Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3007 737

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

brunettlibrary
16.02.2023 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct že pecka. Detektivka je zasazená do prostředí, které samo o sobě zasahuje do příběhu, což není tak obvyklé. Jsem ráda, že se hlavní policejní vyšetřovatel odlišoval od klasického škatulkování. Případ mě pořád překvapoval a konec jsme dopředu neodhadla. Skvěle a těším se na další díly! Doporučuju!

Nel_ita
13.02.2023 2 z 5

Musím přiznat, že jsem od takto dobře hodnocené knihy čekala více. Trvalo mi půl knihy, než jsem se dokázala pořádně začíst a než se začalo dít opravdu něco zajímavého. K hrdinovi jsem nepřilnula - dle mého názoru se nehodil jeho charakter k postavě detektiva. Mráz jsem dočetla jen proto, abych mohla bez výčitek Miniera dále vynechat ze svého seznamu titulů, které si toužím přečíst.

Lálin59
12.02.2023 5 z 5

Výborně. Děj má spád, spoustu zvratů. Líbí se mi různé psychologické pohledy na jednání postav z obou stran zákona, které někdy působí až mystickým dojmem.

Haloon
05.02.2023 4 z 5

Detektivka ve stylu dnes populárního severského krimi, ač není ze severu, ačkoli mrazu je tam dost. Líbilo se mi výpravné pojetí a tempo, které zvolna a srozumitelně proklusalo celým příběhem. Byl to pěkně popsaný svět, jen hlavní postava mi nepřipadala příliš zajímavá a ke konci příběhu se začala množit naivita a klišé. Jinak jde o moc pěkný objev, co rozhodně stojí za přečtení.

katerina6763
20.01.2023 5 z 5

Přečetla jsem tento první díl série, který se ke mně dostal na doporučení známého. A velmi se mi líbil. I když je dílo celkem rozsáhlé, obsah byl po celou dobu napínavý a i závěr byl překvapivý. Určitě se pustím i do dalších dílů.

HollyUndead
05.12.2022 5 z 5

I když se jedná o více než 600 stránkovou detektivní knihu, kniha má velmi slušný spád. Jak to tak občas bývá, úvod děje je pomalejší, ovšem to na čtivosti moc neubírá, neboť čtenář mého typu v této části obdivuje postupnou charakteristiku hlavních postav a podezřelých, ale hlavně vykreslení scény - Pyreneje a jeho malebné vesničky Saint-Martin včetně okolí, a to v období chladného, až mrazivého počasí. Nicméně druhá část a vyvrcholení příběhu tomu nasadí korunu a z pomalu se rozvíjející knihy je najednou skvělé detektivně kriminální dílo. Těším se na další díl této série!

reeper
04.12.2022 1 z 5

Pro mně strašně zdlouhavé. Knihu jsem ani nedočetl.

oblakaknih
25.11.2022 4 z 5

4,5/5
Na sérii s kriminalistou Martinem Servazem jsem se chystala už dlouho. Bernard Minier se dostal do popředí mých oblíbených autorů díky knize Zkurvenej příběh, kterou stále doporučuji kde můžu a nejspíš se k ní v budoucnu vrátím.

Očekávání byla, to nemohu popřít. Stejně jako při prvním setkání s autorem jsem se těšila především na atmosféru knihy, kterou umí autor opravdu skvěle vykreslit. A dostalo se mi všeho, co jsem očekávala. Autor prostě umí!

Ráda rozečítám nové detektivní série, přiznám se ale, že mám trošku problém je dočítat. Je jich prostě příliš!

Každý první díl je novým světem, seznamováním s postavami a prostředím, to si moc užívám. Stejně tomu bylo i v tomto případě.

Celý příběh se tak nějak dotýká politiky, což sice není má první volba, ale i takovým knihám dávám ráda šanci. Celý případ je neuvěřitelně komplikovaný, zamotaný a rozsáhlý. Stejně jako samotný příběh.

Jak už tomu bývá, nejde přehlédnout spoustu podobností s jinými příběhy tohoto žánru. Hlavní hrdina s temnou minulostí, problémy s alkoholem… Přesto jsem si Martina oblíbila a těším se, že se zase setkáme.

I další postavy bylo velmi jednoduché si představit, byly moc dobře popsané. Především pak Martinův kolega mi hodně přirostl k srdci. Často se mi stává, že u mě kolegové vítězí nad hlavními vyšetřovateli.

Co se stylu psaní týče, autor nezklamal. Kniha se četla moc dobře, a přestože je rozsáhlá, i rychle. Opět musím vyzdvihnout skvěle popsané prostředí, které přesně odráží název knihy. Připadala jsem si, že jsem se na místě ocitla.

Děj knihy měl mnoho překvapivých momentů, byla jsem napjatá a zvědavá, co se bude dít. Měla jsem mnoho teorií a jedna z nich se ukázala jako skoro správná.

Těším se na další díl!

