Martin Eden

Román amerického autora, ktorý má autobiografické prvky. Opisuje osud Martina Edena, vedie ho cez všetky životné úskalia, celý román je pretkaný ľúbostnou zápletkou medzi Martinom, človekom z ľudu a Ruth, dcérou podnikateľa.
2. vydanie

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/420466/martin-eden-Y1T-420466.png 4.4374
Vydáno:, SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Martin Eden (1909)

Kniha Martin Eden

gubesh
včera

Veskrze inspirativní román, jenž pojednává o (téměř) nadlidské vytrvalosti hlavního hrdiny – Martina Edena. Nadčasový popis pokrytectví ve společnosti. Mistrný naturalismus.

Martin veden láskou k dívce z vyšší společenské sféry se odvrací od svých starých přátel a života. Láska k ní je jeho nejvyšším cílem a hnacím motorem. Jeho denním chlebem se stanou stovky přečtených knih, litry prolité tuše, stohy popsaných papírů a úmorná práce od brzkého rána do pozdního večera, kterou vyměnil za svůj někdejší rozverný život námořníka. Jen tak se totiž může stát dostatečně hodným slečně, do níž se zamiloval. Jen tak se vyrovná její společenské vrstvě.

Toliko o první, romantičtější, části knihy. Problém nastává, když hrdina svého cíle dosáhne a svými zkušenostmi i znalostmi lidi, jež byli jeho vzorem, přeroste. Jeho ideály se promění. Začne nenávidět to, co dříve obdivoval. Všechna motivace se vytratí. Neschopen srovnat se s realitou a postavit nové duchovní základy svému životu, ovlivněn filosofií Nietzeho, má jeho osud již jen jediný neodvratitelný konec.

Smutný lidský příběh o střetu s realitou, jenž by ve vás měl hlodat, porodit myšlenky a následně povznést nad veškeré lidské pokrytectví.

Juraj.

Nečakal som od toho až tak veľa... A práve knihy, ktoré takto prekvapia, si v poslednej dobe vážim najviac. Metatexty píšuce o iných textoch sa javia spravidla únavné a jalové, tu máme napísanú knihu o písaní. Ale neskutočne záživnú a pútavejšiu než hocijaký thriller. Od pasáží, keď sa Martinovi nedarí, sa nedajú odtrhnúť oči. Vrcholom je práca v práčovni Shelly Hot Springs, tak to je skutočné peklo!
Martin nakoniec dosiahne vytúžený úspech a lásku, lenže ako poctivý študent a nadšenec filozofie (ktorý filozofiu aj naozaj pochopil), je vo vnútri mŕtvy.
Ako to kričal Alexander Supertramp v tom slávnom filme "Into the Wild"...: "Jack London is king!". No to teda, že je. "Jack London is a fu*king KING, man!"

martineden

Londonův Martin Eden je moje srdcovka. Hlavní hrdina se vypracuje díky své píli i náhodě, ale příliš štěstí mu to nepřinese... Jedna z knih, které jsou pro mě zásadní.

Badger

Krásně napsaná kniha, která by snad bez jejího prožití ani nešla napsat.
Moc se mi líbil vývoj postavy Martina, obdivoval jsem dřinu, kterou svému snu věnoval a kolikrát i jeho zachování klidu, když se karta otočila. Tenhle člověk je pro mě synonymem obrovské dříče, kterého nezlomí ani když se od něj odvrátí jak obě vrstvy společnosti tak i vlastní rodina.
Neb dál nepřestane přemýšlet, vzpouzet se módním většinovým názorům a hlavně nezapomene, jací k němu byli ti stejní před jeho úspěchem, kdy díla jak říká byla již napsána.
:KNIHA JE JISTĚ NĚKDE POVINNOU ČETBOU A BÝT BY JÍ MĚLA.
Učila by mladé lidi nevěřit všemu co jim kdo řekne, avšak samotné se zajímat a udělat si svůj vlastní názor - tím pádem nebýt ovcí...

Sariinka

Je to příběh veliké lasky

Mijagi

Za vyzdvihnutí stojí provedení románu. Oproti současné (často až moc akční) tvorbě tepe tenhle příběh opravdu pomalu. Má několik dobře načasovaných zvratů, ale aby při tomto tempu fungoval, musí především zaujmout postavy, a ty se Jacku Londonovi podařilo vykreslit mistrovsky. Martin Eden je velkým dílem klasické literatury, které ale v mém osobním hodnocení lehce snižuje poslední třetina knihy. Martinova láska k Ruth, touha po vzdělanosti, radost z četby, snaha uspět jako spisovatel, popis San Francisca starých dob, porovnání prostředí chudiny s bohatými měšťany, dřina na moři nebo v prádelně… to vše se četlo pěkně, ale Martinův vnitřní přerod v závěru mi přišel málo uvěřitelný.

Sikosikocka

Ráda se k ní vracím ale musím mít na to náladu to celé unést a přečíst aniž by mě to zasáhlo znovu a znovu.. Znám takové lidi jako je Martin Eden..

F-l-p

Žongloval jsem v hlavě s hvězdami, přece jen tento popisný styl á la americká literatura mi dával zabrat (o to víc v angličtině), ale ty myšlenky, se kterými se nelze neztotožnit, a které u mě občas vyvolávaly záblesky souznění a spojení s "pravdou," ač to může znít jakkoliv metafyzicky, byly skvělé. Jsem rád, že ne veškeré prvky byly autobiografické (viz konec), i když, kdo ví..