Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16091/bmid_marysa-2fg-16091.jpeg 4 2527 302

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

JulianaH.
10.08.2019 5 z 5

Četba k maturitě. A zároveň znamenitě napsaná věc. Jenom pro kochání nářečím nemám tolik pochopení jako ranější čtenáři, ale rozhodně mi nevadilo.
Na základě toho, co jsem dosud z divadelních her přečetla, mi přijde, že Maryša je snad (vedle Lessingovy Sittah) jediná ženská postava, která má charakter. Moje náklonnost k titulní hrdince je tedy jeden z důvodů, proč se mi hra tolik líbila.
A "kafe od Žida" je prostě kouzelné. :D

archandelka
17.07.2019 4 z 5

Maryša není ničím jinym, než jedním obrovským svědectvím, že život bez lásky se žít nedá.

Romča11
10.07.2019 5 z 5

Sice to byla povinná četba, ale kniha velmi dobře zachycuje prostředí a sociologii své doby ve které je napsaná. Dnes se s takovými problémy nepotýkáme a máme jiné ale stejně je hrozné, že ji přinutitli si ho vzít a teprve potom prozřeli :/ :)

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Realismus se vším všudy, ty popisy oblečení na začátku dějství (které jsem okamžitě zapomněla, a všechno jsem si to představovala po svém) a poté i podrobné popisy scén k tomu holt patří. Maryši jsem moc fandila, a její postupná proměna byla vážně smutná. Jde vidět, jak snadno mohla (a stále může, i když to ve většině případů nesouvisí s vdavkami) tvrdohlavost rodičů zničit životy dětí.
Silné hanácké nářečí mi přišlo úsměvné, tak alespoň něco to trochu odlehčilo.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

I přes mou nechuť ke čtení divadelních her musím uznat, že mě Maryša mile překvapila. Uznávám, že při úvodních popisech scén a barvitých líčení krojů (které jsem si stejně nedovedla představit) jsem nejdřív měla tendenci knihu odsoudit, samotné dialogy postav ale byly zajímavé, děj skvěle plynul a vývoj děje byl pro mě velmi uspokojivý (zejména časové posuny). I na hanácký dialekt si člověk kupodivu rychle zvykne. Musím říct, že mě láká se na hru i podívat. K maturitě super volba :)

nikikostadinova
27.05.2019 4 z 5

Tohle je jedna z klasik, která má váhu

LucyBooks
25.05.2019 4 z 5

Knížka se četla dobře, ale nijak mě nenadchla.

PajusenkaB
11.05.2019 4 z 5

Knize jsem se neuvěřitelně bránila, nakonec nebyl důvod. Hezky se četla, jazyk nebyl až tak složitý, čtení rychle ubíhalo.

Jura999
28.04.2019 3 z 5

Klasika, ke které jsem se dostal kvůli povinné četbě. Radost z jejího čtení jsem měl ale hlavně kvůli Cimrmanovskému Záskoku...jinak bych to těžce strravoval.

ZNellyZ
05.04.2019 3 z 5

Klasika, kterou by měl číst každý. Příjemné počtení.

Dandy1
10.03.2019 3 z 5

Kdybych šla do divadla, užila bych si to asi víc. Proč je Maryša zařazena do klasiky a povinné četby nechápu. O lakotě i lásce vyšla spousta lepších knih. Nebo si máme vzít příklad a trávit nepohodlné lidi? Jaké poselství má dávat v dnešním světě?

pecinka21
07.03.2019 5 z 5

Mile překvapila četla se dobře děj dával smysl dobré drama

amaenium
05.03.2019 1 z 5

Jaká samá chvála a vlídná slova o této knize. Né, že by byla neoprávněná, kniha má něco do sebe - poukazuje na zničující povahu peněz, manipulativnost mezi lidmi, zdánlivou nespoutanost některých postav, ale i nemožnost stát si za svým názorem nebo podřizování se. Nářečí a jazyk mi také problém nedělal.
Ale kniha mě neoslovila nejspíš tak, jak by měla. Všechny postavy mi přišli tak nějak protivné - ať její rodiče nebo Vávra či samotná Maryša.

Hani77
13.01.2019 5 z 5

Mně se kniha líbila a dobře se četla☺. Je to taková klasika, určitě stojí za přečtení. Navíc je to krátké dílo, necelé dvě hodinky času. Nechápu, jak to někdo může nazvat odpadem.

432830
31.12.2018 3 z 5

Klasika, drama se dobře četlo

Andrea81
01.12.2018 4 z 5

Moc jsem od toho nečekala, četla jsem kvůli výzvě. Ale mile překvapilo. Kvůli penězům je myšlení některých lidí tupé a omezené. Prostě peníze kazí charakter.

Vaceda
28.11.2018 5 z 5

Naprosto zcela fenomenální stavební kámen českého dramatu. Nádherné vykreslení veškerých okolností, i okolí samotného. Maryša jakožto zlomená bytost, byť do posledního konce, navzdory všemu, hrdá.

twigxi
29.10.2018 5 z 5

Silné, intenzivní a nadčasové.

poiu
10.10.2018 5 z 5

Jedno z mých nejoblíbenějších dramat vůbec.... Krásně napsané, živé.... Maryša se potácí mezi zoufalstvím ze závazku, do kterého ji nedobrovolně vehnali rodiče a láskou k Franckovi.... Životní tragédie mladých lidí....

Vávra: Na hromech líháme, na hromech vstáváme. Musí to bét, Maryšo? Což nemože byt u nás jináč?

teddymu12
05.09.2018 5 z 5

kniha mě nadchla nářečím, které podtrhuje prostředí děje