Pět neděl v baloně

kniha od:

Pět neděl v baloně https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61713/pet-nedel-v-balone-61713.jpg 4.1 982
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi. Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikl výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Návrat
Originální název:

Cinq semaines en ballon , 1863


více info...

Komentáře (146)

Komentáře 146 Recenze 3

Fargotroniac
Fargotroniac
20.09.2023 5 z 5

Vydaření knížka od výborného autora, který uměl vtáhnout do děje. Knížka se příjemně čte a děj umí zaujmout. Na současné poměry se může jednat už o zastaralejší literaturu, ale i tak se jedná o krásný návrat do dětství.

vernem1850
vernem1850
29.07.2023 5 z 5

Další skvělá klasika od Julese Verna která nás zavede do neprobádaných končin Afriky.


sajanka
sajanka
19.07.2023

Verneovky jsem musela číst všechny.

LukasB.453
LukasB.453
13.04.2023

syrový plátek masa po africku solí a pepřem posypaný patří k mým oblíbeným jídlům, a vždy si vzpomenu na barbarský kmen ňam-ňamů a na ďábelského náčelníka, který useknuv nepříteli paži popadl jí a s chutí se do ní zakousl.

Mirek240
Mirek240
09.04.2023 4 z 5

Mile cteni, ktere ale nemelo takovy spad jako verneovky prectene pred nedavnem. Vlastne celou dobu se toho zas tak moc nedelo ale ono se vlastne porad neco delo :) musim rict, ze me bavily i popisy predchozich vyprav. Kazdopadne jak rad pisu na zaver mych myslenek. Uz jsem procestoval kolem sveta 80 dni, ujel 20 000 mil pod morem, stravil nekolik let na tajuplnem ostrove a nyni jsem preletel za 5 nedel Afriku a to je ste v balonu. Ted jsem slysel, ze kdesi v Karpatech lezi nejaky tajemny hrad. Asi to bude moje pristi zastavka :)

Steew
Steew
08.03.2023 4 z 5

Pro mne Pět neděl v baloně bylo mé první čtení Verneho. Pro mne to žádné wow nebylo, ale rozhodně je kniha čtivá a místy, na dnešní svět, velmi vtipná. Splést si skupinu černochů s opicemi, je dnes prostě nemožné a ještě o nich napsat, že si jsou lidé a opice podobní téměř zakázané. Za mne dobrý.

Adapa
Adapa
05.03.2023 4 z 5

Má vzpomínka na dětství. Měl jsem téměř všechny verneovky, ale tato mi chyběla a často jsem si ji půjčoval z knihovny. Přišla mi taková moc cestopisná, málo dobrodružná. Teď jsem se k ní dostal znovu po více jak 30 letech.

V době svého prvního vydání to muselo být něco. Chápu, proč tato knížka Vernea proslavila. Dnes bohužel nové čtenáře asi nenajde. Dnešní desetiletí kluci po ní jen tak nesáhnou. Už několik let se svého syna snažím k verneovkám přivést, ale je to jiný svět, ani v televizi by ho to nebavilo. Škoda.

Z dnešního pohledu je knížka taková jednoduchá a naivní. Ale dnešní optika se na to prostě nedá použít. Sledujeme trojici cestovatelů, kteří přelétávají Afriku a popisují, co vidí, neznámé končiny, prameny Nilu, divoké domorodce

Zaujala mě tam myšlenka doktora Fergussona, že Evropa je už vyčerpaná a že budoucnost patří Africe, tam se brzy objeví nová pole, obilnice, tam vznikne nová velká říše, ve které vzniknou nové objevy a vynálezy, ještě mnohem větší a důležitější než parní stroje a elektřina. Verneovi spoustu věcí vyšlo, ale tady se seknul jak jen mohl. Škoda.

