Martina

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh o Martině je v dobrém slova smyslu románem pro ženy. Ale nejenom pro ně, neboť je to vyprávění neobyčejně poutavé. Autor zavádí čtenáře do pohraničního šumavského městečka, kam v prvních poválečných měsících roku 1945 přichází Martina se svými rodiči. Její otec, marhoulovský dobrák, si chce zařídit truhlářství, ale dostává se do vleku svého světem protřelého bratra Milana a stane se výčepníkem v jeho hotelu. Milan zasáhne i do osudu Martiny a a dotlačí ji ke svatbě se slabošským lékařem. Její osobní drama se odehrává na pozadí složitého politického zápasu před Únorem 1948 a oživuje události z osidlování pohraničí jako živá kronika. Tato historie zklamané lásky a nové naděje mladé dívky připomíná osudy podobných hrdinek, které po dlouhém období tápání a nejistoty našly konečně smysl svého života v kruhu obrozené společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25967/martina-25967.jpg 3.34
Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Západočeské nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Jessybelle
23. května

Četlo se to dobře. Osidlovaní pohraničí, možnost zařídit si lepší život, ale taky mamon po penězích a majetku. Dost mi to připomnělo Zdivočelou zemi...
Četla jsem to do výzvy, jinak bych se k tomu asi nedostala.

Martina99
09. ledna

Zajímavé téma - osídlování pohraničí i zajímavé osudy. Jde poznat, že se kniha psala v 50. ketech - Američani a podnikatelé mají špatný charakter, myslí jen a jen na sebe a raději umřou než se vzdát peněz. Naproti tomu komunisti jsou čestní a myslí na lidi.

Pavelpi
14.01.2015

Noví usedlíci v pohraničí,nová naděje pro lidi,kteří ve vnitrozemí celá léta živořili a najednou měli šanci mít se lepší.Ale také usedlíci,kteří se vrátili do svého,ze kterého je odsunutí Němci po zabrání Sudet vyhnali.O tom se dneska ani moc nemluví a nepíše.Zatímco o únoru 1948 se popsaly už stohy papíru.Já za svůj život slyším už dneska třetí verzi,jak to vlastně v roce 1948 bylo.Zatím věřím pouze verzi,kterou mi vykládala moje mamka,která neměla důvod mi lhát.Proto je třeba ne hned odsuzovat,ale zjistit si toho o té době víc a znát i pohled druhé strany.

Teraka
07.05.2013

Kniha je zajímavá pouze svým popisem osídlení poválečného pohraničí, kdy si nový čeští usedlíci zabrali, co se jim zlíbilo a co zde zbylo po odsunutých Němcích. Dále je zde popsán počátek socialismu a jeho krůčky ke znárodňování. Komunistická propaganda samozřejmě nezbytná :-).

Autor a jeho další knihy

František Bálek

František Bálek
česká, 1931

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených7x
v Čtenářské výzvě3x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst2x