Lka
06.10.2022 5 z 5

Audiokniha :
Moje první kniha od autora a moc se mi líbila. Vypadá to na začínající pěknou sérii.
Kniha je plná zvratů, celou dobu mě držela v napětí. Ani chvíli nebyl čas na nudu.

malpet
26.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybral náhodou v knihovně, když jsem hledal nového autora detektivek, který by mi zkrátil čas, než vyjdou další díly ze sérií mých oblíbených autorů. Trochu mně odrazovalo těch víc jak 600 stran, ale nakonec to bylo ještě málo. Příběh je dobře stavěný, kniha má od začátku spád, i když pořádně se rozjede někde od druhé třetiny. Líbilo se mi prostředí, kde se děj odehrává, uvěřitelná postava detektiva. Na druhou stranu tam ke konci už těch postav bylo trochu moc, hlavní hrdina má někdy až moc štěstí, nějaké nelogičnosti v příběhu... Ale i přesto si dojdu co nejdřív do knihovny pro další díl, už teď se těším.

Leona333
15.09.2022 4 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila zcela náhodou, v jedné Knihobudce... Počasí venku nic moc. Pršelo a začal pofukovat vítr. Takže mě tahle kniha, jako předzvěst blížící se zimy, svým názvem Mráz..., "přímo oslovila."
I když je příběh rozdělen do několika částí a začíná Prologem..., bylo náročné se do něj začíst. Úvod je poněkud zdlouhavý - popisný, až vleklý. Pak se to v druhé polovině rozjelo a svištělo to opravdu mrazivě... Hlavní vyšetřující Martin Servaz, je sympaťák a tak trochu svéráz... Akčních a až zvrácených momentů, bylo náhle víc jak dost a kniha si mou pozornost udržela, až do samého závěru.
Po dočtení krimi, mi bylo náhle líto, že už je případ u konce. Nedá se nic dělat, budu se muset znovu projít kolem Knihobudky... ; )

goergina
12.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha je chytlavá, obsahuje zajímavé zvraty, postavy jsou fajn. Ale příběh je šíleně překombinovaný. Nejenže do vražd je zapojena snad polovina postav, ale major Servaz je v ohrožení života tak často, že už tomu nejde ani věřit. Ještě, že má takové štěstí…. No co. Další knihou pokračovat nebudu.

Anylola
11.09.2022 4 z 5

Prostředí francouzských Pyrenejí je doslova kulervoucí, zasazení příběhu udělalo polovinu úspěchu, který nastartoval celou sérii. Martin Servaz je takový ten detektiv, kterému fandíte, ale na kafe s ním nepůjdete. Pokud máte rádi hory a zimu, přijdete si na své.

Siwan
15.08.2022 5 z 5

Zcela dech beroucí atmosféra, kterou Minier rozehrává s naprosto kouzelnou samozřejmostí, perfektně vykreslené postavy a jejich psychologie. Za mě Mistr žánru, navíc lehce ho překračující právě díky schopnosti vykreslení prostředí.

veverkaVv
12.08.2022 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem, vzala jsem si ji na dovolenou a brzy jsem si musela vzít druhou, protože jsem ji i přes množství stránek přečetla rychle. Přírodní scenérie popsané úžasně, přesně i toto mi pomáhalo překonat vedra na pláži v Turecku, když jsem si představila ty cesty, sněhové bouře a pod. Toto věděl už i Jára Cimrmann, když v obrácené situaci zakázal hovořit o živlech. Fakt to funguje..

TaNya_
07.08.2022

Delší a táhlejší detektivka než na co jsem zvyklá, no mrazivá atmosféra a zajímavá skupinka vyšetřovatelů udržovali mou pozornost, i když se zrovna nekonala žádná velká akce. Jak jsem si už od půlky knížky říkala, všechno závisí na rozuzlení. Díkybohu se mi celkem líbilo, nějaké ty nevysvětlené otázky zůstaly, ale suma sumárum se to povedlo. Nejspíš se kouknu i po dalším dílu.

Hrabalka007
05.08.2022 4 z 5

Velmi zajímavá a dobře se čtoucí detektivka. Hodně stran, ale četla se jedním dechem.

mnohoknih
13.07.2022 5 z 5

Opravdu ideální název pro mrazivou detektivku odehrávající se v zimě. Člověka až mrazí, co je člověk schopen vymyslet v cestě za pomstou.

Ivulka432
10.07.2022 5 z 5

Nevím, proč jsem s touto knihou tak dlouho otálela! Mám nového oblíbeného vyšetřovatele, který je "normální" a inteligentní a není závislý ani na lécích, alkoholu či nemá jiné "úchylky", jak je tomu poslední dobou u všech ostatních detektivek zvykem. Martin Servaz je 40letý policista ze staré školy. "Nepřístupný inovacím, individualista spoléhající na instinkt a odmítající číst ministerské bulletiny." Nenudila jsem se ani u jedné z 625 stran knihy a jdu hledat další díly tohoto autora.
Martin Servaz: "Co lidi vede k tomuto zběsilému nakupování a ke shánění čím dál zbytečnějších věcí? Proč mu připadá, že příslušník kmene z Nové Guineje má víc zdravého rozumu než většina lidí, s nimiž se denně potkává? Byl to on nebo nějaký antický filozof, kdo prohlásil, že svět ztratil rozum?"

cenda1
09.07.2022 odpad!

Moje první knížka tohoto autora a jsem zklamaný, jedna z nejhorších detektivek, co jsem vůbec četl. Vše podle moderního vzorce, vymysli co nejbizarnější a nejmorbidnější smrti, ved´ čtenáře k nejneočekávanějšímu pachateli a nakonec vyber náhodně jiného.