jprst
jprst
25.02.2023 5 z 5

Autorovy knihy jsou pro mně velkou a příjemnou vzpomínkou na mé dětství. A tato byla mou oblíbenou, snad i proto, že její obsah a děj byla docela uvěřitelný (tedy v dětském věku), a tak do ní jednou za čas nahlédnu, spíše však z nostalgie. Snad i proto mě tak trochu mrzí její neúspěch u mých vnoučat, ale prostě v současnosti čtou výrazně odlišné knihy.

alekis
alekis
16.02.2023 5 z 5

Když si čtenářka přečte komentáře předešlé, uvědomí si, že jsou psány s přídechem nostalgie... Většina, včetně mě, kteří se do této knihy pustili, ji četli poprvé v dětství, kdy nebyly, nebo teprve začínaly počítače, mobily a už vůbec neexistovaly dokonalé satelitní snímky Země, jak je známe dnes. O Africe sice bylo hodně známo, ale protože to byl pořád tak trochu bájný kontinent, tato kniha rozhodně pobavila a zaujala mnohé z nás, dnes již dospělých čtenářů...

A jaká to teprve musela být bomba v dávném 19. století! První vydání, jak zde uvedeno, je z roku 1863! Těch málo znalostí o Africe, získaných pro Evropu cestovateli - odvážlivci, z nichž mnozí smutně skončili, skolení všemožnými nemocemi, útrapami, či dokonce na pekáči divých kanibalů, ještě zvětšovalo zájem a touhu poznávat neobjevené kraje...
Většina obyvatel v té době vůbec necestovala, turistika byla neznámý pojem, a tak popisy letu balónem, ač s jeho víceméně nesrozumitelnými technickými vymoženostmi, popisy krajiny, hor, pralesů, pouští, vesnic domorodců, podivných měst, a k tomu všechna dobrodružství, která cestovatelé zažili... Fantazie čtenářů pracovala jistě na plné obrátky.

Kniha přinášela čtenáři ve století, kdy technika byla teprve na vzestupu, neskutečný zážitek, a ten ještě umocňovaly skvělé ilustrace... Jo, to bylo pravých dobrodružných a fascinujících Pět neděl v balóně... To bylo to pravé vzrůšo a krása! A v srdcích mnoha generací kluků a a dívek bouřlivě tepala touha moci letět také tak nad Afrikou a všechno prožít s doktorem Fergussonem a jeho přáteli.

Co může dát tato kniha dnešním dětem. Asi nic. Ale když promluvím za sebe, ve mně provždy vzbudila tato, i další díla autora touhu po cestování a tím poznávání světa. Věřím, že mnozí čtenáři, a že jich verneovky hltaly spousty, pocítili to samé.

Když to shrnu: na dnešní dobu je to román trochu jednoduchý. Ale vzal to nešť! Je to skvělé, je to zábavné, ať jsem klidně stará vykopávka, která čte naivity.
Podotknu ještě, že Verne nebyl jen dobrý spisovatel, nýbrž dokázal využít a předat mnohé informace, které by se jinak asi ke čtenářům nedostaly, navíc byl i docela vtipný, žádný suchar.

Závěr: dnes by tato kniha v takovéto podobě nevyšla, kdo ji četl, jistě ví, proč asi. Další věc: jak se změnila Afrika od dob 19. století. Když lovec - cestovatel Kennedy zastřelí obrovského slona, úplně mi zatrnulo. Ale tehdy pláně černého kontinentu brázdila nespočetná stáda všech druhů zvířat... takže koneckonců... co řešit.

Dnes je všechno úplně jinak. Ale je skvělé, že svého času psal a "jules" - transkripce "žil" takový skvělý autor jakým byl - Jules Verne! :-).

