Máslem dolů

Máslem dolů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122039/bmid_maslem-dolu-3VR-122039.png 4 342 73

V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí…... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Paseka

toni-az
toni-az
06.08.2023 2 z 5

Druhý pokus o knihu od Šabacha, podruhé se to moc nedalo. Tímto jsem s ním skončil.

Pokud by to někoho zajímalo, kniha je snůška blábolů bez ladu a skladu naházených řekněme povídkových příběhů rádoby Hrabalovským stylem. Není tam žádný děj ani sympatický hrdina. Vlastně ani žádný jiný nápad.

Audiokniha celkem dobře namluvena až na ten opravdu rušivý druhý hlas (Evžen).

pakoshka
pakoshka
15.06.2023 3 z 5

Jak mám Šabacha ráda, tak máslem dolů mi jen tak sklouzne v hlavě a za dva týdny si z něj nebudu nic pamatovat.

Doplněno o měsíc později: hooorko těžko jsem vydolovala jméno a příběh z poslední části hnihy.

Crozz
Crozz
28.04.2023 2 z 5

Slabota, četl sem už lepší od Šabacha.

Gibis
Gibis
26.04.2023 5 z 5

Mé první knižní setkání s Petrem Šabachem a láska na první dobrou :) Ani nevím, proč mi autor tak dlouho unikal. Líbilo se mi to a líbilo se mi to moc. U poslechu audioknihy (skvěle načteno Tomášem Hanákem a samotným Petrem Šabachem) jsem se výborně bavila a nemůžu si pomoct, ale do Evžena jsem se prostě zamilovala :D

Doubravka1975
Doubravka1975
16.02.2023 5 z 5

Arnošt a Evžen a jejich diskuze a příhody+ děda v sanatoriu, skvělé jako vždy. Historka cestování se psem ve vlaku vynikající , jsem se chechtala nahlas, ještě že jsem četla doma, výjimečně, protože jinak Šabachovi knížky mám jako cestovní mají formát ideální do tašky :):)

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 3 z 5

Začátek knihy byl pro mě těžký. Neměla jsem o děj ani hrdinu zájem. Pak se to prolomilo a jeho zdravotní trable a příběh mě zaujal.
Konec se tak nějak vytratil. Je to zapomenutelný příběh. Mrzí mě to, čekala jsem malinko víc.

helusa2
helusa2
02.01.2023 5 z 5

Krásná knížka o tom, jak vše se vším souvisí, cesty Páně jsou ještě neprobádané a všechno špatné je k něčemu dobré… A taky o stáří, přátelství a životě vůbec - jak to je u Petra Šabacha dobrým zvykem :-)

janka2000
janka2000
01.01.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o dvou podivných stařících. Oceňuji intelektualitu, se kterou je to psané, ale vlastně kniha byla pro mě spíš směs různých vyprávění než jeden velký příběh. I tak mě překvapivě velmi bavila.

xxtom
xxtom
13.11.2022 3 z 5

Na mě tato kniha trošku méně veselá a více smutná.

MiraRunaway
MiraRunaway
11.10.2022 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Některé kapitoly se mi líbily, jiné ne. Asi je to pochopitelné, protože nebudu cílová skupina této knihy. Ale i tak jsem vydržela poslouchat do konce a pobavila se.

Iki1
Iki1
04.09.2022 4 z 5

Pohodové především hospodské vyprávění se vším všudy připomíná hrabalovské pábení. A jako hospodské by především mělo být o ničem. Lehce hořkosladký autorův styl s nezměnitelným kladením slov, se slovními spojeními, která evokují dobu dávno i nedávno snad minulou. Perfektní jazykové vystižení obou hlavních postav doplňuje přímočarý děj. Ten tu pomalu prolíná ony řeči o ničem, snad někam plyne... Tak, jak u tohoto autora očekávám, jsem si při četbě odpočinul i se příjemně pobavil.

mi-380
mi-380
23.04.2022 4 z 5

Typický autorův styl, normalizačně český, s pošilháváním po Americe, plný hospodského humoru. Hutný příval slov, jednoduchý a jen mírně vypointovaný děj, prostě život a dílo made in Šabach, což chápu jako pokorné pokračování dělnicko-intelektuálského světa made in Hrabal.
Audiokniha: Tomáš Hanák čte a vypráví svým charakteristickým stylem tak vehementně, že jsem si hlavního hrdinu příběhu nedokázal představit jinak než jako Tomáše Hanáka. Perličkou na dně je sám Petr Šabach v roli kamaráda Evžena.
80 % (298 hodnotících, průměr 80 %).

momo01
momo01
18.04.2022 4 z 5

Šabacha mám ráda a potřebovala jsem si trochu spravit chuť. Po dočtení mi zůstalo mírné hořkosladko, což je pro milovníka čokolády i piva správně (obvykle teda konzumuju zvlášť). Rozjezd byl kupodivu poněkud náročnější, než bych čekala, ale pak jsem už dostala tu správnou kombinaci skvělého pozorovacího talentu přeneseného do slov, lehkého sarkasmu a mírné melancholie.

