Mastičkár

Mastičkár https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1394/bmid_mastickar-SbX-1394.jpg 5 106 21

Mastičkár série

Známy uznávaný chirurg, ktorého opustí manželka aj s dcérou, sa po strate pamäti stane tulákom. Dlhé roky sa potuluje po dedinách a lieči ľudí bez toho, aby vedel, odkiaľ sa v ňom berú liečiteľské schopnosti. Príbeh ukazuje, ako ľahko sa môže život človeka ubrať úplne iným smerom. 1. vydání - Smena.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Smena

Znachor , 1937

alef
23.11.2023 5 z 5

Laskavost se tu potkává s přirozenou lidskou urputností – lpěním na životě – udržet život!
Vřelé srdce vzdorující lidské hlouposti.

Romantický příběh slavného chirurga Wilczura – tuláka Antona, mě vzal za srdce. Je to příběh člověka, jemuž život dopřál, aby mu vzápětí vzal, a který navzdory osudu zarputile hledá – a taky nachází – dobro v člověku a lásku k člověku ...
Tulákova dobrodružná pouť mě zavedla hluboko do polského území, na polský předválečný venkov – hluboko do myslí lidí tehdy tam žijících. Zavedla mě do světa složitých vztahů – světa nestabilního, nejistého sama sebou, náchylného ke konfliktům.
Jedním dechem jsem sledovala tento podmanivý emocemi nabitý melancholicky laděný lidský příběh - tulákovy cesty ... „A co teda děláš?“ ... „Něco hledám.“ ... "A co hledáš?“ ...„Nepamatuju se“ ... vyprávěný až naivně dojemně /a tady to přesně a na 100% zafungovalo/ - příběh plný bolesti a hluboké lidskosti.

Ještě je asi potřeba dodat, že je to příběh trochu až pohádkový - a žili šťastně až do smrti – ale víte co, pohádky k životu patří :-).

Knížka se žlutou obálkou (hledaná v rámci čtenářské výzvy), tak se mi dostal do rukou Mastičkár – nalezený v knihobudce, psaný ve slovenštině, pro mě neznámým polským autorem. Knížka, s níž bych se jinak asi nepotkala, a to by byla velká škoda.

Aivlis
04.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha, občas mi aj slzy vyhŕkli.

MilaJ
27.02.2022 5 z 5

Klenot polské klasické literatury!!!

fristo
19.02.2021 5 z 5

Knihe sa nedá takmer nič vytknúť. Ak hľadáte niečo ľahké miestami takmer dobrodružné. Príbeh je veľmi jednoduchý s malým počtom postáv. Ľahko sa v ňom orientuje a záver nie je zbytočne preťahovaný. Autor pripravuje čitateľa na udalosti ktoré nastanú ale aj tak neustále udržiava napätie až do konca. Je to taký príbeh popolušky z ktorej sa na konci stane princezná a kráľa ktorý zabudol, že ním je. Veľmi pekné určite odporúčam. Dá sa to prečítať za dva dni.

cuubecq
02.02.2021 4 z 5

Pitoreskná výstava slov.

broskev28
11.09.2020 4 z 5

Knížku mi zapůjčila kolegyně, která pochází z Popradu - našla ji v knihách po své mamince. Nabídla mi ji především kvůli "rozkošnej slovenčině", a já jsem jí za to moc vděčná. Obecně si myslím, že překlad se Olze Hrdličkové kromobyčejně vydařil, smekám. Ovšem velmi mě překvapil název původní polské verze: znachor! Zní to jako nějaká egyptština, ale mně tenhle podivný slepenec připadá významově mnohem trefnější než mastičkář.
Dojemný příběh, jakkoli plný neuvěřitelných náhod a aspirující na zařazení do žánru červené knihovny, je úžasně čtivý, velmi plastický a rozhodně není prost vážných a seriózních úvah na rozličná témata. Po mnoha letech jsem zase četla slovenskou knihu a přiznám se bez mučení, zhltla jsem ji jako malinu!
Asi nejvíce mě překvapil pan Stanislav Czynski, "Staduš", kterak se v závěru příběhu pochlapil a poradil si se svou alibistickou drahou polovičkou. A velmi polský mi připadal tenhle odkaz:

"Pán Stanislav túžobne pozrel na knihu rozloženú na perině - Zagloba se práve ujal regimentu a začal zásobovať tábor. Bol to mimoriadne veselý odsek, a tu tá galiba s Leškom!"

Evaho73
30.08.2020 5 z 5

Mastičkár je pre mňa unikátny spoločenský román, ktorý mám zaradený na polici "Výnimočné literárne diela".
Krásne vykreslená atmosféra poľského vidieka a vynikajúci námet knihy ma pri čítaní opäť ihneď vtiahli do deja, ale najviac ma uputával vykreslený charakter hlavnej postavy, jeho schopnosti a láskavosť.
Tulák bez minulosti, z ktorého sa "vykľul" doktor je už dnes pre mňa osobne, ako rozprávková bytosť z čias láskavých liečiteľov, ktorí mali dar od boha a svojich pacientov priam milovali.
Čítať túto knihu považujem naozaj za literárny pôžitok !!!

kurama45
13.07.2020 5 z 5

Krásny príbeh, ktorý pomerne realisticky odráža Poľské reálie danej doby. Viac v recenzii.