P. S. Když já vyrazím mimo domov, musím se vždycky v cizím místě poohlédnout po důležitém zařízení... V lese obvykle stačí keřík...
Ale tady nám po celou dobu čtení autor nenaznačil, jak to cestovatelé vychytali v tom koši?? Muži to mají jednodušší, ale přece jen občas... Že by - sednout na rantl, dobře se držet... a bác s tím dolů? :-)

Filomena1961
Filomena1961
05.02.2023 5 z 5

Návrat do dětství a ke spisovateli, kterého jsem v dětském věku hltala. I v současnosti jsem se dokázala ponořit do děje, oprášit a připomenout zapomenuté pasáže. K tomu všemu krásné ilustrace. Verne je prostě nadčasový.

blackoutzuzi
blackoutzuzi
02.02.2023 3 z 5

Za mě spíše průměr. Zase až tak mě příběh nechytl a byla místa, která mě moc nebavila. Už jsem od autora četla mnohem lepší :)

špulo
špulo
24.09.2022 5 z 5

Ako hodnotiť knihy, ktoré človek prečítal v detstve okolo 10teho roku života z pohľadu životom otrieskaného takmer 50nika, ktorý už si dej po tých rokoch vybavuje dosť ztuha? Jednoducho. V detstve knihy buď dočítate do konca, lebo je to bombaaaa. Alebo ich najneskôr v polovici odložíte, lebo je to nuuudaaaaaaa. Túto som vtedy dočítal do konca. Dokonca dva krát. Takže 5* ;))

lexikon_tf
lexikon_tf
01.09.2022 5 z 5

V rámci skupiny #klasikomilove, kde teď čteme žánr sci-fi, jsem ještě sáhla po klasice od Julese Verna. Toto nádherné vydání z roku 1967 jsem našla jako poklad v knihovně u mojí maminky. Možná jsem ho chtěla číst jako malá, ale určitě bych tomu nebyla bývala tolik rozuměla a užila si to tak, jako nyní.
Neobvyklá a velmi dobrodružná výprava doktora Fergussona a jeho dvou přátel nás zavede nad africký kontinent, jelikož se tito pánové rozhodli jej přeletět v balóně vlastní konstrukce, a to od Zanzibaru na východě až na západ kontinentu, do Saint-Louis.
S hrdiny zažíváme nejrůznější situace - zpočátku jde vše jako po drátkách, ale to by nebylo to pravé dobrodružství, kdyby se občas neobjevilo nějaké to nebezpečí.
Moc se mi líbily mistrně propracované pasáže s popisy neprobádaných krajin i podrobné technické provedení všech součástí balónu a vzduchoplaveckých dovedností posádky.
Napjatě jsem četla a hltala stránky, jak to všechno dopadne, jak se posádce podaří dokonat odvážný čin přeletět napříč Afriku balónem. A jestli vás tato dobrodružná výprava také zajímá, tak si knihu přečtěte, určitě nebudete zklamaní.

jan7113
jan7113
05.07.2022 4 z 5

První Verneovka, u které jsem se (chvílemi) nudil. Nejlépe to vystihují slova sluhy Joea: "Kdyby nás nepotkaly příhody na Čadském jezeře a na Senegalu, myslím opravdu, že bychom umřeli nudou." Pokud bychom ovšem knihu chápali jako učebnici fyziky, geologie, přírodopisu, zeměpisu a historie vědeckých výprav do Afriky, myslím, že je nepřekonatelná.
Samozřejmě, že nějaké to napětí v příběhu je, samozřejmě hrají důležitou roli ušlechtilé lidské vlastnosti jako obětavost, věrnost a přátelství a potřetí samozřejmě nechybí šťastný konec.
I s ohledem na dobu, kdy byla kniha napsána, dávám 80 %.

PPardinio
PPardinio
14.06.2022 3 z 5

Knížka PĚT NEDĚL V BALONĚ je určitě jedno z klasických autorových děl, ale pro mě šlo o mírné zklamání. Zeměpisné popisy, které se střídají s loveckými zážitky, zde působí malinko nudně. V Cestě kolem světa za 80 dní autor zeměpisná fakta zakomponoval o poznání lépe. Od letu balonem jsem čekal mnohem intenzivnější dobrodružství, více napětí a dějové zvraty. Poslední pětina knížky již byla dle mého očekávání. Joe, Dick a Samuel byla jinak fajn trojice dobrodruhů.

