Pět neděl v baloně

Pět neděl v baloně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296/bmid_pet-nedel-v-balone-296.jpg 4 1020 149

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikli výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a překonávali různé obtíže a nebezpečí. ... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Návrat

Cinq semaines en ballon , 1863

Hani77
Hani77
03.02.2024 4 z 5

Zajímavý příběh, ale jako dítě jsem Verneovky hltala přeci jen více. Moc se mi líbí ilustrace. Jsem ráda, že jsem si zase trochu rozšířila obzory. Potřebovala jsem knihu do výzvy, ve které se někdo ztratí...

SPOILER: a tady se ztratí Joe, když vyskočí z balónu do Čadského jezera. Balón taky občas letí nekontrolovatelně.

Moc se mi líbila hláška při přeletu přes poušť: "Horko je dobrá věc, zvláště v zimě; ale v létě nemá se jím plýtvat."

nikolet
nikolet
16.11.2023 5 z 5

Moje první Verneovka, u které jsem dopředu neznala děj. Četla se dobře, hezké ilustrace.

spider.rio
spider.rio
07.11.2023

Krásné vzpomínky na dětství žádné starosti, žádné povinnosti a jen jen se věnovat krásné a napínavé knize na cestě za dobrodružstvím v balónu.

Fargotroniac
Fargotroniac
20.09.2023 5 z 5

Vydaření knížka od výborného autora, který uměl vtáhnout do děje. Knížka se příjemně čte a děj umí zaujmout. Na současné poměry se může jednat už o zastaralejší literaturu, ale i tak se jedná o krásný návrat do dětství.

vernem1850
vernem1850
29.07.2023 5 z 5

Další skvělá klasika od Julese Verna která nás zavede do neprobádaných končin Afriky.

sajanka
sajanka
19.07.2023

Verneovky jsem musela číst všechny.

LukasB.453
LukasB.453
13.04.2023

syrový plátek masa po africku solí a pepřem posypaný patří k mým oblíbeným jídlům, a vždy si vzpomenu na barbarský kmen ňam-ňamů a na ďábelského náčelníka, který useknuv nepříteli paži popadl jí a s chutí se do ní zakousl.

Mirek240
Mirek240
09.04.2023 4 z 5

Mile cteni, ktere ale nemelo takovy spad jako verneovky prectene pred nedavnem. Vlastne celou dobu se toho zas tak moc nedelo ale ono se vlastne porad neco delo :) musim rict, ze me bavily i popisy predchozich vyprav. Kazdopadne jak rad pisu na zaver mych myslenek. Uz jsem procestoval kolem sveta 80 dni, ujel 20 000 mil pod morem, stravil nekolik let na tajuplnem ostrove a nyni jsem preletel za 5 nedel Afriku a to je ste v balonu. Ted jsem slysel, ze kdesi v Karpatech lezi nejaky tajemny hrad. Asi to bude moje pristi zastavka :)

Steew
Steew
08.03.2023 4 z 5

Pro mne Pět neděl v baloně bylo mé první čtení Verneho. Pro mne to žádné wow nebylo, ale rozhodně je kniha čtivá a místy, na dnešní svět, velmi vtipná. Splést si skupinu černochů s opicemi, je dnes prostě nemožné a ještě o nich napsat, že si jsou lidé a opice podobní téměř zakázané. Za mne dobrý.

Adapa
Adapa
05.03.2023 4 z 5

Má vzpomínka na dětství. Měl jsem téměř všechny verneovky, ale tato mi chyběla a často jsem si ji půjčoval z knihovny. Přišla mi taková moc cestopisná, málo dobrodružná. Teď jsem se k ní dostal znovu po více jak 30 letech.

V době svého prvního vydání to muselo být něco. Chápu, proč tato knížka Vernea proslavila. Dnes bohužel nové čtenáře asi nenajde. Dnešní desetiletí kluci po ní jen tak nesáhnou. Už několik let se svého syna snažím k verneovkám přivést, ale je to jiný svět, ani v televizi by ho to nebavilo. Škoda.

