Matahari

Matahari https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/8060/bmid_matahari-jzp-8060.PNG 4 21 5

Mata Hari – vše o jejím životě tak, jak o tom vypovídají nejnovější materiály z doposud tajných francouzských archivů. V pondělí 7. srpna 1876 se v severoholandském Leurwardenu narodila světoznámá a legendární Mata Hari, jejíž život byl dramatický a plný vzruchu. A bylo opět pondělí 17. října 1917 a ona stála u kůlu ve vincenneském lesíku a před ní muži popravčí čety. Sotva dozněly výstřely, začala diskuze. Skutečně byla tato žena, jež si říkala Mata Hari tak nebezpečnou agentkou německé zpravodajské služby? Nestala se spíš obětí špiónománie, která tehdy na jaře a v létě roku 1917 zachvátila celou Francii? Neměla na sebe vzít část viny za to, že francouzské vrchní velitelství zapříčinilo porážky na západní frontě? Neměla odvést pozornost od selhání některých politických kruhů? Právě na tyto otázky odpovídá tato kniha, ve které jsou použity nejnovější materiály z doposud tajných francouzských archivů.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Nava

Atanone
08.10.2020 4 z 5

Kromě dokumentárního filmu, který jsem nedávno náhodou shlédla a který mě vlastně dovedl k této knize, jsem byla tématem vcelku nepolíbená, takže těžko můžu posuzovat historickou kvalitu a už vůbec nemůžu srovnávat s jinými publikacemi. Takže mně se to četlo dobře, dozvěděla jsem se věci - a to to mi především šlo. Ale ať už jsem, nebo nejsem schopná posoudit příběh Mata Hari, myslím, že základní je zřejmé. Krásná žena vytvořila sama o sobě legendu, která ji ve výsledku stála život. A legendou se paradoxně stala právě svou smrtí, která, jak se všichni shodují, byla statečná.

jprst
15.09.2020 1 z 5

Žádné nové informace, prostě taková směsice známých faktů, k tomu pár údajů ve stylu "možná a údajně" a "co by, kdyby..." a další "pravdivá" verze o životě proslulé vyzvědačky je tu.

MartinezZ
01.07.2019 3 z 5

Všechno to mohlo a možná i bylo jinak a mlýnské kameny a lidská blbost semelou všechny. Docela čtivě napsaný osud jedné známé bohémky, byť místy kniha připomíná spíše hodně domýšlený román.

Jirinamac
24.07.2017 4 z 5

Zajímavé čtení. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst o jejim komplikovaném životě. Četla jsem sešítkové vydání z r. 68

Elisabeth9
23.06.2017 3 z 5

Pro zajímavost, že morálka byla vždy subjektivní a že to není jen dnešní dobou. Plus to jak lze využít ženského šarmu pro svůj prospěch.