Pět neděl v baloně

Pět neděl v baloně https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61713/pet-nedel-v-balone-61713.jpg 4 1026 149

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi. Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikl výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Návrat

Cinq semaines en ballon , 1863

Dycko
07.07.2019 4 z 5

Začátek byl trochu zdlouhavý, ale od půlky knihy do konce se četla jedním dechem

Ferry9
12.06.2019 4 z 5

Kniha vcelku skvělá, bavila mě. Ale ten začátek byl hrozný a dlouhý. Tohle číst mladší, tak to nedám. Věřil jsem, že o pár kapitol to bude lepší a nemýlil jsem se.

mave8rick
05.03.2019 4 z 5

První polovina knihy mě nadchla, ale jak se začali čím dál častěji objevovat, pro mě zcela nezajímavé cesty ostatních průzkumníků, tak šla kvalita dolů. Dobrodružné pasáže byly naprosto úžasné, stejně tak jako hlavní postavy, ale opravdu se mi nelíbily nekonečné zeměpisné popisy Afriky a cestování osob naprosto nesouvisejících s dějem.

Vlastním edici Omega, nevím jestli jsou ilustrace posunuté záměrně i v jiných vydáních, ale toto mi velmi vadilo, protože mi obrázek, který byl o několik stránek dřív, než samotný děj, často prozradil co jsem nechtěl vědět. Také text místy obsahoval velmi zvláštně zvolená slova.

Chingiz
27.01.2019 5 z 5

Dle mého jeden z nejhezčích Verneho románů. I rasistický pohled na lidi v míře menší než byl tehdejší obecný průměr. Opis Afriky téměř bedekerový. Dobrodružství, jaké baví děcka i dospělé, vyrovnaná dynamika děje, vtipný závěr. I jako starší pán jsem ji dal bez vážnejší vnitří kritiky, což jinak krutě dělám.

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Četl jsem jako malý kluk, ale doteď si pamatuji, jak mě tato kniha spolu s dalšími Verneovkami uchválila.

fifinka247
02.01.2019 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, trochu mi tam překážely letopočty při vypravování dr. Ferggusona (nevím jestli se to tak píše), ale to je pouze moje chyba.
Kniha je velmi čtivá a řekla bych, že je to jedna z těch knih, kterou by si měl přečíst každý.

Vlastním vydání od Omegy a to, co mi nejvíce vadilo je špatný či chybný překlad. V nakladatelství by si na to měli dávat více pozor. Proto knize dávám o jednu hvězdičku méně.

lubos0190
18.12.2018

Též moje oblíbená kniha, kterou jsem četl již hodně dávno a velmi rád si tuto knihu opět přečtu, ačkoliv jsem již tak zv. penzista, ale duchem stále klukem.:-)

HerrPilot
30.11.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější Verneovka, kterou už dle mého ničím nepřebil (ačkoliv Cesta kolem světa nebo krátký Robur Dobyvatel byly velmi blízko).
Postavy byly velmi příjemné, jejich role jasně vytyčeny, autor se s nimi nemazlil a také popisy byly více než snesitelné.

Můj názor na tuhle knihu je ovlivněn mým náhledem na Vernea samotného, kterého osobně nepovažuji za nějakého extra vizionáře, kterého v něm chtějí vidět jiní čtenáři a vydavatelé. Je skutečně málo věcí, které předpověděl (ponorky i balony už existovaly za jeho dob, řiditelnost balonu převzal z vědeckých časopisů a od E. A. Poea, rozvržení „letadla“ Albatros si rovněž vypůjčil od kolegů a jedinou jakžtakž vizionářskou knihu mu vydavatel nevydal), vizionářsky označil vlastně jen elektřinu za cestu kupředu. Co mu ale šlo daleko lépe byly dobrodružné knihy, třeba zmíněná Cesta kolem světa nebo právě komentovaná kniha.
Takže tady za pět*, JV.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Bože to byla paráda!

