Pět neděl v baloně

Pět neděl v baloně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296/bmid_pet-nedel-v-balone-296.jpg 4 1026 149

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikli výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a překonávali různé obtíže a nebezpečí. ... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Návrat

Cinq semaines en ballon , 1863

Marmarek
16.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem u rodičů v karanténě a neodolal jsem :) Je asi zbytečné něco psát o tom, že dnes už nenadchne zabíjení zvířat jen tak pro zábavu nebo rasistické popisy černochů, to zde již napsali jiní. Mně nyní dala kniha povědomí o několika cestovatelích a aviaticích/aviatičkách, které jsem předtím neznal. Z dětství jsem si pamatoval jen vyhazování věcí z koše. Tehdy jsem ale nemohl porovnávat místní názvy s Google Maps. Verne musel být opravdu dobře nachystán a obeznámen s látkou.

SittingBull
04.02.2022 4 z 5

Drahý Dick: Jedna z najvydarenejších verneoviek. Bez balastu nezmyslov. Technicky zaujímavý lietajúci stroj, omnoho uveriteľnejší než Roburov, vierohodný popis Afriky, kde autor nikdy nebol a čerpal len z bežne dostupných zdrojov (ale dobre, nie ako povedzme v Hatterasovi alebo Ľadovej sfinge a ďalších), dobrodružstvo, happyend. Mohutné a veľkolepé pomýlenie si černochov s opicami - v Bruseli by o tom zaručene rokovali, keby niekto z úradníkov náhodou prečítal dáku takú knižku, ktorá by presahovala jeho individuálnu zmyslovú skúsenosť - čo sa asi nestane, lebo potom by to už nebol Bruselský úradník.
Päť týždňov v balóne neurazí ani dospelého čitateľa, hoci nejde o nič úžasné. Výborné na dlhú chvíľu, alebo keď človek práve odložil povedzme Fromma a tekvica si chce oddýchnuť. Popisy techniky sa každému určite páčiť nebudú. Mne áno, som garážový vynálezca :))
Pre decká báječné.

Phoenix16.cz
30.01.2022 4 z 5

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

Lajtwing
25.01.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybral kvůli letošní výzvě a proto, že jako mladý jsem pár verneovek přečetl. Nakonec jsem hltal každou stránku, on Jules byl vážně frajer a uměl. Finále příliš negraduje, jednotlivé příhody z Afriky ale stačí. Mám hrůzu z pouští!

Meda77
20.01.2022 4 z 5

Jedna z nejlepších verneovek, poutavě a napínavě psaná a pěkné ilustrace ke zkouknutí. Z nostalgie bych je přečetl klidně všechny. Verne snad ani špatnou knihu nikdy nenapsal. Silné 4starsy.

Turlogh
15.01.2022 4 z 5

Další znamenitá Verneovka, tentokrát spojená se vzduchoplavectvím a černým kontinentem Afriky. Povinnost pro každého dobrodruha. Howgh.

Placi
30.12.2021 4 z 5

Sen nejednoho malého chlapce s bohatou představivostí, několikatýdenní putování balónem nad divokou krajinou, při kterém s přáteli zažijete nejrůznější dobrodružství a nebezpečenství. Být tak zase malým klukem a snít naplno.

former3980
20.09.2021 4 z 5

AFRIKA. Stačilo mi jediné slovo - Afrika. A hneď som sa vrhol na knihu (po nej na Barsaca). Tento kontinent ma vždy fascinoval a teraz ho sledovať zhora, s názvami, ktorých väčšina už súčasníkom nič nehovorí. Na rozdiel od Cesty do stredu zeme veľmi akčné a náučné, toto sa Vernemu fakt podarilo. Vrátane technických detailov okolo balóna. Kým to človek nečíta, ani si neuvedomí, že v Afrike je životu nebezpečné aj prespať na holej zemi bez prítomnosti šeliem a ľudožrútov - háveď to vybaví za nich... Tu človek prekusne aj to stále otravné "drahý Dick" v každej vete, lebo dynamika príbehu to vynahradí. 90 percent.

