Martinka jede na venkov

Martinka jede na venkov https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/4316/bmid_martinka-jede-na-venkov-k5q-4316.jpg 4 14 3

jarkaska
21.04.2023 5 z 5

První kniha, kterou jsme s vnučkou četly, byla o Martince, jak se stěhuje. A tak jsme začaly od začátku. Tentokrát Martinka jede na venkov k tetě Lucii. Moc se líbila, hlavně zvířátka, ta která máme na dvorku. Kohout se slepicemi, holoubci, protože děda má poštovní holubi a když jsou malé holoubátka, tak je chodí prohlížet. Králíčci, co máme v králíkárně a teď právě čerstvě narozená. Takže tato kniha potěšila a tak si myslím, že ji budeme číst častěji.

Osice
28.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Náhodný objev v knihobudce v litvínovské knihovně. Už jsem byla z knihovny venku a přes prosklené dveře jsem ji zahlédla. Tu jsem tam nechat nemohla:-) Jedná se o úplně první díl o Martince od autorského dua G. Delahaye a M. Marlier. Už jsme ji přečetly s Barunkou 2x.

„Je moc zábavné hrát si na schovávanou nebo házet si balonem s Aničkou! Ale Martinka jezdí raději k tetičce Lucii na venkov. Cesta se vine a klikatí podél polí s obilím. Na nerovné polní cestě rachotí kola vozu, do kterého je zapřažen dědečkův oslík. Františka, Martinka a dědeček Jan sedí na voze a dědeček spokojeně bafá z fajfky. Sluníčko krásně svítí a všichni jsou v té nejlepší náladě.
- Ty jsi nikdy nebyla na vesnickém dvoře? ptá se Martinka nevěřícně Františky. Opravdu jsi tam nikdy nebyla?“

Martinka stráví u tety na venkově hezký den, hraje si s různými domácími zvířátky, krmí je a seznamuje se s nimi. Ale co dělá její kamarádka Františka je pro mne velkou záhadou. Společně na venkov přijely a znovu se v příběhu objeví až u společné svačiny těsně před odjezdem domů, tedy na konci příběhu. … „Teta rozesmutnělým návštěvnicím oslazuje zpáteční cestu dvěma tabulkami čokolády.“ Proč jim dává čokoládu, když mají stromy obsypané zralým ovocem, jsem fakt nepochopila:-) S Barunkou jsme vymýšlely, co dobrého na cestu by jim ještě teta mohla dát. … V příběhu se vyskytnou i kravičky s telátky. Zarazilo mě, že tu krávu dojí, když má telátko. Hned jsem vznesla dotaz na svou mamku (zootechnička) a tady je její odpověď: u masných krav na pastvě je pijí jen telata, ale u dojných krav, i kdyby měly u sebe tele, tak se musí ještě dojit, protože kráva nadojí třeba 30-40 litrů [denně] a to tele nevypije. … Co se člověk díky četbě všechno nedozví:-)

Tentokrát jednu hvězdičku strhávám za nelogickou absenci Františky a za ilustrace, které se mi nelíbí tolik jako v pozdějších knihách o Martince. Barvy jsou na mě moc syté a manžel si dokonce myslel, že je kreslil někdo jiný. Podle dcery jsou ale prý hezčí tyhle obrázky:-)

Atlantis
15.08.2020 3 z 5

Hezká útlounká knížečka, na které je sice už lehce vidět její věk, ale děti se budou s největší pravděpodobností bavit. Hodně tomu napomáhají i povedené ilustrace, kde jsou jednotlivá zvířátka krásně vyvedena. Zarazí pak jen pár věcí, jako překlad jména černošské kamarádky, nebo fakt, že o holubech autor tvrdí, jak jsou inteligentní, ale takový králík je pro něj vrchol tuposti.