„Sedám si k nim, pozoruju, jak Julię rozespale přežvykuje chleba s taveňákem, který se jmenuje Veselá kráva, a přemýšlím o tom, kam se asi tak může ubírat váš den, když ho zahajujete s veselou krávou.“
….
„A ačkoliv je nám všem u stolu dohromady, jak tady sedíme, tak šest sedm set let, chováme se mladě, zdravíme se herdami do zad a furt se titulujeme „vole“ a fotograf Šámal nosí tričko s vyplazeným jazykem.“

Hugoline
Hugoline
17.11.2021 3 z 5

Začátek se trochu vleče, hlavní postava pomalu představuje svět kolem sebe. Následuje však vtipné vyprávění, které má již děj a já jsem se několikrát začala smát nahlas. Je to milá knížka, která stojí za přečtení.

Simouš
Simouš
26.10.2021 5 z 5

Milé, svižné, vtipné, i když vlastně naprosto o ničem.

Musím se přiznat, že jsem zatím nepřišla na chuť Hrabalovu pábení, ale Šabachův způsob lidového vyprávění mě neskutečně baví. Ohromně mi sedí, že se nebojí používat vulgarismy, protože pokaždé perfektně sednou. Úžasná je i audioknížka v podání Tomáše Hanáka a Petra Šabacha, na konci které jsem se utvrdila v tom, že by mě bavilo i Šabachovo říhnutí.

ddkk
ddkk
26.08.2021 4 z 5

Tak tohle je moc příjemné čtení. Takové normální, naše, české, vtipné a veselé, někdy smutné. U některých příběhů s Evženem i s Arnoštovými rodinnými příslušníky jsem se musela smát, u jiných zamyslet. Šabach byl prostě skvělý vyprávěč.

- Bacha, vykřikne najednou Evžen, hází přes mou hlavu v záklonu bundu a zároveň se mne snaží stáhnout znovu dolů. Chabě protestuju, ale pak se sesunu zpátky na podlahu. Škvírou v kabátě pozoruju, jak do kupé vchází průvodčí a že by prosil jízdenku. Zkusmo trochu zaštěkám. Jen tak, co to s ním udělá.
- Cestujete se psem?, ptá se průvodčí Evžena.
- Se psem Kazanem, hlásí Evžen.
- Má košík?
- Samozřejmě!
- Hezkej pes, konstatuje průvodčí.
- Čistokrevnej, chlubí se Evžen.
- A má pěkný boty! loučí se s námi oběma uznale průvodčí...

Doporučuju.

Vesmich
Vesmich
02.03.2021 5 z 5

Od autora jsem nikdy nic nečetla, doposud jsem se omezila na filmy. U nich ovšem divák typu já nijak nesleduje co je podíl autora a scénáristy a režiséra, prostě se dívá na film. Tento přístup po přečtení tady toho Másla rozhodně změním. Autor je vypravěč, který umí poskládat všednodennost do celku tak, aby byla bolestná i radostná, aby tam byl strach a přátelství a láska a celá rozsáhlá škála pocitů, které už všechny člověk ve věku hlavních hrdinů zná a má někde v sobě odžité. Jednotlivé události, které se oběma chlapům dějí, jsou rovněž z kategorie, že se s nimi už člověk prostě v nějaké rovině setkal. U sebe nebo u druhých. P.Š.to všechno vzal a smíchal a vzniklo z toho dobré jídlo, takže já si rozhodně přidám a přečtu si od něj něco dalšího.

lucifess
lucifess
05.02.2021 3 z 5

Pořád ještě nevím, co si vlastně o knize myslet. Byla vlastně naprosto o ničem. Za celou dobu se tam vlastně skoro nic nedělo. Působilo to na mě jako zapsané tlachání o ničem. Stylistika a práce s českým jazykem ok, obsah pro mě už bohužel.

Evina74
Evina74
23.11.2020 5 z 5

Audiokniha moc pěkně čtená T. Hanákem a autorem P. Šabachem se mi moc líbila. Občas jsem se smála i nahlas.

Hema
Hema
06.10.2020 5 z 5

Miluju vsechno, co Sabach napsal, nejinak je tomu u teto knihy. Navic vymyslel skvele reseni, jak se vyhnout prevraceni rohliku s marmeladou! To chci!

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017