Yorika
Yorika
30.05.2022 4 z 5

Na těch Verneovkách prostě něco je. Četba mi umožnila vrátit se v čase a být zase malou holkou která snila o dobrodružstvích v dalekých krajích, které Verne dokázal tak poutavě popsat. V dospělosti si čtenář už více všímá těch drobných nedokonalostí, které sem tam z knihy vykukují. Být tak znovu malým dítětem a umět snít. Příjemná nostalgie.

Čmeláček
Čmeláček
25.05.2022 4 z 5

Trochu slabší Verne, ale stále ještě dost dobré :).

Marmarek
Marmarek
16.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem u rodičů v karanténě a neodolal jsem :) Je asi zbytečné něco psát o tom, že dnes už nenadchne zabíjení zvířat jen tak pro zábavu nebo rasistické popisy černochů, to zde již napsali jiní. Mně nyní dala kniha povědomí o několika cestovatelích a aviaticích/aviatičkách, které jsem předtím neznal. Z dětství jsem si pamatoval jen vyhazování věcí z koše. Tehdy jsem ale nemohl porovnávat místní názvy s Google Maps. Verne musel být opravdu dobře nachystán a obeznámen s látkou.

SittingBull
SittingBull
04.02.2022 4 z 5

Drahý Dick: Jedna z najvydarenejších verneoviek. Bez balastu nezmyslov. Technicky zaujímavý lietajúci stroj, omnoho uveriteľnejší než Roburov, vierohodný popis Afriky, kde autor nikdy nebol a čerpal len z bežne dostupných zdrojov (ale dobre, nie ako povedzme v Hatterasovi alebo Ľadovej sfinge a ďalších), dobrodružstvo, happyend. Mohutné a veľkolepé pomýlenie si černochov s opicami - v Bruseli by o tom zaručene rokovali, keby niekto z úradníkov náhodou prečítal dáku takú knižku, ktorá by presahovala jeho individuálnu zmyslovú skúsenosť - čo sa asi nestane, lebo potom by to už nebol Bruselský úradník.
Päť týždňov v balóne neurazí ani dospelého čitateľa, hoci nejde o nič úžasné. Výborné na dlhú chvíľu, alebo keď človek práve odložil povedzme Fromma a tekvica si chce oddýchnuť. Popisy techniky sa každému určite páčiť nebudú. Mne áno, som garážový vynálezca :))
Pre decká báječné.

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
30.01.2022 4 z 5

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

Lajtwing
Lajtwing
25.01.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybral kvůli letošní výzvě a proto, že jako mladý jsem pár verneovek přečetl. Nakonec jsem hltal každou stránku, on Jules byl vážně frajer a uměl. Finále příliš negraduje, jednotlivé příhody z Afriky ale stačí. Mám hrůzu z pouští!

Meda77
Meda77
20.01.2022 4 z 5

Jedna z nejlepších verneovek, poutavě a napínavě psaná a pěkné ilustrace ke zkouknutí. Z nostalgie bych je přečetl klidně všechny. Verne snad ani špatnou knihu nikdy nenapsal. Silné 4starsy.

Turlogh
Turlogh
15.01.2022 4 z 5

Další znamenitá Verneovka, tentokrát spojená se vzduchoplavectvím a černým kontinentem Afriky. Povinnost pro každého dobrodruha. Howgh.