Affares
17.08.2018 5 z 5

Vžijte se do doby, kdy svět nebyl "konečný". Kdy místa na mapách byla jen velká prázdná pole, divočina Vás mohla zabít na každém kroku, obrovská zvířata neomezená člověkem úctyhodných rozměrů a kmeny, které zabíjely cizince.

Na začátku klasicky Verne popsal v té době moderní techniku, létající balón, a jak nejen tato technologie ale i ty další ovlivní svět. Následně jste se ponořili až po uši do džungle, objevovali, bojovali a zároveň o tom chtěli podat poselství světu.

Tato kniha, stejně jako další od autora, jsou ryzí dobrodružství a dějem budete prostě žít.

RyonMathrin
27.03.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Verneovek. Četl jsem několikrát. Musím opět vzdát hold fantazii pana spisovatele, který v Africe nikdy nebyl (evidentně čerpal jen z tehdejších informací a knih) a přesto byl schopný napsat knihu, která se v ní odehrává a je to většinou uvěřitelné.
Fascinovala mne vždy část, kdy hrdinům dojde pitná voda, popis blouznění z žízně a horka je podle mě velmi povedený. Také se mi vždy líbil moment, kdy potřebují naplnit horkým vzduchem balon před posledním úsekem.
Celkově prostě jeden z Verneových majstrštyků.

85098211
26.01.2018 4 z 5

Kdo z nás by nesnil o tom, že stráví pět neděl v balónu a během (nejen) letu zažije nejedno dobrodružství? ;-) Já tedy ano! Jen těch popisných pasáží mohlo být méně. Ale to je pro Julese Verna typické a k jeho knihám to tak nějak patří...

Kopretina
22.01.2018 4 z 5

Přečteno s dětmi po kapitolách. Někdy zdlouhavé, o to více působící odborně. Snad těch verneovek dáme víc!

lukyli154
08.11.2017 5 z 5

Na to,že to není můj žánr se mi kniha četla moc dobře a bylo fajn prožít s hrdiny jejich dobrodružství.

brodequin
11.10.2017 4 z 5

Verneovka, kterou jsem vždycky chtěl mít hrozně rád, ale nikdy se mi to úplně nepodařilo. Hlavně proto, protože jsem vždycky snil o tom, letěl balónem nad krajinou, kde všude číhá nebezpečí. Ten pocit mám pořád zakořeněný v sobě a proto jsem si tuto knihu tak vysnil. Není to sice takové, jak bych si přál, ale i tak moc dobré dobrodružství.

Zabka27
26.06.2017 4 z 5

Krásný příběh o přátelství na dobrodružné výpravě, který se v dnešní době hned tak nevidí. Jelikož jsem ženská, tak mi ty technické popisy nic moc neříkají, ale i tak se kniha čte docela snadno. Mě osobně uchvátila ta představa toho neznáma... Něco neobjeveného, kde doposud nebyli lidé, to hrdinům v knize závidím.

Kolobajda
26.04.2017 4 z 5

Někomu stačí Pět neděl v balónu vidět jako film v televizi, ale věřte, že filmové zpracování ani zdaleka nemůže postihnout všechny dějové zápletky, historické a přírodopisné postřehy, ale hlavně atmosféru, do které vás autor dokáže dokonale vtáhnout.

Hanjimka
22.04.2017 5 z 5

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

EvikU.
07.04.2017 3 z 5

Bavilo mě to tehdy, ale nevím zda si to ještě přečtu. Uvidím. ☺

danny_21
05.04.2017 3 z 5

První Verneovka výrazně poznamenala mé dětství a společně s díly Karla Maye vyplňovala spoustu krásných dobrodružných chvilek. Pět neděl v balónu určuje budoucí autorovu tvorbu na poli dobrodružno-naučného románu, nicméně patří jen k lepšímu průměru i díky tomu, že jde o prvotinu a těch popisů cestovatelů předchůdců bylo na mě příliš - 70 %