Matčina panenka

Matčina panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477182/bmid_matcina-panenka-7I6-477182.jpg 4 228 75

Mirabelle žije v domě se zabedněnými okny a zamčenými dveřmi. Nikdy se nepodívala ven, protože jí to Matka nedovolí. A ta přece všechno dělá pro její dobro. Miluje Mirabelle jako svoji panenku. A tak ji obléká do hezkých šatiček, maluje jí tvář a češe vlasy. Ke třináctým narozeninám jí dokonce přinese speciální dárek – mladší sestřičku Clarabelle, kterou zachránila z vnějšího světa. Mirabelle ale dojde, že Clarabelle ji má nahradit. Ona už je totiž velká, šaty jí nepadnou tak dobře jako kdysi a Matka není spokojená. Jenomže Clarabelle tvrdí, že se ve skutečnosti jmenuje Emma. Navíc se nezdá, že by měla radost, že ji Matka do domu přivedla. Chce svou skutečnou maminku. Mirabelle postupně zjišťuje, že její soužití s Matkou není tak normální, jak si vždy myslela... a že život panenky nebývá nikdy dlouhý.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Domino

Mother Loves Me , 2020

monushka
07.04.2022 4 z 5

Do poloviny knihy jsem četla snad jedním dechem, otáčela jsem stránku za stránkou a hltala každé písmenko. Ale jak píše @Páájinka, poté, co se objevila postava Patrika, příběh začal být čím dál víc nelogičtější a nepravděpodobný.

Páájinka
31.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Moc dobře napsáné do doby, kdy se objevil Patrik. Potom obrovská blbost.

ennlady
24.03.2022 3 z 5

Rozpaky. Nejprve jsem byla nadšená, protože se knížka dobře četla a příběh byl vcelku uvěřitelný. Asi v půlce mě to už tak nebavilo, protože mi připadalo, že děj je hrozně protahovaný a uvěřitelnosti ubývalo. Docela i souhlasím s názory, že Mirabelle, která si nic nepamatuje, nesmí ven, vlastně nikdy neviděla televizi ani žádné další lidi a všechny poznatky má jen z knížek, najednou ví, jak se chovat a co dělat. Navíc jsem na konci čekala vysvětlení několika otázek, které mi přišly dost důležité, leč nestalo se tak...

Pavlnka
08.03.2022 3 z 5

Tak mi se kniha moc nelíbila. Rozhodně zajímavé téma, ale prostě mě nechytala. Nevím, jestli si někdy od autorky ještě něco přečtu.

Danago
08.03.2022 4 z 5

Zajímavé téma. Samozřejmě těžko říct, jak moc je děj uvěřitelný. Autorka se snažila to napsat , co nejlíp. Ale za mě originální, čtivý, napínavý příběh. Líbilo se mi to moc, ale za tu polemiku o věrohodnosti jednání holčičky dávám jednu hvězdičku dolů. Thriller to určitě je.

lalela
03.03.2022 2 z 5

Na to, že je knížka prvotina je dobrá, určitě se autorka ještě vypíše a moc se těším na její další knížky. Ale zpátky k panence. Téma určitě dobré, ne-li výborné, ale tak trochu zbrklý děj. Mirabell v knížce nebezpečně rychle vyspěla a začala uvažovat jako dospělá, prakticky se stala v půli knížky rovnocenou partnerkou své matky. Konec jsem čekala srdíčkovější, ale i tak jsem byla spokojená.

lucakuca
21.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Jako jo, rychle přečteno. Moc hezky se to četlo, takřka vdechlo.
Ale když má někdo načtený život z knih, nemá být ve skutečným životě spíš psychicky rozcupovaná troska a ne hrdina jak z osmdesátkových akčních filmů?
Nevím, nerozumím, nezažila.

Sibel
16.02.2022 4 z 5

Psychothriller, který se čte sám. Psaný barvitě, detailně, ale ne zdlouhavě. Od první věty mě zaujal. A každou další kapitolou jsem potřebovala číst dál, abych věděla, co se bude dít. Ke konci jsem jednotlivé kapitoly ani nevnímala a jen četla.
Do příběhu jsem se ponořila. Po dlouhé době jsem měla pocit, že jsem hlavní postavou. I když chvílemi se mi jednání Mirabell zdálo nerealistické k ohledu k jejímu věku a faktu, že celý život nepoznala nic jiného než zabedněný dům, Matku a informace od ní, které byly omezené a hlídané, aby nepoznala, že je něco v nepořádku.
Průběh děje byl aktivní, stále se něco zajímavého dělo. Na jednu stranu i vcelku předvídatelný. Konec na můj vkus už lehce překombinovaný. Ve finále mi to však nevadilo.
Bavila mě vykreslenost jednotlivých scén. Díky tomu se mi vše odehrávalo před očima jako film.

