Pět neděl v baloně

Pět neděl v baloně https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220390/bmid_pet-nedel-v-balone-Pxp-220390.jpg 4 1025 149

Pět neděl v balóně patří mezi nejklasičtější dobrodružnou literaturu všech dob. Tři hrdinové se rozhodnou přeletět africký kontinent a odhalit tak tajemství, která se před vědou skrývala několik tisíc let. Ačkoliv byl román Verneovou prvotinou, ihned po vydání se stal bestsellerem.

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Omega

Cinq semaines en ballon , 1863

Julia284
30.09.2020 4 z 5

Odpočinkové čtení. I přes to, že jsem to četla v rámci povinné četby mě kniha velmi bavila.

ashburton
29.09.2020 5 z 5

Klasika, která nezestárne. Ke knize jsem se vrátil po dlouhé době díky čtenářské výzvě. A neprohloupil jsem :-)

roman9276
22.09.2020 3 z 5

Moje první Verneovka. A jako nejsem z ní teda moc na větvi. Čekal jsem pořádný dobrodrůžo, ale spíš jsem byl lehce zklamanej. Jednak jsem bojoval s jazykem, ale co mě nejvíc udivoval byl slovosled, protože jsem často musel větu si přečíst třikrát, abych pochopil, co se tam vlastně děje. Cestování v balónu bylo zajímavý, ale celkově hodně fyziky a taky dialogy byly takový nemastný neslaný. A díky absenci emocí kniha působí zvláštně. Posledních 50 stránek bylo skvělých, konečně jsem dostal tu napínavou část, na kterou jsem se tolik těšil.

draka
12.09.2020 5 z 5

Na verneovky nedám dopustit. Provázejí mě prakticky celým životem. Vždy mě fascinovaly jeho romány, četl jsem a prožíval s jeho hrdiny dobrodružství a napětí, které bylo vždy umocněno krásnými ilustracemi.

inachisio
10.09.2020 5 z 5

Žasnu nad neuvěřitelně obsáhlými znalostmi Verneovými a vynikající schopností je zábavně zprostředkovat obyčejným lidem v podobě napínavého příběhu se sympatickými postavami, jenž si zaslouží titul, "přečteno jedním dechem"

Artim
08.09.2020 2 z 5

Tak jsem to s vypětím všech sil dočetl a stejně jako mnozí si to dám do výzvy, zatím největší. Plně souhlasím s tím, co píše Yokolobuna.
Navíc dodávám, že jsem to četl jako pdf verzi z roku 1923 a na archaickou češtinu jsem si dlouho zvykal, uff.
Jako zajímavé mi přišlo vnímat velkou propast mezi civilizovanými a necivilizovanými, primitivními národy, které jsou mnohdy popisovány Vernem ani ne jako lidé, ale jako krvelačná zvěř - 19. století z toho čiší - bylo to století vynálezů a technických objevů, sociologie a antropologie byly v plenkách.

Nejvíce se mi páčil Joe a jeho přístup k životu. Cituji ze str. 221: „E což! pane, třeba se jen vpravit v události, a člověk vybředne z nesnází! A hleďte, ještě s lepší se potáže, přijme-li věci tak, jak se sběhnou.“

Zelený_Drak
07.09.2020 2 z 5

Už delší dobu jsem si chtěla přečíst nějakou Verneovku. Jako dítě jsem četla jen dvě. Dvacet tisíc mil pod mořem a Vynález zkázy a pamatuji si z toho dohromady jen to, že v první knize byly dlouhé seznamy rybiček a v druhé jakási bomba. Tak jsem v rámci výzvy přečetla Pět neděl v balóně, i když doma mi tedy leží řada jiných. Bylo to nudnější než jak si Verneovky pamatuju, ale zjistila jsem, že jde o první Verneovu knihu vůbec. Přišla mi velmi prvoplánově edukativní a chápu, že nakladatel požadoval přidání akce. Dobře to vyjádřil uživatel Yokolobuna: "Bohužel se mi nepovedlo nadchnout pro pasáže, kde autor prostřednictvím svých postav vypisuje, komu se povedlo objevit jakou louži v Africe a jak jí pojmenoval." Zároveň si ale umím představit, že v době vzniku to bylo něco vcelku jedinečného.

Bylo zvláštní číst knihu zastaralou hned 2x, protože Verneův text byl doplněn socialistickými a budovatelskými komentáři překladatele (nic strašného, ale tehdejší optimistický názor na zemědělství v Evropě byl realitě vzdálenější než ten Verneův). Dneska by si nikdo nedovolil vydat něco, kde kladní hrdinové přirovnávají černochy k opicím a ďáblům a neváhají tu a tam nějakého zastřelit. Doufám, že kvůli tomu knihu nikdo nezakáže, vidím v tom literární dokumentaci toho, co bylo v době vydání považováno za přijatelné. Zajímavé je, že pro překladatele to zřejmě nebylo nic hodného pozornosti, protože se v komentářích nijak nevyjádřil. Podobně bezostyšné střílení zvířat a lovecký um už dnes asi nevzbudí obdiv jako dřív.

Protože v pěti nedělích v balóně nejsou žádné ženy kromě hospodyně Richarda Kennedyho, budu si zřejmě muset těch Verneovek přečíst víc. Četla jsem, že Verne napsal na svou dobu řadu značně emancipovaných hrdinek. Už v první knize věnoval pár řádků vyprávění o jakési dobrodružce, která se měla zabít při létání balónem (neověřovala jsem, zda šlo o skutečnou osobu), takže na tom asi něco bude.

