Dokonalý pár

Dokonalý pár https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117810/bmid_matched-dokonaly-par-nu0-117810.jpg 4 605 110

Matched série

Cassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného. Cassie musí najednou řešit obrovské dilema – volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Matched , 2010

HannaFuchs
05.03.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Sice byla předvídatelná, ale stojí za přečtení. Zajímavý nápad autorky. Těším se na další díl této série. :)

Pedruska01
05.01.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře a rychle. Hodně čtenářů přede mnou tvrdí, že tahle kniha je mix všech známějších příběhů jako je Hunger games apod. Jasně. Je to dystopie, všechny tyhle příběhy mají stejné jádro, ale je pak na autorovi, jak to pojme dál. A dle mého autorce se to vyvedlo.
Trochu mě iritovalo takové to lpění např. na dědovi. Rozumím tomu, že to byla rodina, což znamená strašně moc, ale zmiňovat to celou knihu? Anebo hlavní nitka příběhu - básničky? (Chápu to, prima nápad, však nic pro mě. :-/) Ve většině případů Cassie používala mozek, ale někdy ho zřejmě zanechala doma v jedné z kapes svého oděvu v šatní skříni či co. Což byla škoda, protože pak se prezentovala jako malá blbka.
Vyjádření situace s partnery... zajímavé však strojové, ale to je otázka Společnosti, o které se zmíním následovně. Však nyní mám na mysli Xandera a Kye. Miluju milostné trojúhelníky, to je vážně něco na mě a u takových příběhů mám většinou hned oblíbence nebo prostě komu fandit, ale tady jsem těžce na vážkách. Xander se mi zdá jako naprostá jednička - bez řečí. Ale co Ky? Chápu, že to byl "tajemnej" kluk, chudáček a zároveň bojovník, prostě zakázaný ovoce, který v tomhle případě Cassie chtěla mít/ochutnat. Přesto tápu. Nedokážu se rozhodnout ke komu se kloním. Xandera lituju, ale Ky přeci taky neměl na růžích ustláno. Možná na tuhle otázku - kdo z koho - odpovím po dalším díle, na které jsem tedy zvědavá.
A abych nezapomněla na Společnost, Správce. Až pořádně ke konci knihy jsem si uvědomila to nelidské, tyranské a přímo vyčůrané chování Společnosti k obyvatelům. Takové metody? Tablety? To snad ne. Až do mě vjel vztek a zároveň bezmoc, že proti systému jsou krátcí a nechají si **** na hlavu! Věřím v obrat (šťastný konec, revoluci a svobodnou vůli), ale i tak mě to namíchlo.
Celý příběh je dobře vymyšlený a autorka dokázala napnout a navnadit na pokračování. I když se zdá vše "vyjasněné" pro první díl, rozhodně není, anebo jen pro mě ne. Takže uvidíme. :)

fruitbueno
25.10.2015 3 z 5

Skrz na skrz průměrná scifárna, která ale dokáže udržet pozornost čtenáře rychlým a svižným dějem... Postavy však plytké, zajímavá je ale úroveň neurčitosti a tajemného.

Terinka14
18.10.2015 2 z 5

Kniha mě nijak neoslovila. Je pěkně napsaná a je do ní vloženo spoustu zajímavých myšlenek, ale děj není akční a ani nijak rozvinutý. Postavy jsou ale úžasně propracované a mají jedinečný charakter. Nevím co víc dodat. Snad jen, že jako kniha je to pro mě pouze příjemná oddechovka.

Madlenkačte
07.10.2015 5 z 5

Knihu jsem koupila za pár korun v levných knihách, tak jsem od ní moc nečekala, ale mile mě překvapila. Jednoduše se četla, moc se mi líbil popis a dění společnosti, do Kye bych se být Cassie asi taky zamilovala. A ty zakomponované básničky do textů byly super, má to takové kouzlo (a to poezii opravdu nemusím). Všem moc doporučuji

ivul21
23.09.2015 4 z 5

Kniha mě zaujala svým přebalem. Příběh se mi líbil. Trochu mi to připomíná knihu 1984, tím jak Společnost ví o všem, co lidé dělají, poslouchají je i doma. Knihu bych řadila k těm zdařilejším.:)

deedulka
21.08.2015 3 z 5

Méně akční než jsem očekávala a docela básnické, místy až moc...nejsem moc na tenhle styl a děj to brzdilo a zbytečně natahovalo. Asi to bude opravdu směřováno spíše na mládež než dospělé. Přesto jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat a co ze zvláštního uspořádání společnosti nám autorka ještě prozradí...

