Maškaráda kolem smrti

Maškaráda kolem smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190062/mid_maskarada-kolem-smrti-MO8-190062.jpg 4 25 4

Podtitul: Neuvěřitelný příběh o tom, jak autor vyzrál nad gestapem Maškaráda kolem smrtí je neobvyklým memoárovým dílem, neboť popisuje jenom krátké údobí necelého jednoho roku, avšak roku rozhodujícího, zda židovská rodina autora přežije hororové období madarského holokaustu. A rodina přežila, přestože advokáti byli při likvidaci v první řadě. Nebylo to však zázrakem, ale chytrostí a předvídavostí Tivadara, kterému se podařilo rodinu rozdělit, aby nebyla nápadná, a zajistit všem křesťanskou identitu, tedy masku umožňující přežít. Přitom využil svých bohatých životních zkušeností. Podle syna George byl celý dobrodružný život otce až do doby, kdy přišli nacisté do Budapešti, jenom přípravou pro největší životní výzvu, totiž boj proti nacistické invazi. A tento čas byl, podle syna, „největší dobou mého otce, v níž veškeré zkušenosti, získané za desítky let, podstoupily nejtěžší zkoušku a triumfovaly." Přežili nejen všichni členové rodiny, ale zásluhou Tivadara i řada jejich známých a dalších Židů. A tyto události popisuje detailně a čtivě Maškaráda. Doplněno dobovými fotografiemi rodiny Sorosovy. Humphrey Tonkin (*1939), editor díla a jeho překladatel do angličtiny, je univerzitním profesorem humanitních věd a emeritním rektorem univerzity v Hartfordu. Je předsedou správní rady Centra aplikované lingvistiky (Center for Applied Linguistks, Washington, D.C.). Jindřiška Drahotová (*1938), překladatelka z esperanta. Maškaráda je její pátý vydaný překlad, několik dalších překladů čeká na vydání. Také sestavila v esperantu už šest čítanek a esperanto i vyučuje.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , KAVA-PECH

Maskerado ĉirkaŭ la morto , 1965

olga8832
05.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Zajímavé vyprávění o tom, jak přežít válku, zachránit se a pomoc všem svým blízkým. Ne všichni byli ochotní nastoupit na transport. Jen autor musel mít nekonečný zdroj finančních prostředků, aby všechnu tu pomoc ufinancoval.

helena8303
26.09.2022 4 z 5

Poslouchám na ČRo.
Příběh skrývajících se židů během 2. sv. války je mrazivý. Často jen nepatrná náhoda rozhodla o životě anebo smrti člověka. Podle mne nic není horšího, než válka.
A přece lidi zapomenou a znovu a zase volají po válce. A tu válku vydávají za prevenci v zájmu míru.
Blééé

Marcik7
01.10.2020 4 z 5

Obdivuhodný příběh člověka, jeho blízkých a přátel v těžké době okupace a vyhlazování Židů ke konci války.

pajuu
31.08.2014 4 z 5

skvělý náhled do života židovské rodiny v Maďarsku v době druhé světové války. Nabízí se mi srovnání s trošku jiným pohledem na tuto situaci v knize Deník Anne Frankové, tato kniha mi přijde obsahově zajímavější, i když Anne popisovala situaci z pohledu dítěte a autor se přímo aktivně zapojoval do pomoci rodinám a také záchraně své vlastní rodiny. Výborná kniha, doporučuji.

Židé Maďarsko osudy lidí židovská literatura holokaust, holocaust podle skutečných událostí

Tivadar Soros
maďarská, 1894 - 1968
2014  86%Maškaráda kolem smrti
2015  62%Robinsoni na Sibiři

Kniha Maškaráda kolem smrti je v