Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272976/bmid_mraz-GEI-272976.jpg 4 3010 737

Martin Servaz série

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí! Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah. - vítěz prestižní Crime Novel Prize v Cognac v roce 2012 - nominace na Elle Reader´s Prize - dle hodnocení The Sunday Times jeden z 50 nejlepších thrillerů z celého světa za posledních pět let... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

nevřelka
20.02.2017 4 z 5

Celkem slušná detektivka, i když ten kůň mě fakt nebavil a věčně nevyspaný detektiv, který i tak byl schopen neuvěřitelných výsledků, ten jakbysmet. Celkově velmi čtivé.

Blasut
19.02.2017 4 z 5

Hodně napínavé čtení. Celá kniha má skvělou, opravdu doslova mrazivou atmosféru a odehrává se v zajímavém prostředí. Postavy jsou celkem promyšlené a jejich motivy většinou uvěřitelné. Co ale působí někdy dost šroubovaně jsou repliky postav, kam se autor někdy dost uměle snaží vměsnat svoje filozické, sociální nebo politické úvahy. Podobnost se severskými detektivkami je vidět i v postavě hlavního vyšetřovatele, který často kašle na různé předpisy i principy slušného chování, a přesto je to geniální vyšetřovatel, fyzicky v podstatě nezničitelný superman, který se sice zadýchává do schodů, ale jinak přežije všechno bez újmy. Občas ho osvítí spásné myšlenky a napadají neuvěřitelné asociace, díky kterým případ nakonec vyřeší, což se ovšem neobejde bez šílené honičky s prohnaným pachatelem. Za detektivku bych knihu ale tak úplně nepovažovala, protože vyšetřování tam skoro žádné neproběhne, ale jako thriller je to určitě zajímavé a hodně se mi líbilo vykreslení zla, které se táhne celou knihou.

Alizon
14.02.2017 5 z 5

Nazev opravdu sedi, protoze tato kniha ma vazne mrazivou atmosferu. Pro me prijemna zmena po severskych detektivkach, ktere jsou sice vyborne, ale casem se preji i to nejlepsi jidlo. Libil se mi jak samotny napinavy pribeh, tak sugestivne popsane prostredi. Neni to sice nedostizny thriller, ale na prvotinu je to opravdu dobre. Komentar pisu se zpozdenim, ted uz mam precteny i Kruh i Tmu a mohu tak napsat, ze se mi Mraz zatim libil nejvic. Pokud budou dalsi dily hodlam ve cteni serie pokracovat.

Vesmich
09.02.2017 2 z 5

Po četbě Kruhu mě nejvíce zajímalo, jestli je druhá část tak slabá proto, že v první se autor vyčerpal, anebo jestli je to koncept. Volila jsem raději audioknihu, aby mi to četl Jiří Žák v autě. Dělal, co mohl...Po vyslechnutí si myslím, že je to přeci jen koncept. Působí to, stejně jako Kruh, dojmem automatického psaní. Autor plácá, co ho zrovna napadne a rozvede vždycky tu myšlenku, která se nabídne, bez ohledu na to, jestli je to pro příběh důležité nebo ne. Rovněž je patrná inspirace ledasčím, především Purpurovými řekami. Náckové, Pyreneje, stavby, fobie....i lavina bude.....I nějaké to Mlčící jehňátko sem tam z textu vykukuje. Rozjezd je svižný a slibný, zárodek nápadu vzbuzuje zvědavost. Jen do chvíle, než začne Polda recitovat zcela bez kontextu latinské citáty. Autor tomu říká " mluvit latinsky". Již v Kruhu bylo patrné, že Poldovým hlavním vyšetřovacím nástrojem a strategií současně, je z pekla štěstí. Jenom díky němu žije. Jenom díky němu se nezastřelí vlastní zbraní, neutopí, nedostane infarkt po deseti minutách běhu v teplákách, neusouží nad tím, jaký je svět zkažený. Rovněž má závratě, bojí se koní a rychlosti a vrtulníku a..... Text je obohacen názvy mnoha písní a nejrůznějších produktů- telefonů, oblečení, motorových vozidel- až mi přišlo na mysl, jestli to není čistý product placement. Nádherný je rovněž úsek, kdy si Polda II dopisuje s kontaktem a seznámíme se s celými mailovými adresami obou a to opakovaně. Nevím, jak to vypadá v písemné podobě, ale čtené je to tak pitomé, že to nutí pouštět si tu pasáž opakovaně. Závěr už jenom dílo korunuje. Inu, stačilo.