Kassulka
30.06.2020

Krasny pribeh, citala som opakovane a urcite este budem.

limetka2008
31.01.2020 4 z 5

Hezký, oddechový příběh, dobře se četl

dracik
10.11.2017 5 z 5

Krásna kniha - veľmi ma prekvapil obsah diela. Autora som vôbec nepoznala, ale určite si prečítam aj druhý diel. Knihu som objavila náhodou vďaka Čitateľskej výzve :-)

Koňadra
12.12.2014 4 z 5

Moja mamička milovala túto knižôčku. Je to čítavá oddychovka s osobitou atmosférou a primeraným dejovým postupom. Vlastne taký prvorepublikový poľský thriler.

ritz
08.12.2014 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih. Ve slovenštině, jak ji mám já, má své kouzlo. Velmi se mi líbil i dvoudílný polský film se slovenským dabingem, mám na něj štěstí a alespoň jednou do roka to na slovenském programu dávají.

bondula
08.12.2014 5 z 5

Zaprášený klenotík zo zabudnutej poličky. Autor pre mňa neznámy, staré vydanie ničím neupúta. Ale to, čo je vo vnútri prekvapí. V dobrom. Zaujímavo vymyslená zápletka, skvelý popis medzivojnového Poľska, keď ešte nik nevedel, ako to o pár rokov skončí... Úžasné postavičky, krásny prierez celým sociálnym spektrom spoločnosti.
A odveké dilemy. Konať nezištne, či pre vlastné dobro? Riadiť sa vlastným svedomím, či verejnou mienkou a zákonom? Ako nájsť a uchovať to, čo je v živote skutočne dôležité?
Keď som sa začítal, nedokázal som sa odtrhnúť. Nie, Mastičkár nebol nijak napínavý, no nepopieram, že majstrovsky napísaný. Bolo tam ešte niečo, akýsi pocit toho ľudského čo je v nás, solidarita s hlavnými hrdinami a skutočný záujem o ich osudy, ktorý vo mne autor prebudil, či ešte možno aj čosi iné, čo ma prinútilo knižku nezavrieť skôr, ako na poslednej strane. Mastičkár jednoznačne stál za to.

Petr 53
21.10.2014

Dobrý den všem přítomným. Stotožňují se se všemi,kteří okomentovali tuto nádhernou knihu. Četl jsem ji několikrát a rád bych ji měl ve své sbírce. Jelikož pocházím z České Republiky,je dosti složité najít knihkupectví, kde by se dala zakoupit. Pokud by někdo věděl,kde by se dala koupit u nás v Čechách, dejte mi prosím vědět na
janapetrjanik@seznam.cz

Děkuji

patrik0804
13.07.2014

Tak prvy krat som tuto knihu cital krd som mal asi 10 rokov odvtedy asi 15 krat... jedna z najlepsich knih

Balenka
07.04.2014 5 z 5

Túto knihu som opäť čítala po niekoľkých rokoch opäť som sa od nej nevedela odtrhnúť :-) krásny príbeh plný nádherných a dojímavých momentov, pri niektorých pasážach som si uvedomila, že mám až zimomriavky.. určite každému odporúčam..

Ivan F
09.10.2013 5 z 5

Kniha, ktorá sa nedá ohodnotiť, pretože presahuje rámec. Je to natoľko dobrá a natoľko ľudská kniha, že jej záchvevy pociťujem na duši dodnes a to som ju čítal v roku 1991. Nemenej dobrý je aj rovnomenný film, ktorý sa dosť presne drží knihy.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Kniha, ktorú som naposledy čítala pred viac ako desiatimi rokmi, ale dovtedy toľko krát, že by som to nevedela ani spočítať. Niektoré pasáže (hlavne poslednú stranu) som poznala naspamäť. Osud chirurga Wilczura, jeho putovanie so stratou pamäti, jeho pomoc, ktorú dával chorým bez toho aby vedel odkiaľ sa berú jeho schopnosti a v neposlednom rade náhodné stretnutie s vlastnou dcérou, vytvorili príbeh, ktorý ma uchvacoval a dodnes mám na knihu len tie najlepšie spomienky. Knihou som bola tak nadšená, že som ju doporučovala každému, kto si chcel niečo dobré prečítať a týmto spôsobom som vlastne o ňu aj prišla. Už pár rokov sa ju snažím zohnať, hľadám kde sa dá, ale doteraz sa mi to nepodarilo.

Calwen306
08.03.2012 5 z 5

Veľmi pekný a dojemný príbeh. Naozaj nezabudnuteľná kniha!

polská literatura

Tadeusz Dołęga-Mostowicz