Masarykův triumf

Masarykův triumf https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46441/masarykuv-triumf-46441.jpg 4 11 5

Masarykův triumf vyšel poprvé v roce 1987 u Škvoreckých v Torontu k 50. výročí smrti TGM. Vlastním tématem knihy je rozhodující fáze Masarykova zápasu o vytvoření samostatného československého státu - období jeho amerického pobytu v posledních měsících války, zakončené triumfálním návratem so Prahy 21. prosince 1918. V tomto historickém rámci však autor dokáže říci mnohem víc. S využitím dosud neznámých dokumentů z archívů americké diplomacie a soudobé publicistiky přináší řadu nových poznatků o světové politice válečných let, o formování a funkci legií, zejména v Rusku, o vůdčích osobnostech a koncepcích našeho zahraničního odboje i o situaci a smýšlení tehdejší české a slovenské menšiny v USA. V rozsáhlých historických exkursech podává vývoj Masarykových filozofických a politických názorů a především ucelený, plastický portrét jeho neopakovatelné osobnosti.... celý text

Janizoun
29.10.2022 5 z 5

Knihu jsem si pořídila v antikvariátu, byla jsem na ní velmi zvědavá. Oslovil mě komentář mého oblíbeného uživatele, že je to špičková kniha a špičková kniha to opravdu je. Jsem moc ráda, že už patří do mé knihovny. Vše už o ní bylo řečeno, není co dodat. Kniha mě osobně překvapila a dala mi informace, které jsem vůbec ani neznala. Četla jsem jí jedním dechem a vřele jí všem doporučuji.

konicekbily
23.09.2022 5 z 5

Pokud by někoho z kolegů zajímalo, jak velký vliv měl TGM, Beneš a naše legie na vznik samostatného státu v roce 1918 tak tuto knihu vřele doporučuji. Dozvěděl jsem se mnoho nového a hodně souvislostí jsem si ozřejmil. Špičková kniha!

BarboraSalome
05.09.2021 5 z 5

Píšící básník pan Jiří Kovtun opět v plné síle. Opět strhujícím způsobem popsána, tentokrát Masarykova pouť za nezávislost a jeho působení v USA. Doporučuji.

jadran
04.01.2020 5 z 5

Mám rád (a hodně) Feuchtwangerovy Lišky na vinici a fascinoval mě Benjamin Franklin, která se v poměrně vysokém věku vydal přes oceán do Evropy, aby ve Versailles získal pomoc od Francie proti Velké Británii v boji za nezávislost. Jenže to člověk s ohledem na to, že není zapálený Američan a stalo se to v 18. století trochu bere jako pohádku se šťastným koncem, jako cosi z onoho přece jen jiného světa. Jenže Masaryk je pro mě přesto, že umřel dávno před mým narozením osoba velice reálná. A veskrze pozitivní, zejména při vědomí možností daných dobou, okolnostmi a zejména okolím. Tím blízkým i širším. Masaryk na rozdíl od ideologie první republiky "nezboural" Rakousko. Věděl, co toto Rakousko znamená i pro český národ a co mu poskytuje. Ale také se začátkem první světové války pochopil, že staré Rakousko už tuhle apokalypsu nepřežije. A jelikož byl na jedné straně vysoce vzdělaný člověk a na druhé straně i zkušený politik, pochopil to velmi záhy a na rozdíl od konjunkturálních a povrchních politikářů si uvědomil, že je třeba začít jednat a stát se pány svého osudu a ne čekat, co bude a co nám kdo pohodí. A o jeho úžasné anabázi během celé tzv. Velké války je tahle skvělá kniha, napsaná se značnou mírou zaujetí a také na velmi dobré literární úrovni. Společně s knihou o československých legiích je to pro mně to nejlepší, co si o "zahraniční akci" můžeme přečíst. A ve chvíli, kdy v knize čtu o Masarykovi stojícím osaměle na palubě zaoceánské lodi, vybaví se mi onen Benjamin Franklin z románu Lišky na vinici. Ti pánové byli skvělí, oba by si asi velice rozuměli. A rozhodně není Masarykova chyba, že ho už od jeho triumfálního návratu do nové republiky měl v hubě kde kdo, aniž by se byl schopen seznámit a především zamyslet nad jeho postoji a názory. A to bohužel platí dodnes.

JamesCZE
03.08.2019 4 z 5

První díl neoficiální trilogie p. Kovtuna. Popisuje hlavně zahraniční cestu, napříč celým světem, prezidenta osvoboditele, p. Masaryka během první světové války, kde vyjednal (ve spolupráci s dalšími lidmi) vznik ČSR. Když vyjížděl, bylo mu 64 let a byl vydán na něj zatykač. Když se vracel, byl již prezidentem ČSR.

Tomáš Garrigue Masaryk, 1850-1937

Kniha Masarykův triumf je v