Placi
Placi
30.12.2021 4 z 5

Sen nejednoho malého chlapce s bohatou představivostí, několikatýdenní putování balónem nad divokou krajinou, při kterém s přáteli zažijete nejrůznější dobrodružství a nebezpečenství. Být tak zase malým klukem a snít naplno.

former3980
former3980
20.09.2021 4 z 5

AFRIKA. Stačilo mi jediné slovo - Afrika. A hneď som sa vrhol na knihu (po nej na Barsaca). Tento kontinent ma vždy fascinoval a teraz ho sledovať zhora, s názvami, ktorých väčšina už súčasníkom nič nehovorí. Na rozdiel od Cesty do stredu zeme veľmi akčné a náučné, toto sa Vernemu fakt podarilo. Vrátane technických detailov okolo balóna. Kým to človek nečíta, ani si neuvedomí, že v Afrike je životu nebezpečné aj prespať na holej zemi bez prítomnosti šeliem a ľudožrútov - háveď to vybaví za nich... Tu človek prekusne aj to stále otravné "drahý Dick" v každej vete, lebo dynamika príbehu to vynahradí. 90 percent.

pepa4081
pepa4081
17.04.2021 5 z 5

Jak jsem se dočetl, jde snad o Vernovu prvotinu. Na knize bych to rozhodně nepoznal. Něco poučení, dost napětí a dobrodružství, prostě klasická Verneovka. Výborná knížka pro chvilky oddechu a příjemného snění. Jen by mne zajímalo, jestli dnes třeba v Americe (v době dementní korektnosti) není zakázaná. Mám ale jedno řešení. V nové verzi by hrdinové příběhu unikali před lidožravými ufony, kteří v Africe zůstali po dostavění pyramid. Půjčil jsem si vydání od Albatrosu (1963), která mám i díky skvělým ilustracím nejraději. Knihu srdečně doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

jadran
jadran
07.04.2021 3 z 5

Moje první verneovka. Někdy v deseti letech jsem z toho byl úplně mimo, dneska se člověk jenom pousměje nad oním dobrodružstvím okořeněným zeměpisnými přednáškami. Vypadala takhle Afrika, nebo alespoň ona část, nad níž tři stateční cestovatelé poletují v oné době skutečně takhle? Nebo to byla jenom ryzí fikce, podpořená četbou z knih, které ani v druhé půli XIX. století nepodávaly zrovna dvakrát objektivní obraz toho, k čemu se vyjadřovaly. V tom dětství to byla paráda, jenže zrovna tohle je ten typ dětských knih, které vezmete do ruky v dospělosti a kouzlo je fuč...

kristijan
kristijan
05.04.2021 5 z 5

Minimálně stejně dobrý příběh jako Cesta kolem světa za 80 dní, možná i lepší. I když to ke konci negraduje tak jako jiné verneovky, příběh je celkově napínavý, zajímavý a místy i veselý, balon Victoria je perfektní, stejně jako tři pěkně se doplňující cestovatelé a (na Verna) je tam docela málo hluchých míst. Zatím po sedmi přečtených verneovkách je z nich tahle asi můj favorit.

Ran
Ran
20.03.2021 3 z 5

Příběh má velmi dobrý styl vyprávění a je velmi dobře vypointovaný. Na knize se mi nelíbilo, že se autor hodně často uchyloval k až moc podrobnému popisování věcí.

hambra1
hambra1
21.01.2021 3 z 5

Četla jsem do výzvy a moc mě to nenadchlo. Na mě je tam moc technických popisů.

Nočnípták
Nočnípták
21.01.2021 4 z 5

Četla jsem loni do výzvy. Docela jsem se na čtení těšila. Kdysi dávno jsem verneovky přímo hltala. Teď nějak nevím. Moc mne to nebavilo. Asi je pravda, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Taky už mi není těch jedenáct, dvanáct, třináct.....
Nebo si to už moc nepamatuju, třeba nepatřila k mým oblíbeným ani tenkrát, protože Matyáše Sandorfa a Dvacet tisíc mil pod mořem jsem si vysloveně užila i po těch letech.
Přesto jsem dala 4*, pan Verne si je zaslouží.

vydrysek1
vydrysek1
20.01.2021 5 z 5

Na to, že má jít o prvotinu v cyklu Podivuhodných cest, je nastavena laťka dost vysoko. Zajímavé postavy, technické popisy, děj, Afrika... vše se pěkně doplňovalo.

amaenium
amaenium
17.01.2021 2 z 5

Toto dílo jsem poslouchala jako audioknihu a proto možná je hodnocení nižší. Jako taková mi přišla nemastná neslaná a krom hlavní myšlenky posouvání hranic jsem to doposlouchala spíš z donucení.
Možná kdybych si knihu přečetla, bylo by to lepší, jednou jí dám ještě šanci, nicméně né teď.

