Päť týždňov v balóne

Päť týždňov v balóne https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276872/mid_pat-tyzdnov-v-balone-dNc-276872.jpg 4 1020 149

V prvom príbehu Julesa Verna chce sangvinický doktor s jeho skeptickým škótskym priateľom Kennedym a verným sluhom Joeom prejsť svojim originálnym balónom väčšiu časť Afriky a tým potvrdiť, prebádat a zhrnúť prieskumy Afriky od predchádzajúcich cestovateľov (David Livingstone). Z Anglicka ich odvezie ľod cez Mys dobrej nadeje na Zanzibar. Koniec trasy v Afrike bude niekde v juhozápadnej Sahare. Skvelý príbeh s hocjakými skúškami a s "balónovými" dobrodružstvamí.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Tercia

Cinq semaines en ballon , 1863

EvaD
EvaD
02.06.2020 4 z 5

Velmi milá kniha, která vás přenese do jiných míst a jiných časů. Sympatická je také její délka - 220 stran i s obrázky. Není to jako třeba Dvacet tisíc mil pod mořem, na jejichž přelouskání potřebujete půlku života. Časem si ji asi přečtu ještě jednou.

Rolada88
Rolada88
01.06.2020 5 z 5

Za mě asi nejlepší od Verne dávám 100%

o_mega
o_mega
19.05.2020 1 z 5

Jedna z menej podarených kníh VERNEa. Štyri pätiny len otravné zdĺhavé a nudné opisovanie "každého zrnka púšte".

Emily82
Emily82
09.05.2020 4 z 5

Vernea mám ráda od dětství.

princesse
princesse
03.05.2020 5 z 5

Prostě mě to moc bavilo. Knihy Julese Verna, to je prostě klasika.

Hotovson
Hotovson
26.04.2020 3 z 5

Rád bych tomu dal víc, páč Verna mam fakt rád, ale tady bylo ze začátku toho zeměpisu až moc i na něj a to tolik, že jsem se nemoh začíst asi tak sto stran, než naši tři dobrodruzi začli prožívat svoje dobrodružství v balonu.

Zkrátka to, co bych ubral na zeměpisu a biologii to bych přidal na dobrodružství a příhodách v balonu a bylo by to fajn. Pro dnešní dobu.

AnselmaAlois
AnselmaAlois
26.04.2020 5 z 5

Jules Verne je pro mě zárukou kvality a ani tato kniha mě nezklamala. Dokonce bych řekla, že byla jednou z nejpovedenějších.

Knihomolka2812
Knihomolka2812
15.04.2020 5 z 5

Je to moje první kniha, kterou jsem četla od tohoto spisovatele. Ze začátku se mi zdálo, že je strašně dlouhá, ale na konci jsem byla smutná, že už končí.

Yokolobuna
Yokolobuna
04.04.2020 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "2. Kniha, která má v názvu den v týdnu"

Měl jsem trochu strach, že mě tohle klasické "dobrodrůžo" úplně nenadchne a bohužel se to potvrdilo. Ač autorovi rozhodně neodpírám, že byl obrovským vizionářem, jeho "Pět neděl v balóně" mě jednoduše místy vůbec nebavilo číst.

Z díla je dost cítit, že je tu s námi již více než století a půl. Verneův popis africké přírody a jejího objevování nezřídka sváděl boj (a prohrával) o moji pozornost a myšlenky se mi i přes vehementní snahu dávat pozor toulaly všude možně. Bohužel se mi nepovedlo nadchnout pro pasáže, kde autor prostřednictvím svých postav vypisuje, komu se povedlo objevit jakou louži v Africe a jak jí pojmenoval. Možná to všechno bylo ze zeměpiseckého hlediska naprosto převratné ale zároveň take nepříliš poutavé ke čtení.

Mám ale za to, že kniha "Pět neděl v balóně" prostě nebyla nejlepší branou do díla tohoto francouzského velikána. Když došlo na samotné příhody a doktoru Fergussonovi, skotskému lovci Dickovi a holobrádkovi Joeovi šlo o kejhák, nebyla kniha vůbec špatná a s napětím pracuje Verne obstojně. Ty "klacky", co Afrika (ať už ve smyslu fauny, flóry nebo domorodých obyvatel) házela osádce Viktorie pod nohy, s nimi byla radost přeskakovat. Vždy se však vrátily nezáživné pasáže psané v nepříliš čtivém stylu, které mě přiměly ač s trochu těžkým srdcem ohodnotit knihu jako průměrnou.

