a za takových okolností je to přece jen nepředstavitelné.
Velice těžké, ale důležité dílo. Ukazuje pohled na válku z úhlu, na který jsem v literárním světě a v médiích obecně skoro nenarazila. Pohled matky bezmocně přihlížející, jak se jí synové dobrovolně vrhají vstříc zkáze a nakonec úplná, kompletní rezignace... Velmi silné.

lenochod037
01.02.2024 5 z 5

Úžasné. Má první přečtená kniha od Čapka. Naflákala bych si, že jsem se mu tak dlouho vyhýbala. Jsem z té knihy na větvi, vůbec by mi nevadilo si ji vytáhnut na maturitě.

Elea
13.12.2023 5 z 5

Další nesmírně aktuální dílo vynikajícího spisovatele.

mila2411
05.11.2023 4 z 5

Čapek varující, Čapek předpovídající... Čapek opět a napořád vynikající!

evasmem
29.10.2023 5 z 5

Jedno z nejznámějších Čapkových děl, velmi silné. Je to samozřejmě dílo protiválečné, ale nejvíc zde na mne působí konflikt mužů a žen. Matka, která pro své syny obětuje všechno, jen aby pak šli dobrovolně zemřít kvůli lidstvem sestrojeným nesmyslným krutostem jako je válka. Rozmluvy matky s mrtvými syny a manželem jsou asi nejvýznačnějším prvkem díla; prvek pro mne osobně velmi zajímavý, který však samozřejmě jen smutně poukazuje na chorobný stav zničené matky - vždyť se proti ní pak snad všichni do jednoho spikli. Konec měl asi vyslat jistou zprávu, podnět k činu.

felixrr
22.10.2023 5 z 5

Konečně zase Čapkovo dílo, které se mi líbilo bez nějakého „ale“, a celkový vývoj byl stejně povedený jako vizionářské finále.

Saxofonista
31.08.2023 1 z 5

Tohle pro mě bylo v rámci Čapkovy bibliografie velkým zklamáním až otřesem. Víc otrávený jsem byl snad už jen z První party.

LEGACY
31.07.2023 5 z 5

Díky Matce jsem pochopil matku.
Konečně jsem pochopil velikost jména Čapek. Je až k nevíře jak přesně dokáže Čapek vylíčit emoce ženy ve vztahu ke svým synům a příbuzným na pozadí rodící se války. Člověk chápe obě strany. Mateřskou lásku i mužské ego a čest. Zatímco muži jsou zralý pokořit svět a dokazovat si jak silnými jsou, v srdci matky je to navždy malý, ustrašený klouček. Mám to doma zrovna tak a Čapkova Matka je úplným předobrazem matky mé. Pokud ale čtenáře toto pouto nezajímá, musí jej strhnout jiné věci, které jsou na knize skvělé. Jako otázky lidské integrity. Co pro nás znamená svoboda, naše země, jazyk a šli bychom za naše cennosti s puškou do války. Otázky, který si mohly klást před rokem a půl Ukrajinci a jednoho dne bychom i my měli mít v některých věcech jasno.

Jedno z nejsilnějších protiválečných děl bez děl a hrozně uvěřitelné postavy.

"Víš, když ses měla narodit tvoji maminku to mohlo stát život. Říkal jsem si tady má žena dává všechno v sázku, aby se narodilo dítě, a co já? Tak vidíš, v tom je cena životay že se za něj platí, třeba i životem. A to máš tak se vším. Kdyby se za čest, za pravdu, za svobodu neplatilo životem, neměly by tu ohromnou, tu strašnou cenu víš? Jen ho nech jít, toho svého synka, je to tak v pořádku".

Lenka2533
14.07.2023 5 z 5

Další skvělé dílo z pera Karla Čapka. Měl hrozně zajímavé nápady, témata a myšlenky na psaní. Toto opět ukazuje na problém války a dopady války na lidi. Je to moc hezky a zajímavě zpracované. Znovu autorovi skládám svůj obdiv.

HollyUndead
07.07.2023 5 z 5

V tomto krátkém dramatu náš český literární velikán ukazuje dva tábory, které mají své argumenty - tábor matek a otců. Krásné vykreslení toho, co cítí matky vůči svým dětem, když tehdy řadilo válečné peklo. Já chápu oba tábory. Zkrátka někdo musel převzít iniciativu a bránit náš národ (případně národy našich spojenců), a hodně matek muselo vytrpět těžké ztráty členů své rodiny. Dílo mě velice zasáhlo z obou stran a sám nevím, na jakou stranu bych se postavil já. Každopádně zpracování tohoto těžkého tématu bylo na 5 hvězdiček, nemám co bych vytknul.

konicekbily
06.05.2023 5 z 5

Pomalu se vracím ke knihám a divadelním hrám mého mládí. Tentokrát jsem se pustil do "Matky". Protiválečná, napsaná před druhou světovou válkou, ukazuje na nesmyslnost válečných konfliktů a strasti, které konflikty přinášejí. Lidé, zde hlavní hrdinka, jsou nuceni se rozhodovat ve věcech, které by v mírových dobách nenastaly. Propracovaná, promyšlená hra - a po mnoha letech stále aktuální!

Sralinka
01.05.2023 5 z 5

Sice divadelní hry moc nemusím a Čapkův styl není můj šálek, musím ale uznat, že tohle má v sobě velké poselství.

baji42
29.04.2023 5 z 5

Na tomto díle lze ukázat, jak Karel Čapek předběhl svou dobu. Některá jeho díla, mezi která patří i Matka, mají vizionářský nádech a jsou aktuální i dnes.

666Jitka
28.04.2023 5 z 5

Další Čapkovo drama, které je poplatné každé době. Čtení člověka přinutí přemýšlet nad nesmyslností všech válek, jakékoli agrese a násilí. Zamyslí se však také nad pokrokem a touhou poznávat. Čím víc se do knížky noříte, tím víc Vám naskakuje husí kůže z různých okolností, jako např. jak politické názory proti sobě nekompromisně postaví dva bratry. U závěrečné části mi s posledními slovy tekly slzy. Úděl matek v některých životních situacích není opravdu vůbec jednoduchý a uvědomuje si to právě zase jenom MATKA, kterou většinou ostatní berou jako samozřejmost bez ohledu na to, co vnitřně prožívá. Karel Čapek každou svou knihou dokazuje, že to byl velice citlivý a empatický člověk. Čest jeho památce !!!

MatBla
24.03.2023 5 z 5

Velmi silný příběh.

Krami
14.03.2023 5 z 5

Pořádný kus národního bohatství.