Zorka
12.02.2022 3 z 5

Skvělé téma, které ale chtělo trochu reálněji uchopit.

brankaemka
11.02.2022 5 z 5

Kniha sa mi páčila, prečítané jedným dychom.

Leona333
02.02.2022 3 z 5

Matčinu panenku za extra psychothriller moc nepovažuji. Místy to napínavé a nervy drásající sice bylo, to ano... Jenže mi v knize neštimovalo chování Mirabelle. Od mala byla taková téměř ,,psychicky jednoduchá," tvárná ohledně chování a manipulace ze strany její ,,matky" a najednou takový TŘESK! Stala se z ní v jednom okamžiku náctiletá superhrdinka...
Je vidět, že autorka je teprve na začátku své spisovatelské dráhy a některé věci - detaily, nemá v knize dotaženy do konce. To pak může v příběhu vyvolat spousty ,,úsměvných" otázek, jak je tohle možné...? Každopádně autorku nezavrhuji. Ráda si od ní přečtu i jiné věci, až je napíše už více vypsanou spisovatelskou rukou, formou.

Kniholapka
25.01.2022 5 z 5

Úžasná prvotina od autorky! Byla to jízda od začátku do konce. V druhé půlce knihy jsem pomalu ani nedýchala a děj byl hodně napínavý. Chvílemi jsem si představovala, že být ta malá holčička, tak se matky i bojím. I když se matce stalo to, co si z dětství odnášela, nebudila ve mně smutek. Rozhodně bych to nedoporučila slabším povahám, ale za mě parádní psycho!

nicole1990
18.01.2022 5 z 5

Tak tahle knížka byla hodně psycho dlouho jsem nečetla takhle dobrou knížku. Četla se doslova sama . Na konci mi teda matky bylo snad i líto i když byla blázen a zly člověk v dětství se jí stali špatné věci takže svým způsobem mi jí líto bylo. Naštěstí vše dobře dopadlo,ale bylo to teda od půlky knížky extrémně napínavé.

alexis818
16.01.2022 5 z 5

Mně se kniha moc líbila.Byla velmi ctiva a napínavá.Pro mě taková jednohubky,ale užila jsem si to.Jako prvotina moc dobře.

-knihomolka-
16.01.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se extrémně těšila - miluju téma vyšinutých matek, které si léčí své psychózy na dětech. A knížka mě tím pádem opravdu bavila. Přelouskala jsem ji za jedno a půl odpoledne a přestože konec mě vlastně ničím nepřekvapil, tak dávám plný počet za super čtivý příběh a za totálně hráblou Matku.

Denisa232623
07.01.2022 3 z 5

Hodnotím tak nějak 50/50. Líbí se mi námět, čtivost a taky je tam spousta zvratů. Ale přikláním se ke spoustě z vás.. Ne jen, že ta malá neviděla 10 let světlo, ale ve 13 letech by takto nikdy nepřemýšlela. Chápu, že knihy musí být trochu přehnané aby se to dobře četlo, ale tohle mi trochu vadilo. A konec bych si také představovala jinak.

WaN635
05.01.2022 3 z 5

No, tak začnu pozitivy : mimořádně zajímavý námět, čtivost.
Negativa: prostě a jednoduše 13 letá dívka, která naposledy viděla, kromě Matky, další osoby a přirozené světlo ve 3 letech takto nesmýšlí, neuvažuje. Kde se naučila prát? Rambo hadra....
Takže po nadějném začátku, nakonec zklamání, strašně rychlý konec. Knihu bych nedoporučila.

Madi
04.01.2022 3 z 5

Hodně průměrný thriller, který zaujme spíš toho, kdo tenhle žánr moc nečte.

evineckY
04.01.2022 2 z 5

Uf - no... 13- ti letá holčina nevyšla z domu a žila skoro ve tmě - a najednou z ní byl malý Rambo. Matka několik krát bodnutá, prolity litry krve, prošla lesem a ještě by vraždila - no a samozřejmě, jako vždy se po celém dni objevila policie...co dodat?
Na začátku příběh vypadal nadějně, ale pak to byla fraška.

petrzel
02.01.2022 5 z 5

Bylo to poutavé a perfektně mi to sedlo. Já bych doporučila.

tajemství psychologické thrillery matky a dcery thrillery pro ženy zmizení dětí

Abby Davies
britská, 1984