Ajinka126
09.02.2017 5 z 5

Úžasně napínavý příběh. První stránky jsem četla sice s menším přestávkami, protože jsem si chvíli zvykala na delší popisování děje. Absolutně se ztotožňuji s přirovnáním Mrázu ke začátkům tvorby Stephena Kinga. Protože on taky umí popsat hodinouvou cestu autem na 15ti strankách. Závěrem musím označit Mráz top knihou v žánru Thriller / detektivka.

lalikpepa
09.02.2017 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce, za poslední dobu kniha, která mě velmi bavila a nechával mě v napětí až do poslední strany. Těším se na další díly. Přečteno i přes větší počet stran za 3 dny.

Rade
06.02.2017 3 z 5

Nejdřív se mi dost líbilo; napínavé, až strašidelné, působivá atmosféra zapadlého pyrenejského střediska, horské podzemní elektrárny a pochmurného betonového ústavu pro nebezpečné šílence - zločince v opuštěném horském údolí.
Jenže později začalo být překombinované, hrdinové zvláštní a nepravděpodobní - a ten závěr! Dost mi to připomínalo filmové závěrečné úniky Fantomase…

Na některé chyby už bylo upozorněno níže (horská nemoc ve 2000 m, slovanský přízvuk Maďara, hrubky v překladu), mě dost zaskočila věta: „…a myslela na jednu postavu z knihy Gustava von Aschenbacha Smrt v Benátkách, která si také barvila vlasy…“.
Když už je kniha prošpikována odkazy na knihy, což se mi zprvu zdálo sympatické, mělo by být přesné, jinak to má spíš opačný účinek. To, že Smrt v Benátkách napsal Thomas Mann a Gustav von Aschenbach je hlavní postavou, není nic nezjistitelného. Možná (?) jde o chybu překladatele…

beveron
05.02.2017 5 z 5

Líbilo se mi to, napinave. Vadil mi tam snad jen ten psychotik ale asi se s nim jeste setkáme v dalších dílech, ze?

Marcela52
03.02.2017 4 z 5

Velmi dobře napsaný thriller, který ve čtenáři udržuje stálý pocit napětí a nebezpečí. Rozhodně je to četba, při které se nenudíte, ale konec mi připadal trochu překombinovaný.

pikoa
02.02.2017 5 z 5

Mrazivý thriller z francouzských Pyrenejí. Všudy přítomný pocit strachu a nebezpečí. Děsivý ústav pro nejhorší násilníky, sexuální delikventy a vrahy. Kniha možná odradí některé čtenáře svou tloušťkou, která přesahuje 600 stran, ale já jí přečetla jedním dechem. Nejde jen o detektivní zápletku a zamotané vyšetřování, jde především o neuvěřitelný čtenářský zážitek, který je již od prvních stránek obestřen atmosférou strachu a velkého napětí. Na začátku je brutální a šokující čin, byť spáchán na koni (nebo právě proto, že je obětí nevinné zvíře), vystřídán kombinací zločinů z minulosti. Vyšetřovatelé tápají a přešlapují na místě opravdu jen chvíli, jejich váhání je v mžiku vystřídáno strhujícím až apokalyptickým závěrem. Ne vždy je čtenáři hned jasné, kdo stojí na straně dobra a kdo na straně zla. Rozhodně si přečtu od autora pokračování - KRUH.

DaliaUL
01.02.2017

Kniha se mi moc líbila, občas trošku zdlouhavé, ale četla se velice pěkně, doporučuji.

marara
31.01.2017 5 z 5

Výborné. Pomaličku odhalované 15 let staré tajemství a zvrhlost zdánlivě počestných občanů.

