Martin Eden

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Románový příběh se silně autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal bohatství a uznání svého talentu. Současně se však dočká krutého rozčarování když zjistí, že příslušníci tzv. vyšší společnosti - včetně dívky, kterou miluje - jsou malicherní, plní přetvářky a klamu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93454/martin-eden-fzo-93454.jpg 4.5415
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Martin Eden, 1909

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Kniha Martin Eden

Přidat komentář
PotockaM
19. listopadu

Krásný a plný příběh Martina. Rád se ke knize vracím.

pismenkovyJoe
05. listopadu

Jack London je pro mě modla, za mě tedy naprosto famózní záležitost.


Marekh
25. srpna

MARTIN EDEN není Londonův vlastní životopis, ale román, který má silné autobiografické prvky. Knihu jsem četl v minulosti a vzpomínám si, že jsem knihu četl delší čas. Kniha obsahuje pěkné ilustrace. Říká se, že Jack London za necelých 20 let literární činnosti vypsal přes milión dolarů, nikdy však nevyšel z finančních potíží. V příběhu Martina Edena předpověděl svůj vlastní osud..

DuncanIdaho
12. srpna

Martin Eden je životní příběh člověka, který nezapadl do své doby. Lidé kolem něj se mu ve většině případů hnusili a oni ho nechápali. Byl to takový rebel, který nedělal problémy, je si žil tak, jak jiní nechápali a nepřijali. V jistém směru ho chápu, ale v nějakých detailech jeho života zase ne. Kniha se četla dobře, byla plná nepochopených myšlenek a pocitů nepochopeného mladíka. Martin byl zklamaný a pak i zhnusený společností a podle toho to dopadlo.

petrarka72
28. května

Rest z mládí - a přišel v pravý čas... Martina Edena přiřazuji k Tulákovi po hvězdách mezi oblíbené příběhy jako silnou a skvěle napsanou osobní výpověď. Martinovo seznámení s Ruth, jeho úporné studium a psaní jako prostředek, aby vydělal peníze, dobral se pravdy o existenci a hlavně byl hoden své lásky; zasnoubení, vzdalování se své společnosti i sestrám, boj s malostí kupců a redaktorů, ztráta iluzí o intelektuální nadřazenosti těch, kteří mají peníze (Morseovi, Blunt...), a setkání s několika filozofickými a tvůrčími veleduchy (Brissender je skvělá postava!); ztráta Ruth, úspěch, bohatství, sebevražda (na popsání poslední části románu stačí pět slov - a přitom je tak působivá a barevná!). Ta úporná žízeň po životě, neukojitelný hlad po vědění, láska jako inspirace a pád do deprese - všechno zprostředkováno takovými slovy, že člověk nehodnotí, ale cítí a prožívá; a obdivuje vůli, která přemůže všechno - i život... Paráda neuvěřitelná.

Evaho73
16. května

Martin Eden je pre mňa literárny skvost.
Prvá kniha, po prečítaní ktorej nemám chuť začať čítať ďalšiu, ale nie preto žeby ma nezaujala, práve naopak....pri jej čítaní som pociťovala úžasný čitateľský zážitok !!!
Autobiografický román, kde hlavná postava pragmatický a cieľavedomý Martin Eden musel bojovať o svoju existenciu. Zastavál názor, že život človeka má zmysel len vtedy, ak musí bojovať o určitý cieľ. Tomuto cieľu obetoval všetko a paradoxne vtedy, keď dosiahol to po čom vždy túžil, nevedel si to vychutnať a stratil lásku, záujem, motiváciu, vôľu žiť...
Kniha plná nadčasových posolstiev, ktoré budú už navždy podávané iba týmto, pre mňa úžasným staromodným jazykom.

intelektuálka
04. května

Velmi dobře napsaný příběh - o touze po splnění snů - a posléze o zklamání, které přichází ....

Martin Eden si uvědomuje, že opuštěním svých kořenů přijde k osamění :

" na horní palubě nikdo nestál o Martina Edena kvůli němu samému .... a ke své vlastní třídě se již vrátit nemohl ...."

Ale i v tomto případě mi připadá neuvěřitelné, že by muž s takovou životní silou byl smířený se svým koncem....

"... Jeden z motivů Martina Edena je právě útok na individualismus /Jack London/ "

Pokud by hrdinu knihy nechal pokračovat , musel by změnit jeho náhled na společnost ....

danielpernik
13.12.2019

Strhující příběh plný čtivé filosofie a vývoje osobnosti Martina Edena. Načasování, ve kterém mě tato kniha navštívila, nemohlo být lepší. Právě se nacházím ve stavu, kdy nabízím svou prvotinu k vydání. Snad to ponesu lépe, než Martin! Docela se mi k němu hodí jeden můj oblíbený citát. "Moudřejší řekl moudrému: nepřeháněj to s tou moudrostí."

1

Doporučujeme

Sním o tobě
Sním o tobě
Narcis a Goldmund
Narcis a Goldmund
Pavučina z hedvábí
Pavučina z hedvábí
Hvězdy nám nepřály
Hvězdy nám nepřály