Jinak se mi líbily technické popisy balónu (tedy hlavně to, že autor dokázal vše vcelku dobře popsat, u dnešních autorů sci-fi mi občas detailnější popis chybí) a občasný humor, kterého bych si v dětském věku asi nevšimla, ale samotný přelet Afriky mě moc nezajímal. Zdaleka nejvíc mě na něm zaujalo, že aby něco bylo objeveno, musí to objevit Evropan. K této vlaštovce sci-fi se už asi nevrátím.

Jack Bauer
30.08.2020 5 z 5

Tato verneovka v dětství ve mě probudila cestovatelského ducha a neustále jsem se ptal, proč jsou zavřené hranice a to se za celý život nikdy nikam nepodívám? Po revoluci se mě splnil sen a dnes jsem vášnivým cestovatelem, tuto knihu držím v angličtině a při procvičování jazyka ji čtu stále dokola.

ještěrka38
26.08.2020 1 z 5

Knihu jsem přečtla jen díky knižní výzvě. Verneovky mě nikdy nebraly. Ale protože jsem je dostala jako dítě, chtěla jsem zjistit, jestli mě neosloví alespoň teď. Upřímně...Vůbec. Dlouhé popisy, nezáživné...nedovedu si představit, že by tohle četlo devítileté dítě...Věřím, že si knihy najdou své čtenáře, ale pro mě to bylo spíš utrpení.

bl4in
21.08.2020 5 z 5

Má úplně první Verneovka! Náramně jsem si toto putování Afrikou užil. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale díky krásným obrázkům v knize a možnosti porovnávat cestu se skutečnou mapou bylo mé nadšení ještě umocněno! Díky za doporučení táto.

Monika1717
13.08.2020 4 z 5

Verneovky mám ráda, nevadí mi dlouhé popisné pasáže a postavy mi jsou vesměs sympatické. Tak je tomu i u této knihy. Nepatří sice k mým nejoblíbenějším, ale ráda si v ní občas zalistuji.

knihomolkajanca
12.08.2020 3 z 5

Další bodík ze čtenářské výzvy splněn - Kniha, která má v názvu den v týdnu.
Zrovna po Verneovce jsem sáhla už jen proto, že je miloval můj dědeček, který většinu z nich vlastnil. Když jsem byla malá, sem tam mi z nich i něco předčítal, či mi vyprávěl jejich děj. Když jsem pak při stěhování knih mého přítele zjistila, že ji vlastně mám doma, brzy na ni přišla řada.
Určitě to asi nebude čtení pro každého - komentáře často zmiňují zdlouhavé popisy a spoustu faktů, ale nemůžu říct, že by mi to u knihy nějak vadilo. S popisy celkově nemívám problém a často mi přijdou i žádané, jelikož si lépe mohu vše představit. Další věc je samozřejmě trochu archaičtější jazyk, na který si možná někdo může trochu hůře zvykat. Mně osobně se ale kniha četla lehce, děj ubíhal a možná škoda, že těch dobrodružství nebylo trochu více. Ocenit musím také krásné ilustrace, které příběh provází (a že jich není málo) a já jako milovník map jsem jásala i nad plánem jejich cesty. Hodně mě bavilo mapu zkoumat a bavit se tím, jak se dříve celá Afrika jmenovala úplně jinak.
Každopádně po Verneovkách ještě určitě časem sáhnu, protože si myslím, že to určitě bude stát za to :)

Ranuncul
02.08.2020 2 z 5

Jedna z těch slabších od J.Verna

Worbitka89
31.07.2020 5 z 5

Jule Verne, v dětství jsem Tě odsoudila neprávem (kvůli zdlouhavým popisům na začátku,jsem Tě odložila) - kde jsi se přede mnou schovával celé ty roky!
Poprvé jsem knihu od tohoto autora četla v rámci čtenářské výzvy a nelituji toho. Vskutku poutavé čtení. Je třeba si zvyknout na jazyk a účel - vědeckofantastická literatura, kniha v úvodu obsahuje hodně jmen a faktů, jakmile to přelouskáte, otevře se Vám báječné dobrodružství, těším se na další Verneovky! Škoda jen, že v e-knize není mapa jejich cesty :-(

Mášenka31
29.07.2020 3 z 5

Jako dítě jsem milovala Verneovky, není mi tak docela jasné proč. Na této knize je znát, že je jedna z prvních. Vyprávění je hodně epizodické a cestovatelé se z každého nebezpečí dostanou příliš snadno. Kniha obsahuje přemíru faktických informací a doktoru Fergussonovi přisuzuje mysl génia. Nicméně se čte celkem dobře a vyprávění je zajímavé i poutavé.

MAVIS66
24.07.2020 5 z 5

Krásný, dobrodružný příběh, tak jak jsme od Verneho zvyklí.

Mantikocka
23.07.2020 5 z 5

super.
Co jiného dodat :)

PetiJelinkova
17.07.2020 1 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a asi i poslední, protože mi vůbec nesedla. Ani mi nevadil styl vyprávění jako spíš příběh celkově.

david5746
06.07.2020 4 z 5

Klasická Verneovka, dobrodružství při přeletu Afriky v balónu, hodně dat a popisů, ale napínavé počteníčko to pořád je.

m_martina
17.06.2020 4 z 5

Dobrá, poměrně čtivá Verneovka. Až na ty sáhodlouhé popisy.