Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44883/marysa.jpg 4 2527 302

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

DominaCZ
21.11.2022 1 z 5

Nuda.
Lol text je prý příliš krátký.
Tak teda:MEGAnuda

Fidibus
15.11.2022 4 z 5

Rozhlasová hra.
Téma tragické lásky a nuceného sňatku, které končí tragédií. Chápu, že už ztratila naději...

KarelČapek
04.11.2022 5 z 5

Tato kniha mě opravdu zaujmula a byla úžasná. Měla jasný a zřetelný děj což mám rád. Místy bylo i pár vtipných míst. Co nejvíce se mě na této knize líbilo bylo nářečí. Úžasné se hodilo a krásně se četlo. Všem doporučuji.

Hakate
04.09.2022 3 z 5

Sekce povinná četba klasika. Příběh Maryši zná mnoho z nás, buď ho četl, viděl film, divadelní inscenaci nebo o něm možná jen slyšel.
Knihu hodnotím spíše průměrem.

Gabriela_K
26.08.2022 4 z 5

Velkou překážkou pro mě bylo nářečí. Nedokázala jsem se začíst, ale samotný děj se dá pochopit. Za mě nic co bych doporučila k maturitě, určitě se dá v kánonech najít něco lepšího.

WallopX
09.08.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitě. Je dost krátká, po nějaké chvilce zvykání si na nářečí se člověk i začte. Líbilo se mi, že se tedy četla dost rychle a děj není na vysvětlování nijak složitý.

luca321
09.06.2022 4 z 5

Docela jsem se knížky bála, kvůli moravskému nářečí, ale nakonec to vůbec nebylo špatné. Po chvíli si člověk na nářečí zvykne a má knížku za hodinu přečtenou. Knížka se dá i dobře rozebrat, takže k maturitě určitě dobrá volba.

ZaOndra
06.06.2022 3 z 5

5 bodů z 10
Co se týče jazyka, jímž byla celá kniha napsána, jedná se o nářečí a jeho pochopení mně připadalo po celou dobu čtení dosti složité. Nemohl jsem si na způsob této knižní mluvy zvyknout, moc mi nechybělo a knihu jsem už málem na začátku vzdal. Na druhou stranu se v příběhu neobjevovalo velké množství archaismů, a tak jsem se přemohl, a i přes pro mě dosti frustrující nářečí jsem knížku přečetl až do konce. Samotný děj nebyl zase tak špatný, ale na tak poměrně krátký příběh se v něm objevilo dost postav. Také bych ocenil, kdyby mi kniha aspoň formou epilogu podala informaci o tom, co se s Maryšou stalo dál. Knihu bych doporučil těm, kteří nářečím mluví obvykle, nebo jim to alespoň nevadí.

Kateřina259
27.04.2022 5 z 5

Tato kniha se mi strašně líbila. Dokázala jsem se vžít do postav a jejich problémů. Celý příběh mě tak nějak okouzlil a určitě se k němu vrátím.

Filomena1961
22.04.2022 5 z 5

Maryšu jsem nejen četla, ale i zhlédla v těšínském divadle. Stálo to za to. Maryša je natolik známá, že si myslím , že nemá smysl popisovat dějovou linii. Vybrala jsem ji proto, že zároveň ji dávám do čtenářské výzvy - Vávro nepij to kafe. Vypil ho a stalo se mu to osudným. Příběh je postaven na konfliktech - láska x nenávist, život x smrt, dogmatický
otec , který je hlavou rodiny a rozhoduje o osudu své dcery pouze ze svého pohledu, matka, která nemá odvahu se vzepřít a dcera, která nevidí úniku a nakonec se podvoluje. Cítíme jak toto venkovské realistické drama graduje k tragickému vyvrcholení vynuceného manželství.

andrii24
21.04.2022 4 z 5

Zavrávorá. Z jejich rozhodnutí. Má silně sirné rysy. Na máry. Za šrámy, mor bytí.

TerryF
27.03.2022 4 z 5

Ze začátku se mi do této knihy vůbec nechtělo, ale nezklamala. Po pár stránkách jsem si hezky zvykla na nářečí a četla se sama. Jako maturitní četbu doporučuji!

Nikola086
15.03.2022 3 z 5

Jako maturitní četba je Maryša dokonalá. Krátký srozumitelný příběh, navíc historicky celkem věrohodný.
Pro někoho by mohla být překážkou nářečí a dialekt, ale po pár stránkách by to už neměl být problém pro nikoho.

VeDny
10.03.2022 5 z 5

„Bude to život k utopení.“
Četlo se velmi svižně. Člověk si ani neumí představit, jaká bezmoc to musela být, přesto je chování hlavních postav beze zbytku uvěřitelné a do jisté míry pochopitelné.
Občas se v současné literatuře a hlavně ve filmech setkávám se smutkem tak okatě vyjadřovaným - kvílení, pláč, trhání vlasů -, že tohle tiché soužení mělo násobně větší sílu a jako čtenáře mě úplně pohltilo.

tessa.mik
04.03.2022 4 z 5

Klasika, která krásně zabaví třeba při delší cestě vlakem :).

knížky-64
24.02.2022

Rychle se čte, doporučuji jako maturitní četbu

annes
12.02.2022

Jedamane, no ještěže dnes už je to jinak. Chudák holka, v nikom nenašla oporu a i zastání..a ten její otec, grrr jako hodně jsem se u čtení rozčilovala, ale je to klasika tak mám zase jednu odškrtnutou.

PetraBery
06.02.2022 4 z 5

Díky dceřině povinné četbě jsem opět po letech sáhla po klasice, která nestárne. Drama nešťastné lásky ukončené tragédií. Vzhledem k počtu stran a formě divadelní hry se čte dobře a rychle.

n.ezn.amy
02.02.2022 5 z 5

Slavné drama bratrů Mrštíků, kdy rodiče proti vůli své dceři jí pro peníze provdají za staršího vdovce Vávru. Ač otec Maryši posléze prozře, dcera mu svůj sňatek neodpustí a vše směřuje k závěrečné tragédii. Hra ukazuje tehdejší život na vsi a vztahy mezi lidmi, kdy majetek a "dobrá pověst" byla důležitější než skutečné city mezi dvěma partnery. Krásné hanácké nářečí dodává hře tu správnou atmosféru.

666Jitka
02.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Realistické drama bratří Mrštíků patří ke klenotům českého divadla. Divadelní hra řeší otázku mezilidských vztahů na venkově, předsudků a nucených sňatků, které byly kdysi běžné. Peníze byly často více než vůle člověka a ten byl za určitou sumu "prodán" jako dobytek na trhu bez ohledu na to, co by si skutečně přál, což někdy mohlo vést až k tragickému konci.