Pět neděl v baloně

Koupit

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikli výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a překonávali různé obtíže a nebezpečí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296/pet-nedel-v-balone-296.jpg 4.2731
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Návrat

Cinq semaines en ballon, 1863

Kniha Pět neděl v baloně

Loxias

Joo to byly casy, kdyz ste si mohli litat nad afrikou a strilet cernochy a araby jak na pouti. Ochrance zvirat kniha asi taky moc nepotesi.

terimila

Přečteno kvůli letošní výzvě. Verneovky jsem jako malá milovala, ale tahle patřila k těm, které mi z nějakého důvodu unikly. A teď, po přečtení v těžké dospělosti, možná tuším proč - já už tehdy měla nos na ta lepší díla z autorovy tvorby. To není kritika. Pět neděl v baloně se číst dalo, pár myšlenek se mi zalíbilo a půjdou do knihy výpisků... ale nebylo to nic, z čeho bych byla oslněná a uchvácená, jako kdysi z Tajuplného ostrova, Dvaceti tisíc mil pod mořem, Vynálezu zkázy, Dětí kapitána Granta a podobně. V Pěti nedělích mi chybělo větší drama (epizody se zachráněným knězem a vyskočivším Joem nestačily, pardon)... a postrádala jsem tu hlavní "verneovinu" - větší scifi motiv. Tohle byl vlastně takovej trochu vyšperkovanej cestopis. Místy se konala dokonce i nuda, zejména u exkurzů do historie objevování Afriky všemožnými cestovateli. Ano, čtenáři 19. století to nejspíš populární formou mohlo rozšířit obzory a ponětí o světě... ale dnešního už to asi tolik nestrhne.
Sečteno, podtrženo, průměr - slušná kniha, jejíhož přečtení rozhodně nelituju, ale vracet se k ní asi nebudu.

RMarkéta

Geniální spisovatel, který předběhl svou dobu. Afrika byla atraktivní a málo prozkoumaný kontinent a myslím, že i dnes stále je. Taky se nachází blízko Evropě. To je fajn nápad vybrat si pro cestování právě balón. Pro mě je to velmi zajímavý způsob jak se někam vydat. Dokonce se mi to i líbí, ale do balónu mě nikdo nedostane ani párem pivovarských volů. Radši to budu jistit ze země. Takže takto cestujo alespoň v knižním vesmíru.

Mauricie

Také jsem četla kvůli výzvě. Asi už vím, proč mě nikdy Verneovky nenadchly. Vzpomínám si, že jsem v dětství pár začala číst, ale po pár stránkách je zase odložila.
První čtvrtina naprosto nezajímavá, samá technická data, letopočty a jména cestovatelů, nudné popisy jejich cest, které bez mapy člověku nic neřeknou... Já to doslova přetrpěla.
Ale když se pak konečně začalo něco dít, tak už to bylo fajn.

hippiesak

No, moje první kniha od Verne a to jen "kvůli" čtenářské výzvě 2020. Měl jsem fakt problém vydržet první cca 1/4, kdy se děj rozjíždí, řeší se samotná cesta, vynález atd. Jako za mě pomalý a nudný děj. Ale pak se to "rozjede" (jako stále je to oproti dnešní rychlé době velmi pomalé tempo) a zbytek knihy je vlastně celkem i OK. Je hodně znát, že je to zkrátka kniha z poloviny 19!!! stolení a i ten český překlad z poloviny 20. století. Asi tak. Ale nakonec jsem se rozhodl pro 3 hvězdičky z pohledu čtenáře 21. stolení :)

Julia284

Odpočinkové čtení. I přes to, že jsem to četla v rámci povinné četby mě kniha velmi bavila.

ashburton

Klasika, která nezestárne. Ke knize jsem se vrátil po dlouhé době díky čtenářské výzvě. A neprohloupil jsem :-)

roman9276

Moje první Verneovka. A jako nejsem z ní teda moc na větvi. Čekal jsem pořádný dobrodrůžo, ale spíš jsem byl lehce zklamanej. Jednak jsem bojoval s jazykem, ale co mě nejvíc udivoval byl slovosled, protože jsem často musel větu si přečíst třikrát, abych pochopil, co se tam vlastně děje. Cestování v balónu bylo zajímavý, ale celkově hodně fyziky a taky dialogy byly takový nemastný neslaný. A díky absenci emocí kniha působí zvláštně. Posledních 50 stránek bylo skvělých, konečně jsem dostal tu napínavou část, na kterou jsem se tolik těšil.

Benátská zrada
Benátská zrada