Maryčka Magdonova

Příběh o lidském neštěstí umocňovaném lhostejností ostatních otevírá téma k zamyšlení: Zmizela bída a zoufalství popisované v Bezručových Slezských písních opravdu ze světa, nebo se jenom schovávají do míst, kam se raději nedíváme, protože my máme přece každé ráno na stole snídani a v zimě nám stačí otočit kolečkem termostatu? Je dnes víc než před sto lety pomáháno lidem, kteří se nikoli vlastní vinou dostali do situace, kdy musejí pomáhat blízkým, kteří se o sebe neumějí postarat? Mají dnes maryčky jinou možnost, než zvolit skok do vod řeky Ostravice? Pochmurné ilustrace – obličeje nešťastných sirot, hrobečky i zoufalý skok do vln – jako by načrtl uhlem, který se mu stal obživou i záhubou jeho ženy, sám starý Magdon a nikoli Andrea Tachezy, jejíž rozverné ilustrace a koláže obyčejně vzbuzují úplně jiné pocity....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361508/marycka-magdonova-17K-361508.jpg 4.1212
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Běžíliška

Kniha Maryčka Magdonova

georginaa

Poslechla jsem si nazpívanou baladu a líbilo se mi to víc, než napsané. Je slyšet rytmické veršování a hudba tomu dala nový styl. Moc pěkné i když smutné.

Elevant
29.12.2020

Krásná, tragická balada. Lehce zavání proletářství, ale tak, že to ani nevadí. A Bezruč jistě nemyslel na ideologii, které jeho verše u nás po desetiletí sloužily, když Maryčku Magdonovou psal (pokud ji psal, že).
U této básně jsem si všiml, že je tak skvěle rytmicky seskládaná, že ani nepotřebuje rýmy. Vždyť v celé básni se rýmují vždy jen poslední verš sloky s koncem sloky předchozí, a to navíc vždy stejným rýmem. Přesto verše drží pohromadě a čtenář by to ani nemusel zaregistrovat.

kykiryki28
16.12.2020

Rozhodně mám v plánu dokončit celé Slezské písně, ale byla jsem velmi nedočkavá, a slavnou báseň o Maryčce Magdonové si musela hned přečíst. Krátká, ale velmi výstižná, a psaná jednoduchým jazykem. Autor zde dokázal v pár řádcích popsat těžký život sirotků na konci 19.století. Další nádherné klasické dílo, které by si každý měl přečíst...

vlasta2410
01.12.2020

Pokaždé mi vhání až slzy do očí

akšuram37
13.11.2020

Ač je báseň krátká, tak má něco do sebe.

Ikkju
11.06.2020

Další kniha, díky které bych se v klubu lidí-knih ze 451 stupňů fahrenheita mohl flákat, znám zpaměti. Ani po těch letech vlastně nevím, jestli byla učitelka úplně pitomá, nebo geniální, že nás nutila se to učit celé.

Tragický příběh, dělat si s z něj srandu je asi pochopitelný únik. Jenže i po těch letech, když si na příběh vzpomenu, rozehrává někde hluboko vážnou strunu. Upřímně doufám, že doba, kdy byla možná taková beznaděj, už se nevrátí...

Kortez
27.04.2020

Poprvé jsem četl Maryčku ještě jako kluk. I když poezie není můj šálek kávy, na tohle smutné a tragické dílko nedám nikdy dopustit.

Mates84
31.12.2019

Poprve jsem tuhle basen slysela nekdy pred 20ti lety a stale si ji pamatuji .Smutna a krasna.