Marto Marto Marto... Deníky 1927-1932

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Deníky Josefa Kocourka (1909–1933) z let 1927–1932, z nichž byla dosud veřejnosti představena pouze část ve výboru Extáze (1971), jsou podle znalců Kocourkova díla jedním z vrcholů jeho tvorby. Jak ostatně napsal literární vědec Jiří Skalička: „Extáze (...) otřásla i znalci a ctiteli Kocourkova díla. Autor tu byl odhalen (...) v celé nahotě svého tragického životního, uměleckého i milostného osudu, s otevřeností, jaká nemá v naší literatuře obdoby. Snad jenom Máchovy deníky a listy jsou mu v tomto směru adekvátní.“ Josef Kocourek je, přestože zemřel velmi mladý, výraznou postavou české meziválečné literatury, v mnohém předbíhající svou dobu fascinací erotikou či předjímáním existenciálních tónů v literatuře. Excentrik, v počátcích ovlivněný poetismem i expresionismem, doplňoval své erotické vize motivy zmaru a bezvýchodnosti, později v jeho díle převažovaly náměty sociální a politické. V tomto vydání přinášíme poprvé úplný přetisk všech dochovaných Kocourkových deníků, které jsou uloženy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, bez úprav, doplňků či vynechávek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98965/marto-marto-marto-deniky-1927-1932-98965.jpg 4.52
Žánr
Literatura česká
Vydáno, Dauphin
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Marto Marto Marto... Deníky 1927-1932

Francesca
05.09.2014

Necenzurované vydání deníků Josefa Kocourka - nebo alespoň těch z nich, které se dodnes dochovaly. Znalci se neubrání srovnávání se starší "Extází"; někteří z nich už se nechali slyšet, že je nové vydání deníků trochu zklamalo. Mě nezklamaly (snad proto, že jsem "Extázi" ještě nečetla?), ale ani neuchvátily (rozhodně ne tak, jako dokázala "Extáze" v sedmdesátých letech strhnout některé mé známé). Místy jsem sice zápisy přímo hltala a nemohla se od nich odtrhnout, jindy mě zase Kocourek pěkně štval... Text je poněkud nevyvážený, silné pasáže a obrazy se střídají s banalitami... - jenže Josef Kocourek si deníky nepsal proto, aby je jednou vydal (kdyby to měl v plánu, asi by je nenapsal "takhle").

Když s odstupem času přemýšlím, co ve mně z četby zůstalo: dojmy z pozdějších deníkových zápisů (cca od r. 1930/1931), které šly až na dřeň, a některé věty a obrazy, které se mi (někdy i proti mé vůli) vryly do paměti a jen tak z ní nezmizí.

"Ženo, kolik máš ňader?"

Doporučujeme

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
Anežka
Anežka
Bez slitování
Bez slitování
Průvodce ztracených
Průvodce ztracených

Štítky

deníky

Autor a jeho další knihy

Josef Kocourek
česká, 1909 - 1933

všech 11 knih autora

Kniha Marto Marto Marto... Deníky 1927-1932 je v

Přečtených4x
Knihotéce2x
Chystám se číst4x
Chci si koupit1x
dalších seznamech1x