Martin Růžek -- Příběh českého herce

Martin Růžek -- Příběh českého herce https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66360/martin-ruzek-pribeh-ceskeho-herce-66360.jpg 5 5 2

Národní umělec Martin Růžek patří bezesporu k nejvýznamnějším českým hercům dvacátého století. Dlouholetý člen Národního divadla v Praze prožil život, jenž plně věnoval divadlu a dramatickému umění ve filmu či televizi. Patřil ještě ke generaci herců, kterým byla vlastní vzdělanost a schopnost vytvářet role, které nezaniknou po derniéře, ale přežívají dlouho po odchodu jejich tvůrce. Skutečný herecký samouk byl vynikajícím pozorovatelem lidí a dějů kolem, pocházel z Červeného Kostelce v Podkrkonoší. Celý život v sobě nesl odkaz kraje Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Josefa a Karla Čapkových. Martin Růžek miloval svou zemi, lidi, kteří v ní žijí a pro ně hrál. Mnohokrát říkal, že je skromným sluhou Thálie. Byl především skutečným vlastencem s noblesou. ... celý text

MarcoPolo936
16.03.2022 5 z 5

Skvěle napsaný životopis úžasného divadelního a filmového herce a taky jako já velkého slávisty.. Zajímavé dětství rošťáckého Edharda Martina, přes neuvěřitelný život v protektorátu, kdy mohl být rád, že zůstal na živu... Doplněna skvělými fotografiemi.. doporučuji.

Bobšule
21.01.2016 5 z 5

Nádherná kniha pro každého, kdo má rád Martina Růžka a české divadlo vůbec. Díky skutečnosti, že hercův syn je profesí historik a archivář, mohl autor podat velice podrobné svědectví prakticky o všech důležitých momentech Růžkova života, ať již uměleckého, nebo soukromého. Jistý strohý styl jeho textu je příjemně oživen četnými citáty ať již zmiňovaného syna, úryvky z dobových recenzí a v neposlední řadě pak z dopisů a textů samotného herce. Zvláště úryvky z Růžkovy korespondence mě upřímně nadchly. Ta jazyková úroveň, ta čistota stylu! Jinými slovy, knížka je příjemným potvrzením toho, co divák tak nějak tuší - že byl Martin Růžek nesmírně kultivovaným a slušným člověkem, kterého bude navždy škoda.

herci čeští herci

Josef Petrů