Jsem vlastníkem vydání z roku 2014 od Omegy a byla by škoda nezmínit hezké obálky nejen "Pět neděl v balóně", ale i celé edice "Podivuhodná putování". Obálky i ilustrace v knize si rozhodně zaslouží pochvalu. Za hloupost však považuji heslovité vyzrazení děje na začátku každé kapitoly, ve kterém kromě potencionálního prokecnutí zvratu nevidím absolutně žádný smysl (i když tohle asi nebude specifikum vydání).

Zakoupeno v roce 2020 za 149,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Tři odvážlivci v balónu vs. nehostinná Afrika a její obyvatelstvo. Kniha nezestárla úplně dobře a prokousávat se některými popisnějšími pasážemi příliš zábavné není. Těch je přitom kniha bohužel plná. I přes zdařilé a napínavé momenty tak nemohu dnešní optikou hodnotit lépe než za tři.

Hodnocení na DK v době přečtení: 84 %; Moje hodnocení: 60 % jako 630. hodnotící.

Sandruš
Sandruš
31.03.2020 4 z 5

Začátek byl pro mě nudný, až jsem si říkala jak tohle může děti vůbec bavit, ale jakmile se děj posunul o něco dál, tak už to nemělo chybu. Zajímavý dobrodružný román, který stojí za přečtení.

Blondebookdevil
Blondebookdevil
25.03.2020 4 z 5

A přesně kvůli tomuhle je ta výzva skvělá a účastním se jí! Nacházím knížky, které bych nikdy jen tak nepřečetla, nebo mi leží doma, a já ani netuším, jaké jsou to poklady. Pamatuju si, jak jsem na základce četla Cestu do středu země, a naprosto mě to pohltilo. A teď si představte, jak se museli cítit lidé ve Vernově době, kdy opravdu nebyla probádaná Afrika; balony, letadla a různé technické vymoženosti jste znali jen z jeho fantastických románů. To musela být prostě bomba. Dobrodružství doktora Fergussona a jeho dvou přátel mě bavilo, a u Verneových děl si musím rozšířit obzory.

Veggi
Veggi
22.03.2020 3 z 5

Jedno ze slabších Vernových románů. Čím jsem starší tím pro mě ztrácí kouzlo z dětství, kdy jsem hltala tato dobrodružství bez jakékoliv kritiky. Vernuv vztah k divočině a šelmám byl poplatný době.

jindrich7442
jindrich7442
05.03.2020 5 z 5

Úžasné dobrodružné, nadčasové vyprávění u kterého člověk nepřestává žasnout a tajit dech. Ovšem, co jiného čekat od J. Verna, že? Jediné co mě na Vernerovkách štve je těžká vazba většiny knih, neboť v poslední době se ke čtení dostávám až večer před spaním a bojím se, že knihy jako 20 tisíc mil pod mořem, nebo Tajuplný ostrov by mi při čtení způsobili mimo příjemného usínání také těžkou újmu na zdraví :-D

mia.com
mia.com
23.02.2020 3 z 5

Mě kniha moc nesedla. Nevím, jestli styl vyprávění nebo mě prostě jen nebavil příběh. Ale dalším knihám dám ještě šanci a uvidím.

kercah
kercah
20.02.2020 5 z 5

Je to prostě klasika, kterou mohou číst různé věkové generace.

Kory98
Kory98
18.02.2020 5 z 5

Verneovky jsou prostě literární skvosty určené snad pro všechny věkové kategorie. S radostí jsem si oživila v paměti příběh, který jsem četla naposledy jako náctiletá. I po letech mě neskutečně bavil a prožívala jsem s cestovateli každý úsek jejich cesty, navíc jsem si jako dospělá přímo "užila" jazyk - tedy přesněji bravurní překlad pana Františka Pelikána. Ta nádherná zvukomalba staré češtiny a úplně odlišný význam některých slov jako např. soudruh, oproti tomu, jak je vnímáme dnes. Po celou dobu čtení jsem si přála, aby mi bylo zase 12 let, já hltala každé spisovatelovo slovo a strávila s touto knihou klidně i pět neděl...

Ticiana
Ticiana
09.01.2020 3 z 5

Tak jako první kniha od tohoto autora. A ono se to četlo dobre jen jsem jaksi měla problém docist posledních 50 stránek.... navyse ty staré názvy afrických krajin mi dali zabrat. Za mne něco vic než 3 * ale ne 4.

Kuža007
Kuža007
02.01.2020 4 z 5

Jedna z mála Verneových knížek, která mě zase až tak moc neoslovila.

Zahonek
Zahonek
16.09.2019 5 z 5

Kniha měla trochu pomalejší rozjezd, pak už ale následoval napínavý a dobrodružný příběh do poslední stránky. Verne prostě uměl psát romány, které nestárnou.

Hobo
Hobo