Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2527 302

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

DeKo1996
02.09.2018 4 z 5

Po tom, co jsem z dramat přečetla R.U.R. a byla jsem nadšená, tak jsem si k maturitě vzala i Maryšu a musím říct, že ani toto drama nezklamalo. Kniha se četla sama a ani nevím jak, ale najednou jsem byla na konci..
Ze začatku mi tam vadilo to nářečí, ale potom už jsem si nějak zvykla a knihu s radostí dočetla. Rozhodně k maturitě můžu doporučit..

Ran
19.08.2018 4 z 5

Tato kniha je moje první drama a moc se mi líbila.

*Pájuše*
10.08.2018 4 z 5

Klasika může být nudná, těžkopádná a ne zrovna stravitelná, nicméně ne bezdůvodně jsou některé knihy považované za klasiku. Kritický realismus, do kterého spadá právě Maryša, je svým způsobem hanobením tehdejší společnosti, její kritikou i výsměchem, kdy peníze a majetek znamenaly více, než štěstí a láska.

Kuža007
14.07.2018 5 z 5

Nejlepší a nejrealističtější drama odehrávající se na moravské dědině. Autoři se inspirovali skutečným příběhem, ovšem předloha Maryši svého muža nezabila a prožila s ním úspěšné manželské soužití. Krásné je i filmové a divadelní podání.

Blondebookdevil
10.07.2018 4 z 5

Ve čtení mě trochu brzdilo jenom to nářečí, ale určitým způsobem mě to chytlo za srdce. Skvěle vykreslené základní lidské pocity a jednání v těžkých situacích. Určitě si přečtu znova.

Dagros
11.06.2018 4 z 5

Hezká knížka :)

Damato
11.06.2018 5 z 5

Vrátila jsem se po letech k Maryše možná trochu i" pod tlakem událostí ", kdy se na Maryšu těšíme na podzim do ND. Vzala jsem si knížečku do kabelky, že si ji ve volném čase cestování do práce nějak oživím. Každý , kdo prošel základní školou ví a zná obsah knihy, hlášky typu - "Cos to děvčico nešťastná urobila a pod... známe jako zlidovělé, ale ač jsem věděla, co čtu, najednou jsem dostala z toho života husí kůži. Vždyť tady se vlastně popisuje dokonalá vražda, o to hůře, že ta vražda je jediná obrana Maryši. A co mě hodně dostalo- co jsem v mládí asi nevnímala, je to "probuzení" otce Maryši, kdy si uvědomil, že lásku , kterou dceři odepřel ( myslím partnerskou lásku, nemyslím tu otcovskou) majetkem nevyváží. Tohle čtení po letech mě dostalo mnohem víc , než když jsem Maryšu četla jako mladá holka...

ZuzziŠ
22.05.2018 5 z 5

Ha! Na to pudu!
(a mimochodem závěr výzkumu: Maryša nikdy žádného žida ani Žida nepotkala)

beatadudova
08.05.2018 4 z 5

Jedno z lepších děl povinné četby. Dílo je krátké, čte se rychle a dá se i snadno interpretovat. Mně osobně chvilku trvalo, než jsem si zvykla na moravský dialekt, ale nebylo to nic strašného. Ideální taky do čtenářské výzvy - kniha autora, který žil ve vašem kraji, kniha více autorů, kniha žánru, který běžně nečtete nebo kniha poprvé vydaná před rokem 1950. Vytkla bych až moc uspěchaný konec vzhledem k celkové délce díla, ale možná to bylo záměrem. Každopádně si myslím, že tohle je jedno z děl, které si určitě vyberu k maturitě.

Bumeso
28.04.2018 4 z 5

Velmi pěkné a srozumitelné dílo českého realismu...

Janaves
22.04.2018 4 z 5

Po dlouhé době jsem četla něco jiného, než obvykle. Ale za mě dobré.

_Joker_
25.03.2018 5 z 5

Než jsem sáhla po knize, viděla jsem nejprve divadelní zpracování, které mě hned zaujalo. Každopádně kniha se dobře čte a přidána do maturitní četby. :)

dadako
23.03.2018 3 z 5

Nevím jestli bych se k ní bez výzvy dostal.

