Úkryt ve Villette

Třetí kriminální román oceňované švédské autorky, zasazený do fiktivního belgického městečka Villette (Knižní klub vydal Vraždy ve Villette, 2011, a Noc ve Villette, 2012). Na lodi s nákladem železné rudy je nalezena mrtvola mladého novináře, v ruce svírá útržek ze švédských novin. Chtěl sepsat historii důlní katastrofy, při níž v padesátých letech zemřelo 162 horníků. Patrně však odhalil, co mělo zůstat skryto. Korupce a podvody ve villettské ocelárně, stopy vedoucí do ospalé hornické vesničky Hanaberget ve švédském Bergslagenu a poté další vražda ve Villette – vyšetřující soudkyně Martine Poirotová je opět na stopě dalšího případu, během nějž se sama octne v ohrožení života......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/178300/martine-poirotova-ukryt-ve-villette-YK6-178300.jpg 3.832

Martine Poirotová 3.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Knižní klub

Under jorden i Villette, 2011

Kniha Úkryt ve Villette

denča1000
09.06.2019

Kniha měla zajímavý děj, co se týče jediného přeživšího důlní katastrofy, ovšem celkový děj a řešení vražd, se mi nelíbilo.

konicekbily
10.07.2017

Pěkně se četla stejně jako celá série. Přečtu si i další knihu autorky.

zazvorka
01.05.2017

Něco na téhle řadě detektivek je - přečetla jsem všechny. Strhující to ale rozhodně není - je to knížka pro chvíle, kdy potřebujete mít možnost četbu v případě pozdní hodiny přerušit a jít spát. Od něčeho se nelze odtrhnout, od tohoto klidně. Jak už zmínili jiní čtenáři, počet postav je zbytečně velký. Chybí pak hlubší charakteristiky - např. manžel hlavní hrdinky mi připadá dost neprokreslená postava, jen tak do počtu. Ale to se vztahuje na téměř všechny postavy - vzhledem ke složitosti zápletky a počtu postav má autorka co dělat, aby to nějak dotáhla do konce - a nemá už asi prostor ani chuť si s postavami dát práci. Asi to mi vadí nejvíce - u takto poklidných detektivek jsem zvyklá na sice méně akce, ale více psychologie hrdinů.
Dost hloupé mi - co se týče děje - připadá také, že zkušená vyšetřující soudkyně probírá závažné vyšetřovací úkony do telefonu v čekárně - v níž dokonce sedí jeden z "padouchů". Má to samozřejmě následky... To by musela být hodně mimo, no ne? Přesto - když se nad knížkou zpětně zamýšlím - myslím, že stojí za přečtení.

soukroma
23.03.2016

Ze všech přečetných knih se mi tato zdála asi nejlepší. Série není moc akční, postrádá něco originálního, hlavní postava není nic moc, v tom plně souhlasím s komentáři niže. Ale tady byl příběh zajímavě zapeklitý, přes několik desetiletí a dvě země, zahrnoval rodinná tajemství a méně politiky než obvykle.

MichelleS
01.04.2015

Odpočinková detektivka, takovou jsem teď potřebovala. I když máte mozek přepnutý na úsporný režim, často víte, co bude dál. Přesahy do minulosti mám v příbězích ráda. Na můj vkus hodně postav, ale seznam osob na začátku mě vždycky zachránil. Jen to množství náhod, známostí a příbuzenství je přehnané a neuvěřitelné, ještě tak kdyby se děj soustředil na vesnici nebo maloměsto, ale na půl Evropy(?).

jarin58
01.02.2015

Bez napětí,bohužel se kniha nedá dočíst.

tanika
04.01.2015

Martine Poirotová má proslavené jméno,ale chybí jí určitý šmrnc, rozpoznávací prvek, třeba i humor, ironie..Příběh tak nějak klouže po povrchu i když se snaží být aktuální (politika, ekonomické - hospodářské problémy, Evropská unie a její fondy), množství postav v určitých okamžicích matoucí.Průměrná detektivka.

RADOST
04.05.2014

Průměrná detektivka, která vás zaplaví množstvím jmen a navzájem propletených osudů (trochu nereálné), hospodářskými problémy dnešních dnů i kořeny současných činů v minulosti. O lidech, kteří umějí chytit příležitost za pačesy, i o těch, kteří jejich vinou strádají. Pro mně byla četba zajímavá vazbou na hornické prostředí. Bylo to čtivé, ale chyběl tomu šmrnc. Bylo to tak trochu ploché a nevýrazné.

švédské detektivky

Ingrid Hedström