Olidoc
31.01.2017 5 z 5

První díl je užasný. Krasný přiběh, dobře se to čte.

Akimus
31.01.2017 5 z 5

Za mě spokojenost. Četla jsem všechny tři díly a nemůžu si stěžovat.

game
29.01.2017 odpad!

Minierov Mráz je tak na jednu matnú hviezdičku za snahu autora.
Aj to veľmi veľmi slabú snahu. Čítal niekto jeho vlastné vyjadrenie o tom, ako tú knihu písal, a ako píše knihy? Vymyslí, ako začne, vymyslí koniec, a medzitým píše, čo a ako mu napadne.
Žiaľ, na Mraze je to dokonale vidieť. Bez koncepcie, bez ladu a skladu, príbehy kopené na príbehy, z tých liniek by vyšli dva krásne plnohodnotné trillery. Detektív, ktorý sa bojí vlastného tieňa, ale ktorý telefonuje veselo z prázdneho mobilu, nevysvetlené akcie, ako dostali svoje obete tam, kam dostali, hodne hodne slabý nepresvedčivý motív, linka s hromadným vrahom a superodvážnou doktorkou je úplne navyše, nehrá žiadnu úlohu, mala to byť ďalšia kniha, je to chaos nad chaos, koniec je zlátanina všetkých akčných filmov, ktoré autor kedy videl, a nie a nie a nie to ukončiť.&
Pán Minier na tom zarobil majlant, má recht, predáva aušus a zarába na tom, šikovný chlapík. ale to, že za túto gebuzinu dostáva toľké hviezdičky, ho primälo písať pokračovania, ktoré sú ešte tristnejšie.
Zamyslel sa niekto skutočne nad tým, koľko nezmyslov je tam popísaných? Nadmorská choroba vo výške Gerlachovského štítu v Tatrách, kam chodia dôchodcovia na prechádzky? To ako skutočne niekto berie vážne?

oregano
29.01.2017 odpad!

Ludia, vam uz nacisto sibe. Tolko hviezdiciek za takuto kravinu. Co ste,preboha citali doteraz? Zlozenie kecupu?

Nelik
29.01.2017 5 z 5

Box této trilogie jsem před vánoci náhodou objevila na internetu a nechala si ho koupit jako dárek, aniž bych věděla do čeho jdu. A rozhodně nelituji. Nebýt jiných povinností, přečetl bych Mráz, první díl, snad v kuse. Vždy když jsem si říkala, že je jasné, jakým směrem se bude kniha odehrávat se děj obrátil o 180°. Pro mě určitě překvapení roku!
Právě jsem ve třetině druhého dílu a mohu také jedině doporučit.

Susan94
28.01.2017 4 z 5

"Možná že je ten pán, který neustále cituje latinská přísloví, král vyšetřovatelů"... no spíš asi ne. Je to ale sympaťák. Celá koncepce knížky má hodně pomalý rozjezd, ale v poslední třetině jsem skoro přeskakovala slova, abych co nejdřív zjistila jak to všechno je. Škoda, že sám autor některé zajímavé věci z minulosti nechtěl vysvětlit. Nejdřív jsem myslela, že mu nedám další šanci, ale řekla bych že Kruh a Tma budou v mém seznamu pro rok 2017!

Sofós
27.01.2017 5 z 5

Tak to tedy byla jízda! Nic pro milovníky romantických příběhů. Autor mistrně vykresluje atmosféru plnou strachu a nebezpečí. Na knihu je třeba si udělat čas, je těžké ji odložit a přestat číst. Autor nabízí čtenáři několik možností, kdo za vraždou stojí. A ve chvíli, kdy se zdá, že je to jasné, rozmetá čtenářův názor na kusy. Závěr je překvapivý a tak to má u detektivky být. Skvělá kniha.

Gretka66
26.01.2017 5 z 5

Kniha,která se četla sama.