Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292755/bmid_tma-z7q-292755.jpg 4 1929 450

Martin Servaz série

Na Štědrý den objeví Christine Steinmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, ve své poštovní schránce dopis od ženy, která v něm oznamuje svou sebevraždu. Christine je přesvědčená, že se dopis dostal do její schránky omylem. Chyba? Hoax? Jenže druhý den ji zavolá do rádia neznámý posluchač, který ji obviní z toho, že nic neudělala. Brzy se urážky, hrozby a různé incidenty znásobí. Jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem, který se jí začne rozpadat pod rukama jako domeček z karet a promění se v noční můru. Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny o bývalé lásce Marianne, unesené sériovým vrahem Julianem Hirtmannem. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad vaším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší!... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

N'éteins pas la lumière , 2014

čuřil
03.11.2017 4 z 5

Začal jsem asi od konce, což není úplně OK. Ale kniha se četla dobře. A nyní tedy začnu od začátku.

PADA123
01.11.2017 5 z 5

Opět Minier nezklamal. Nejpovedenější kniha ze série Martina Servaze. Autor konec příběhu ukončíl tím, že si nechal otevřené dveře asi pro další díly.

Braenn
29.10.2017 3 z 5

Do třetice všeho dobrého, nebo možná zlého? Zkrátka jsem přelouskala další díl.

Kladně hodnotím, že autor od minulé knihu umírnil svou potřebu prezentovat hloubkovou sondu do mysli i toho nejméně důležitého aktéra. Ubylo postav a ubylo Martina. I to hodnotím kladně.

Většinu děje obstarává žena, říkejme jí třeba Oběť. Dějí se jí strašné věci, které jsou sice od začátku do konce založeny na předpokladu, že je pitomá, praštěná nebo nevím co. Nahlásím policii divný anonym, ale nemám už potřebu oznámit, že někdo zlomil tlapu mého psa a hodil ho do popelnice. Pořídím si nový zámek a závoru, ale klíče si nechám hodit na půl dne do schránky a závoru pro sichr nepoužívám. A když vím, že mi ty klíče někdo opravdu obšlehl, tak už nemám potřebu ten zámek měnit znovu. Podstrčí mi falešně antidepresiva, tak to vyvrátím tím, že je začnu skutečně užívat. Zkrátka je to, jako u minulého dílu, nekonečná variace na "nepátrej, neptej se, hrej s autorem jeho hru".

Pokud to přijmu, je to nepříjemně uvěřitelný příběh o tom, jak snadné je někomu zničit život v očích okolního světa a tím ho poslat do kytek. Uvěřitelný... do chvíle, než k Oběti vleze padouch, znásilní ji, zfetuje, nakazí HIV a... ona, do té doby šílená třesoucí se troska na prášcích, najednou vstane, oklepe se a řekne si něco jako "tož co sme si, to sme si, ale tohle už jakože ne". A lusknutím je z ní chladně a logicky uvažující strachu prostá válečnice, co si jde hned koupit do obchodu zbraň a naplánovat dokonalou pomstu... moment, proč že si ji nepořídila předtím? No tak, nepátrejte, neptejte se!

Průběžně nám do děje vstupuje Martin. Taktéž psychická troska, ovšem nepodceňujme jeho genialitu. Prochází příběhem jak polobůh antickou tragédií a prodírá se mlhou nepochopení a ignorace, v níž se doteď potáceli všichni ostatní. Když pak stojí před dveřmi Oběti jako novodobý Ježíš, aby jí řekl, že ON, na rozdíl od všech ostatních, jí skutečně věří, promáčela jistě nejedna čtenářka či citlivý čtenář kapesník.

Co říct dál? Sem tam si přečteme něco o srdci Marianne, pustíme si Mahlera (přiznám se, podle jména od něj neznám ani tón. Ale potom, kolikrát mi ho omlacovali o hlavu už ve třetím dílu Mahlerovské trilogie, mám na něj neskutečnou alergii) a operu (neboť oč méně se zde dostává klasiky literární, o to více zabrousíme do hudby). Čeká nás krátká lekce z pomsty plná útěků do temného lesa. Proč se taky zamykat doma nebo v motelu, že ano. No a na závěr, na závěr to všechno dobře dopadne. Dobře. Strašně dobře. To si autor na závěr něco šlehnul, nebo co měla znamenat ta slaďárna o adopci, sňatku, dalších dětech a výkřicích naděje pro jeho čtyři či kolik let vězněnou lásku?

Každopádně oproti minulému dílu je zde výrazně méně balastu, experimentů s čtenářovou trpělivostí a ran do Martinovy hlavy, takže zvedám zpět k slabým, ale zaslouženým třem.

frantisek8863
28.10.2017 3 z 5

K tomuto třetímu dílu jsem si hůře hledal cestu. O proti předchozím dvěma dílům to bylo zcela jinak uchopený příběh. Závěr mi přišel až moc převrstvený a překombinovaný. Doufám, že se v dalším dílu bude více věnovat Švýcarovy.

dvoracci
18.10.2017 5 z 5

Pro mne opět skvělý a napínavý příběh. Sice jsou všechny knihy dost drastické, ale těším se na další.