Z dnešního pohledu je knížka taková jednoduchá a naivní. Ale dnešní optika se na to prostě nedá použít. Sledujeme trojici cestovatelů, kteří přelétávají Afriku a popisují, co vidí, neznámé končiny, prameny Nilu, divoké domorodce

Zaujala mě tam myšlenka doktora Fergussona, že Evropa je už vyčerpaná a že budoucnost patří Africe, tam se brzy objeví nová pole, obilnice, tam vznikne nová velká říše, ve které vzniknou nové objevy a vynálezy, ještě mnohem větší a důležitější než parní stroje a elektřina. Verneovi spoustu věcí vyšlo, ale tady se seknul jak jen mohl. Škoda.

jprst
jprst
25.02.2023 5 z 5

Autorovy knihy jsou pro mně velkou a příjemnou vzpomínkou na mé dětství. A tato byla mou oblíbenou, snad i proto, že její obsah a děj byla docela uvěřitelný (tedy v dětském věku), a tak do ní jednou za čas nahlédnu, spíše však z nostalgie. Snad i proto mě tak trochu mrzí její neúspěch u mých vnoučat, ale prostě v současnosti čtou výrazně odlišné knihy.

alekis
alekis
16.02.2023 5 z 5

Když si čtenářka přečte komentáře předešlé, uvědomí si, že jsou psány s přídechem nostalgie... Většina, včetně mě, kteří se do této knihy pustili, ji četli poprvé v dětství, kdy nebyly, nebo teprve začínaly počítače, mobily a už vůbec neexistovaly dokonalé satelitní snímky Země, jak je známe dnes. O Africe sice bylo hodně známo, ale protože to byl pořád tak trochu bájný kontinent, tato kniha rozhodně pobavila a zaujala mnohé z nás, dnes již dospělých čtenářů...

A jaká to teprve musela být bomba v dávném 19. století! První vydání, jak zde uvedeno, je z roku 1863! Těch málo znalostí o Africe, získaných pro Evropu cestovateli - odvážlivci, z nichž mnozí smutně skončili, skolení všemožnými nemocemi, útrapami, či dokonce na pekáči divých kanibalů, ještě zvětšovalo zájem a touhu poznávat neobjevené kraje...
Většina obyvatel v té době vůbec necestovala, turistika byla neznámý pojem, a tak popisy letu balónem, ač s jeho víceméně nesrozumitelnými technickými vymoženostmi, popisy krajiny, hor, pralesů, pouští, vesnic domorodců, podivných měst, a k tomu všechna dobrodružství, která cestovatelé zažili... Fantazie čtenářů pracovala jistě na plné obrátky.

Kniha přinášela čtenáři ve století, kdy technika byla teprve na vzestupu, neskutečný zážitek, a ten ještě umocňovaly skvělé ilustrace... Jo, to bylo pravých dobrodružných a fascinujících Pět neděl v balóně... To bylo to pravé vzrůšo a krása! A v srdcích mnoha generací kluků a a dívek bouřlivě tepala touha moci letět také tak nad Afrikou a všechno prožít s doktorem Fergussonem a jeho přáteli.

Co může dát tato kniha dnešním dětem. Asi nic. Ale když promluvím za sebe, ve mně provždy vzbudila tato, i další díla autora touhu po cestování a tím poznávání světa. Věřím, že mnozí čtenáři, a že jich verneovky hltaly spousty, pocítili to samé.

Když to shrnu: na dnešní dobu je to román trochu jednoduchý. Ale vzal to nešť! Je to skvělé, je to zábavné, ať jsem klidně stará vykopávka, která čte naivity.
Podotknu ještě, že Verne nebyl jen dobrý spisovatel, nýbrž dokázal využít a předat mnohé informace, které by se jinak asi ke čtenářům nedostaly, navíc byl i docela vtipný, žádný suchar.

Závěr: dnes by tato kniha v takovéto podobě nevyšla, kdo ji četl, jistě ví, proč asi. Další věc: jak se změnila Afrika od dob 19. století. Když lovec - cestovatel Kennedy zastřelí obrovského slona, úplně mi zatrnulo. Ale tehdy pláně černého kontinentu brázdila nespočetná stáda všech druhů zvířat... takže koneckonců... co řešit.

Dnes je všechno úplně jinak. Ale je skvělé, že svého času psal a "jules" - transkripce "žil" takový skvělý autor jakým byl - Jules Verne! :-).