Davina
07.08.2015 3 z 5

Dala jsem na doporučení kamarádky a zaujal mě i přebal (ano, částečně se vždy rozhoduji i podle přebalu knihy :D ). Dystopické příběhy mám ráda, ale tady jsem postrádala trochu té akce. Myslím, že autorka mohla trochu více zajít do detailů. Chtěla bych se více dozvědět o Společnosti a okolním světě... Hodně se mi líbily ty části s těmi básničkami (No jo milovník poezie).
Závěrem řeknu, že je to průměrná kniha, která nenadchne, ale ani neurazí. Už mám půjčený i druhý díl, takže určitě hodlám v tomto příběhu pokračovat. Je to skvělá oddychovka na léto ;)

vedana
30.07.2015 4 z 5

Kniha je dobře čtivá. Líbila se mi myšlenka, ale příběh se podobá ostatním dystopickým knihám. Nicméně první díl byl příjemný.

lukyli154
24.07.2015 4 z 5

Přiznávám, že mě to nebavilo tolik, jak bych chtěla. Ale přesto se nebráním přečíst si pokračování. Docela mě zajímá zjistit víc o společnosti, která vládne světu naší hrdinky.

rencovav
15.07.2015 4 z 5

První díl mě vážně zaujal. Koupila jsem v Levných knihách, strašně se mi líbí obálky celé trilogie. Dokonalý pár sice není dokonalá knížka, nicméně autorka umí vlákat do děje a levicová společnost, kterou vytvořila, se mi docela líbila, tedy ten nápad, v oné společnosti bych žít nechtěla. :) Čtu teď druhý díl a ten už mě moc nebaví. Nemám ráda milostné trojúhelníky. První díl by bohatě stačil, i se svým závěrem. :)

ivzu77
12.07.2015 4 z 5

Další z mých přečtených dystopických knih .... četlo se mi to velmi dobře, příběh rozvíjejícího se vztahu mne zaujal a jsem zvědavá na pokračování nejen osudů mladých teenagerů, ale osudu celého lidstva, celé společnosti hlídané Správci ...

Tarrei
13.06.2015 2 z 5

Ukázka na zadním přebalu knihy mě velmi nadchla, avšak musím říct, že samotný obsah knihy mě docela zklamal (našla se i nějaká světlá místa).

ElisR1
31.05.2015 3 z 5

Takový průměr, kdyby ve knize bylo víc akce, četla by se mnohem líp. Ale jinak skvělá myšlenka Společnosti.

Evča Korejka
29.05.2015

Úžasná kniha. Dokonalé citáty...
Možná bych vytkla jen neustálou poezii,ale proč ne. :)

sara7392
25.05.2015

Krásná kniha, která se mě dotkla svým příběhem. Příběh krásný tím, že i když už od začátku hlavní postavy neměly téměř žádné šance na šťastný konec, i tak jsem příběh prožívala spolu s nimi a neztrácela naději, že zde přeci jen nějaká šance je.
Zároveň je prostředí, kde se vše odehrává až děsivě nalainované. Konec knihy mi zasáhl a uronila jsem nejednu slzu. Ale i tak hlavní hrdinka neztrácí naději. A tak by to mělo být. :)

Samira
10.05.2015 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, působivý počátek série, jsem opravdu napnutou, kam nás zavede a jestli si udrží tak vysokou a poetickou úroveň. Zajímavé byly všechny postavy, ale ústřední dvojice tvořila doslova svůj vlastní mikrosvět. Krásné, nadčasové, z téměř fašistického světa běhal mráz po zádech. Rozhodně stojí za přečtení, doporučuji!

vlkove
28.04.2015 2 z 5

Průměrné, tak strašně průměrné. Autorka nepíše nijak výjimečně. Příběh je zpomalený až na 260 stránce se začne něco dít. Četla jsem tisíckrát lepší dystopie a proto musím dát dvě hvězdy. :)

CatherineAdela
18.04.2015 3 z 5

Dobrá kniha, přečetla jsem ji doslova jedním hltem. Avšak konec se mi zdál trochu pomotaný a další díly nudné...

sisi koblizc!
29.03.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh který se v nějakých směrech podobá jiným dystopiím :)

antiutopie, dystopie, kakotopie

Ally Condie