Mateřství I.

Mateřství I. https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95003/materstvi-1-dil-95003.JPG 4 12 4

alnahu
14.05.2020 5 z 5

Příběh pro ženy s názvem Mateřství nám autorka popsala,jaký byl těžký úkol ženy matky v tehdejší době ,kdy byla žena podřazena muži .Nejinak to je v této knize kde si přečteme životní příběh Zdeny,která vstupuje do manželství plná ideálů a chtěla je také žít.Ale skutečnost byla úplně jiná již první slova manžela ,krátce po svatbě ,ji velmi ranila,když mu řekla ,že čeká dítě a on na to reagoval rozhněvaně .Její manželství s učitelem nebylo šťastné a proto se upnula na své čtyři děti na které byla pyšná.
Mateřství je bohaté na události a bolesti,je nekonečné ale i nesmrtelné.

Evina.Cetba
14.05.2020 4 z 5

Dobrá ženská literatura z období po vzniku Československa o mladé mamince 4 dětí a jejích rodinných výchovných a manželských starostí. Posilu čerpala ve víře v Pána Boha a k ní se vždy odvolávala. Děti postupně dorůstají.
V druhém díle jsou děti již dospělé, nejstarší dcera se vdá, oba synové studují a u stárnoucích rodičů je jen nejmladší dcera.
Kritiku však vznáším k obalu knihy, takto nabírané šaty se už přes 100 let nenosily a i když byla hlavní hrdinka málo o módě informovaná, jako princezna by se nikdy neoblékala!

modranka
08.07.2013 4 z 5

Príbeh zachytáva strednú spoločenskú vrstvu v medzivojnovom období. Skladá sa z dvoch častí, ktoré je potrebné čítať spoločne. Jedna bez druhej nemá význam. Mladá Zdena z remeselníckej rodiny sa vydá za učiteľa, čo je v spoločenskom rebríčku posun hore. Túži po deťoch, no manžel jej obetavosť materstvu veľmi nefandí. Prvé dieťa je pre šťastie, druhé (syn) naplnenie manželových túžob po synovi, tretie dieťa je daň za vojnové odlúčenie, no pri štvrtom dieťati už manžel žiada Zdenu, aby podstúpila interupciu, ktorá sa dostávala do popredia. Zdena sa prvý raz počas manželstva vzbúri. Od narodenia najmladšej dcéry Zdena sa plne venuje rodine. A manžel hľadá zábavu v spoločnosti mladej učiteľky.

kika 13
13.04.2013 4 z 5

Zajímavé téma.Dobře se mi to četlo.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979