P. S. Když já vyrazím mimo domov, musím se vždycky v cizím místě poohlédnout po důležitém zařízení... V lese obvykle stačí keřík...
Ale tady nám po celou dobu čtení autor nenaznačil, jak to cestovatelé vychytali v tom koši?? Muži to mají jednodušší, ale přece jen občas... Že by - sednout na rantl, dobře se držet... a bác s tím dolů? :-)

Filomena1961
Filomena1961
05.02.2023 5 z 5

Návrat do dětství a ke spisovateli, kterého jsem v dětském věku hltala. I v současnosti jsem se dokázala ponořit do děje, oprášit a připomenout zapomenuté pasáže. K tomu všemu krásné ilustrace. Verne je prostě nadčasový.

blackoutzuzi
blackoutzuzi
02.02.2023 3 z 5

Za mě spíše průměr. Zase až tak mě příběh nechytl a byla místa, která mě moc nebavila. Už jsem od autora četla mnohem lepší :)

špulo
špulo
24.09.2022 5 z 5

Ako hodnotiť knihy, ktoré človek prečítal v detstve okolo 10teho roku života z pohľadu životom otrieskaného takmer 50nika, ktorý už si dej po tých rokoch vybavuje dosť ztuha? Jednoducho. V detstve knihy buď dočítate do konca, lebo je to bombaaaa. Alebo ich najneskôr v polovici odložíte, lebo je to nuuudaaaaaaa. Túto som vtedy dočítal do konca. Dokonca dva krát. Takže 5* ;))

lexikon_tf
lexikon_tf
01.09.2022 5 z 5

V rámci skupiny #klasikomilove, kde teď čteme žánr sci-fi, jsem ještě sáhla po klasice od Julese Verna. Toto nádherné vydání z roku 1967 jsem našla jako poklad v knihovně u mojí maminky. Možná jsem ho chtěla číst jako malá, ale určitě bych tomu nebyla bývala tolik rozuměla a užila si to tak, jako nyní.
Neobvyklá a velmi dobrodružná výprava doktora Fergussona a jeho dvou přátel nás zavede nad africký kontinent, jelikož se tito pánové rozhodli jej přeletět v balóně vlastní konstrukce, a to od Zanzibaru na východě až na západ kontinentu, do Saint-Louis.
S hrdiny zažíváme nejrůznější situace - zpočátku jde vše jako po drátkách, ale to by nebylo to pravé dobrodružství, kdyby se občas neobjevilo nějaké to nebezpečí.
Moc se mi líbily mistrně propracované pasáže s popisy neprobádaných krajin i podrobné technické provedení všech součástí balónu a vzduchoplaveckých dovedností posádky.
Napjatě jsem četla a hltala stránky, jak to všechno dopadne, jak se posádce podaří dokonat odvážný čin přeletět napříč Afriku balónem. A jestli vás tato dobrodružná výprava také zajímá, tak si knihu přečtěte, určitě nebudete zklamaní.

jan7113
jan7113
05.07.2022 4 z 5

První Verneovka, u které jsem se (chvílemi) nudil. Nejlépe to vystihují slova sluhy Joea: "Kdyby nás nepotkaly příhody na Čadském jezeře a na Senegalu, myslím opravdu, že bychom umřeli nudou." Pokud bychom ovšem knihu chápali jako učebnici fyziky, geologie, přírodopisu, zeměpisu a historie vědeckých výprav do Afriky, myslím, že je nepřekonatelná.
Samozřejmě, že nějaké to napětí v příběhu je, samozřejmě hrají důležitou roli ušlechtilé lidské vlastnosti jako obětavost, věrnost a přátelství a potřetí samozřejmě nechybí šťastný konec.
I s ohledem na dobu, kdy byla kniha napsána, dávám 80 %.

PPardinio
PPardinio
14.06.2022 3 z 5

Knížka PĚT NEDĚL V BALONĚ je určitě jedno z klasických autorových děl, ale pro mě šlo o mírné zklamání. Zeměpisné popisy, které se střídají s loveckými zážitky, zde působí malinko nudně. V Cestě kolem světa za 80 dní autor zeměpisná fakta zakomponoval o poznání lépe. Od letu balonem jsem čekal mnohem intenzivnější dobrodružství, více napětí a dějové zvraty. Poslední pětina knížky již byla dle mého očekávání. Joe, Dick a Samuel byla jinak fajn trojice dobrodruhů.

Yorika
Yorika
30.05.2022 4 z 5

Na těch Verneovkách prostě něco je. Četba mi umožnila vrátit se v čase a být zase malou holkou která snila o dobrodružstvích v dalekých krajích, které Verne dokázal tak poutavě popsat. V dospělosti si čtenář už více všímá těch drobných nedokonalostí, které sem tam z knihy vykukují. Být tak znovu malým dítětem a umět snít. Příjemná nostalgie.

Čmeláček
Čmeláček
25.05.2022 4 z 5

Trochu slabší Verne, ale stále ještě dost dobré :).