Život-s-Kačí
07.03.2018 3 z 5

Začátek byl dle mě dost slabý, ale jak se kniha rozvíjela, docela jsem se do ní začetla. Konec byl zajímavý a překvapivý. Bylo celkem těžší ji číst, díky přítomnosti moravského nářečí, avšak celkově kniha nebyla špatná a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Cink262
18.02.2018 4 z 5

Drama kriticky shlížející na vesnické poměry, snad i vyvracející mylné domnění, že pouze urozené šlechtě rodiče vnucují partnera pro jejich vlastní zisk. Maryšu jsem (pouze) četl a zatím jsem ji neměl možnost zhlédnout jako představení v divadle, což je velká škoda. Velmi na mě totiž zapůsobilo prostředí, do kterého je děj zasazen i forma promluv, kde se mísí dialogy jemně přerušované lidovými zpěvy či prací rolníků v pozadí, chaotické scény plné nedůležitých postav, ale i dle mého skvěle vygradovaná akce. V dramatu je všudypřítomné utrpení, které ale není nijak patetické a naopak často zaplňuje hlavně klidná místa děje, a proto čtenáři (resp. divákovi) Maryša utkví v paměti, i přesto že smrt stihne pouze jednoho hrdinu - můžeme se totiž jen ptát, co se dělo dále ve strastiplných životech, pro které by byla sama smrt snad jedinou záchranou.

EvaFialova
18.02.2018 4 z 5

Do teď jsem znala Maryšu pouze v podání Kaisera a Lábuse, ale vždy jsem hru chtěla vidět i v originálním divadelním podání. Takže pro mě to byla hned jasná volba na povinnou četbu.
Ze začátku jsem se zaplétala do dlouhého popisování scén, které mě moc nezaujalo, chvíli mi také trvalo, než jsem si zvykla na nářečí. Ale postupně jsem se dostávala více a více do děje, a i přesto že hra není nikterak dlouhá, se mi podařilo pocítit velmi silné emoce. Ať už ze strany Maryši, která se musela nedobrovolně vdát a bojovala s vlastním nitrem, vztekem, touhou. Ale také i otcovy pozdější výčitky svědomí a snaha napravit své špatné rozhodnutí.
Čtení jsem si užila, hra má přesně ten správný šmrnc a napětí.

,,Musí to bét Maryšo?“

Vávra: Od keho je káva?
Vávrová: Od žida.
Vávra: A proč ne ze spolku?
Vávrová: Měli zavřeno.

Lil30
04.02.2018 5 z 5

Krásně napsaná hra, avšak ještě lepší bylo divadelní zpracování, které jsem viděla před několika lety, ale nikdy na něj nezapomenu. S nářečím jsem neměla sebemenší problém, příběh rychle utíkal a najednou jsem byla na konci. Knihu jsem si vybrala právě kvůli oživení zážitků z představení a vůbec nelituji.

lenusenak
27.01.2018 5 z 5

Maryšu jsme četli někdy na základní škole, poté jsem si Maryšu vybrala k maturitě. U maturity jsem si ji chtěla i vytáhnou, ale nic.
Myslím, že je to velmi pěkně zpracované téma a k tomu krásné moravské nářečí. Prostě dokonalá kombinace!!

InaPražáková
07.01.2018 4 z 5

Maryša mě na střední škole minula, znala jsem děj z výuky, ale celou hru jsem poprvé viděla až nedávno. Inscenace se mi nelíbila, scéna ani herci, ale ten text - chtělo se mi jen zavřít oči a poslouchat. Odcházela jsem s tím, že si musím hru přečíst, abych si ji užila. A vyplatilo se - ohromně silný text, nejednoznačné postavy, spousta emocí na malém prostoru. Jako když se točí vír pod mlýnem, zužuje se, stahuje všechno pořád rychleji stále níž.

Dakarianna
24.12.2017 3 z 5

Většina lidí si knihu do povinné četby zařadí asi kvůli její délce. Já však měla problém s příliš detailními scénickými poznámkami a také mi docela trvalo se začíst. Ze začátku mi vadilo i nářečí, pak jsem si docela zvykla. Takže ve finále průměrné čtení, protože konec i celý příběh mě celkem zaujal.