PeterBahn
PeterBahn
12.01.2021 4 z 5

Verneovky jsou z knih, které není snadno hodnotit. Jiné hodnocení knihy dá před pubescentní človíček, který na čtení téměř nebyl (střílím do vlastních řad) a kniha jej přiměla, aby byla dočtena. Jiné hodnocení dá po letech dospělák, jenž je povědom současných technologií a posunu lidské společnosti a lidské komunikace. Smekám před autorem, že si dal tolik práce s technickým popisem zařízení! Zde si pamatuji, že pěkně byl technicky popsán balón, kterým hlavní hrdinové „pluli“.

Hall3006
Hall3006
31.12.2020 5 z 5

Skvělý Verne, jehož romány jsou čtivé i po století. Nejen pro to jak jsou napsány, ale i jako zajímavá sonda do doby, kdy román vznikal. Pět neděl v balónu je o výpravě napříč Afrikou ve vylepšeném balónu, nikoliv horkovzdušném, ale plněném vodíkem. Technické popisy mají smysl a pomáhají v napínavém příběhu, kdy s hrdiny počítáte každý kilogram zátěže. Co je však nejpoutavější to jsou rozhodně popisy reálií Afriky druhé poloviny 19. století. Příjemná oddechovka, které nemám důvod dát méně než pět hvězd.

Miliarda
Miliarda
31.12.2020 4 z 5

Kvalitní dobrodružná kniha, která má na můj vkus občas až příliš pomalé tempo a obsahuje zbytečně velké množství popisných pasáží. Celkově se mi však líbila a nevylučuji, že se k Vernovi časem vrátím.

chodícírohožka
chodícírohožka
29.12.2020 3 z 5

Poměrně příjemná dobrodružná kniha, ze které bych jako asi dvanáctiletá pravděpodobně docela unešená. I teď, když se mi podařilo se začíst, jsem některé příhody skoro hltala.

asodomkova
asodomkova
29.12.2020 4 z 5

Moje první Verneovka a musím říct, že se nestíhám divit, jak neskutečně mě kniha chytla.
Akce se střídala s popisem v příjemných rozestupech, ale zároveň nemůžu říct, že by se v knize nic nedělo. Je přímo nabytá různými dobrodružstvími.
Postavy mi přirostly k srdci (hlavně Joe). Bylo to vtipné, napínavé, pochmurné a radostné.
Ze začátku jsem se musela asi 50 stranami celkem přemáhat a zvykat si na starý jazyk, ale poté, jak jsem ten začátek překonala už to šlo samo a kniha mě vtahla do děje.
Jsem spokojená. Je to přesně to co jsem od toho čekala.

mariva
mariva
25.12.2020 3 z 5

Verneovky jsem četla jako dítě a teď jsem po ní sáhla kvůli splnění bodu Čtenářské výzvy. Navíc jsem ji četla jako eknihu a nestačila jsem se divit zvláštnímu stylu starého jazyka. Navíc jsem postrádala mapu území, kterými vzduchoplavci proplouvali, protože jména míst mi jen výjimečně něco připomínaly. Myslím, že pro dnešní děti už by v tomto překladu byla kniha nesrozumitelná, spousta technických údajů pro laiky nezajímavých. Takže bod Čtenářské výzvy splněn, ale myslím, že Verneovky už si odpustím.

Haloon
Haloon
24.12.2020 5 z 5

Dobrodružný příběh jak se patří. Samozřejmě je třeba přihlédnout k datu, kdy dílo vyšlo, ale zároveň máme možnost číst o tehdejším pohledu na dnes již známý a probádaný kontinent.