pepa4081
17.04.2021 5 z 5

Jak jsem se dočetl, jde snad o Vernovu prvotinu. Na knize bych to rozhodně nepoznal. Něco poučení, dost napětí a dobrodružství, prostě klasická Verneovka. Výborná knížka pro chvilky oddechu a příjemného snění. Jen by mne zajímalo, jestli dnes třeba v Americe (v době dementní korektnosti) není zakázaná. Mám ale jedno řešení. V nové verzi by hrdinové příběhu unikali před lidožravými ufony, kteří v Africe zůstali po dostavění pyramid. Půjčil jsem si vydání od Albatrosu (1963), která mám i díky skvělým ilustracím nejraději. Knihu srdečně doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

jadran
07.04.2021 3 z 5

Moje první verneovka. Někdy v deseti letech jsem z toho byl úplně mimo, dneska se člověk jenom pousměje nad oním dobrodružstvím okořeněným zeměpisnými přednáškami. Vypadala takhle Afrika, nebo alespoň ona část, nad níž tři stateční cestovatelé poletují v oné době skutečně takhle? Nebo to byla jenom ryzí fikce, podpořená četbou z knih, které ani v druhé půli XIX. století nepodávaly zrovna dvakrát objektivní obraz toho, k čemu se vyjadřovaly. V tom dětství to byla paráda, jenže zrovna tohle je ten typ dětských knih, které vezmete do ruky v dospělosti a kouzlo je fuč...

kristijan
05.04.2021 5 z 5

Minimálně stejně dobrý příběh jako Cesta kolem světa za 80 dní, možná i lepší. I když to ke konci negraduje tak jako jiné verneovky, příběh je celkově napínavý, zajímavý a místy i veselý, balon Victoria je perfektní, stejně jako tři pěkně se doplňující cestovatelé a (na Verna) je tam docela málo hluchých míst. Zatím po sedmi přečtených verneovkách je z nich tahle asi můj favorit.

Ran
20.03.2021 3 z 5

Příběh má velmi dobrý styl vyprávění a je velmi dobře vypointovaný. Na knize se mi nelíbilo, že se autor hodně často uchyloval k až moc podrobnému popisování věcí.

hambra1
21.01.2021 3 z 5

Četla jsem do výzvy a moc mě to nenadchlo. Na mě je tam moc technických popisů.

Nočnípták
21.01.2021 4 z 5

Četla jsem loni do výzvy. Docela jsem se na čtení těšila. Kdysi dávno jsem verneovky přímo hltala. Teď nějak nevím. Moc mne to nebavilo. Asi je pravda, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Taky už mi není těch jedenáct, dvanáct, třináct.....
Nebo si to už moc nepamatuju, třeba nepatřila k mým oblíbeným ani tenkrát, protože Matyáše Sandorfa a Dvacet tisíc mil pod mořem jsem si vysloveně užila i po těch letech.
Přesto jsem dala 4*, pan Verne si je zaslouží.

vydrysek1
20.01.2021 5 z 5

Na to, že má jít o prvotinu v cyklu Podivuhodných cest, je nastavena laťka dost vysoko. Zajímavé postavy, technické popisy, děj, Afrika... vše se pěkně doplňovalo.

amaenium
17.01.2021 2 z 5

Toto dílo jsem poslouchala jako audioknihu a proto možná je hodnocení nižší. Jako taková mi přišla nemastná neslaná a krom hlavní myšlenky posouvání hranic jsem to doposlouchala spíš z donucení.
Možná kdybych si knihu přečetla, bylo by to lepší, jednou jí dám ještě šanci, nicméně né teď.

PeterBahn
12.01.2021 4 z 5

Verneovky jsou z knih, které není snadno hodnotit. Jiné hodnocení knihy dá před pubescentní človíček, který na čtení téměř nebyl (střílím do vlastních řad) a kniha jej přiměla, aby byla dočtena. Jiné hodnocení dá po letech dospělák, jenž je povědom současných technologií a posunu lidské společnosti a lidské komunikace. Smekám před autorem, že si dal tolik práce s technickým popisem zařízení! Zde si pamatuji, že pěkně byl technicky popsán balón, kterým hlavní hrdinové „pluli“.

Hall3006
31.12.2020 5 z 5

Skvělý Verne, jehož romány jsou čtivé i po století. Nejen pro to jak jsou napsány, ale i jako zajímavá sonda do doby, kdy román vznikal. Pět neděl v balónu je o výpravě napříč Afrikou ve vylepšeném balónu, nikoliv horkovzdušném, ale plněném vodíkem. Technické popisy mají smysl a pomáhají v napínavém příběhu, kdy s hrdiny počítáte každý kilogram zátěže. Co je však nejpoutavější to jsou rozhodně popisy reálií Afriky druhé poloviny 19. století. Příjemná oddechovka, které nemám důvod dát méně než pět hvězd.

Miliarda
31.12.2020 4 z 5

Kvalitní dobrodružná kniha, která má na můj vkus občas až příliš pomalé tempo a obsahuje zbytečně velké množství popisných pasáží. Celkově se mi však líbila a nevylučuji, že se k Vernovi časem vrátím.

chodícírohožka
29.12.2020 3 z 5

Poměrně příjemná dobrodružná kniha, ze které bych jako asi dvanáctiletá pravděpodobně docela unešená. I teď, když se mi podařilo se začíst, jsem některé příhody skoro hltala.