Terry11
15.10.2017 3 z 5

"Vyndal cigaretu a strčil si ji do úst. Jed mu pomaličku a nenápadně začal proudit do plic. Naděje - a velmi dobře si to uvědomoval - byla stejně smrtelný jed."

Už v průběhu první kapitoly jsem si uvědomila, že kniha patří do série, takže jsem neměla určité informace. Ne že by byly důležité. Příběh měl tolik překvapivých momentů, že bylo celkem jasné, že byl předem přesně vykonstruován. Některé události byly zbytečně podrobně popisovány, ačkoli nebyly nijak nosné, některé informace se objevily, aniž by byly vysvětleny. Nelogické chování postav, podivný hlavní hrdina, zabíjení psů! Nic pro mne. Jak už jsem napsala u jiné rádoby detektivky - zlatá Dallas série! To je, panečku, kriminálka! A ty romantické prvky může cynik přeskakovat.

maličkán
11.10.2017 5 z 5

Jak jinak než 5 hvězdiček, další napínavý díl. Hltala jsem všechny 3 díly, ale když se zamyslím, který z nich se mi líbil nejvíc, tak Kruh. Už se těším na Zkurvenej příběh.

Jiří.H
10.10.2017 5 z 5

Za mě takto: 1.Tma, 2.Mráz, 3.Zkurvenej příběh, 4.Kruh

czeaja
10.10.2017 4 z 5

Celou dobu jsem si tipovala, kdo by mohl byt onen vrahoun , no a celou dobu jsem se pletla, az na konci se vše dozvíte , parada ctive, ale predesle dily se mi libily vic

Indiánka
08.10.2017 4 z 5

Někdy nelogická,dost brutální,ale bavila mě.

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Pro mne plný počet, ač začátek byl trochu škobrtavý...jenže pak...doporučuji!

Myp2p
02.10.2017 1 z 5

Když pominu fakt, že kniha je absolutně nečtivá, chvílema nudná a nelogická, tak by si pan autor měl zajít na psychárnu a nikdy si nepořizovat psy :D...snad co kapitola, tak tam buď psy zabíjel, nebo mučil :D Už jenom začátek. Raději pošlu svého psa bojovat se smečkou vlků, abych zachránil mrtvé rozřezané tělo :D Bože....

miruska1
21.09.2017 5 z 5

skvele

LaPetja
19.09.2017 4 z 5

Po druhém díle se mi do třetího moc nechtělo. Nicméně jsem se do něj díky bohu pustila a musím říct, že perfektní. Kniha mne udržela v napětí od prvních stran až do konce, a to je přesně to, co od takového žánru očekávám :)

Yogini
06.09.2017 5 z 5

Rozhodně nejlepší ze všech 3 dílů, přečetla jsem za necelé 3 dny. Nemohla jsem se odtrhnout, potřebovala jsem vědět jak dopadne Christine, taky jsem to chtěla mít za sebou, protože místy hrozné, děsivé...rozhodně za mne na 5 hvězd, dlouho mne žádná kniha takhle nepohltila.

lalikpepa
30.08.2017 5 z 5

Dobré! Napínavé až do konce, jen možná závěr za mne trochu moc překombinovaný. Každopádně ale otevírá spoustu možností do dalšího pokračování. Některé části ve mě vyvolávali dost silné emoce -
znechucení, hněv - podobně jako u prvního Larssona. Ale to není špatně, je to silný příběh. Se Servazem se ráda zase někdy na stránkách potkám. Za mě z triologie nejlepší první díl.

HanWali
28.08.2017 5 z 5

Kniha mě úplně dostala, velice poutavě napsaná. Styl, jakým Minier píše, je skvělý. A to jsem nečetla ještě ty dvě předcházející.... Pro mě také TOP !!!!!

Luciskaurb
24.08.2017 5 z 5

Všechny tři knihy ze série jsou perfektní, ale tahle je top :), už se těším na další. Minnier mě dostal, konečně jsem se odpoutala od severských autorů :)

85098211
23.08.2017 5 z 5

Tato kniha má naprosto strhující začátek! Ale ani později napětí nepovolí. Celý příběh je spletitý a jeho řešení dost překvapivé. Za mne druhá nejlepší kniha série s Martinem Servazem - nejvíc se mi líbil Mráz ;-).

Lucik87
19.08.2017 5 z 5

Servaz opět zasahuje. Nechybí napětí, pohled do jeho osoního života, ani originální zápletka. Nedočkavě čekám na další knihu, doufám, že brho nás něčím Minier opět překvapí.