Martin Eden

Martin Eden https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31102/bmid_martin-eden-jjv-31102.jpg 4 524 76

Román o složité životní a tvůrčí cestě spisovatele, román se silnými autobiografickými prvky. Příběh charakterního a pracovitého mladého muže z nižších společenských vrstev, který se dopracuje společenského a zejména pak pronikavého literárního úspěchu, nedovede však překlenout prodejnost a prolhanost měšťáckého života, na němž chtěl budovat i své osobní štěstí... Vydavatel: Mladá fronta - Praha... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Martin Eden , 1909

RMarkéta
11.04.2024 5 z 5

Jack London promítl do Martina Edena i část svého dobrodružného života. Velmi pěkně zobrazil i vývoj hlavní postavy a bohužel i její prozření. Úspěch totiž neznamená naplnění života nebo snů. Pozlátku se velmi těžko odolává. Slouží jenom k omámení smyslů a nebo taky jako hnací motor.

Nikusha
20.10.2023 4 z 5

Rozhodně má své kouzlo to, jak je dílo staré a že téměř popisuje život spisovatele. Čte se opravdu dobře, přijde mi to na tu dobu hodně "moderní". Nicméně někdy se to hodně opakovalo, trochu se to táhlo. Kdybych měla srovnávat, tak Londonova kniha Démon alkohol se mi líbila více. Ale tato taky super, nelituji.

lexikon_tf
04.09.2023 5 z 5

Klasický román o mladém námořnickém rošťákovi, který byl uveden do společnosti a našel tam lásku, knihy a umění.
Bez aktuálního kola #klasikomilove bych sama po této knize nesáhla, ale tím bych se ochudila o krásný literární zážitek.
Zprvu jsem se prokousávala filosofickými úvahami, podobně jako u Doriana Graye. A i tady, v Martinovi Edenovi, jsem byla na konci v šoku.

Hrdina Martin Eden má vrozenou zvídavost a selský rozum a postupně, jak získává jistotu a je přijímán ve vyšších kruzích, podivuje se čím dál víc nad stádními stvořeními a jejich neschopností stát se individualitami.

Sám svou pílí a vůlí putoval nesmírnou říší intelektu, přesvědčen, že dosáhne úspěchu jako spisovatel. Ale z té započaté cesty už se nešlo vrátit zpět.
Překvapivý závěr, který mi vyrazil dech, umocnil pocit z celého příběhu, který rozhodně stojí za to si přečíst. Jedna z knih, nad kterou člověk ještě dlouho přemítá. Určitě vřele doporučuji!

Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Miluju Jacka Londona. Touhle knihou mi pomohl pochopit sebevrahy.

HollyUndead
16.06.2023 5 z 5

Kniha Martin Eden byla mým prvním setkáním díla od Jacka Londona a musím říct, že se s velkou chutí pustím do dalších děl tohoto literárního velikána! Příběh byl zpracován až neuvěřitelně reálně. Kniha nabídla nespočet zajímavých myšlenek, v paměti mě utkvěla hlavně pracovitost, která sice přinese výsledky, ale hodně závisí na tom, pro jaký účel je vykonávána. Všechny ty myšlenky a vůbec celý příběh byl psán velmi čtivě a poutavě, bylo těžké se od čtení odtrhnout, vždy mě zajímalo, kam se budou ubírat další kroky hlavního hrdiny. Jediné, co mi trochu vadilo, tak bylo nově zpracované vydání z roku 2021, ve kterém je poměrně dost překlepů. Ovšem je to jen formální záležitost, která neměla velký vliv na požitek z četby.

TaJeMa
26.04.2023 5 z 5

Tak to byla opravdu skvostně napsaná kniha.

Per-quiee
06.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Hned po Tulákovi po hvězdách jsem si musela přečíst další knihu od Londona. To je takový spisovatel! Perfektně vykreslené okouzlení vyšší společností, které ale pomine v okamžiku, kdy do ní pronikne. Já se tedy upřímně Ruth moc nedivím, ono vydržet čekání na slávu několik let s tím, že Martin ani nejí je dost silné kafe. Líbilo se mi, že nakonec prorazil a byl velmi bohatým mužem, ale už mu to k ničemu nebylo a netěšilo ho to.

Leonora
26.03.2023 5 z 5

Po třiceti letech odporu k Mezi zlatokopy objevuju Londona...
To je TAK POETICKÉ!!! Nádherně použité výrazové prostředky v široké škále svých možností! Jsem teprve na začátku, ale jsem nadšená krásou, se kterou London popisuje člověka krásu nasávajícího.

vendy246
04.10.2022 5 z 5

Mladý, krásný, ale chudý a nevzdělaný Martin Eden se zamiluje do bohaté a vzdělané Ruth. Aby jí byl hoden, začne za cenu ukrutného živoření, se samostudiem a psaním, avšak nesetkává se s pochopením a uznáním. Postupně poznává, že lidé z lepší společnosti, o kterých měl vždy vysoké mínění, nejsou hodni úcty. Že veškerá jejich nadřazenost je podložena jen majetkem, kterým disponují. Martin se nakonec stane úspěšným spisovatelem a všechno oč usiloval mu leží u nohou. Jeho už to ale nezajímá. Poznání se mu stane osudným. Krásná kniha, smutná od začátku do konce.

konicekbily
09.09.2022 5 z 5

Se spoustou životních zkušeností napsal autor jeden z nejpůsobivějších románů. Je to autobiografický román? Určitě je - tak nějak vypadal jeho život - a i jeho konec. Je to sociální román? Není pochyb - úvahy o bezradnosti maličkého človíčka v prosperující společnosti nahlodávají jeho přesvědčení ve vlastní schopnosti a jeho stanovené cíle - a široké okolí mu není schopno pomoci a hází mu klacky pod nohy! Dokonce jsem tam nalezl i prvky románu pro ženy! Je to psychologický román? Ano, je. Je plný životních mouder a je škoda, že autor odešel tak mladý!

Víla
10.04.2022 3 z 5

(SPOILER) V šestnácti jsem příběh prožívala. Nezapře jisté kvality po umělecké stránce, přesto bych ho nikomu mladému nedoporučila. Za mě ohrožuje mladé "frajery", neb je po přečtení může napadnout vzít si příklad z hlavního hrdiny – sebevraha, potažmo autora, protože ten ukončil život stejným způsobem. Nevyrovnanost se tu podobá duševní hloubce a stává se terčem obdivu.

kramver
23.01.2022 5 z 5

PROSTĚ VYNIKAJÍCÍ! Martin Eden je důkaz toho, že některé knihy je těžké překonat a slouží nám za vzor. Jsou takzvaně klasické, což ve svém významu může znamenat dokonalé.
Martin Eden je jakési vtělení Vincenta van Gogha se svou vírou ve své poslání a v sebe sama, v horečnatém tempu práce, neustálém narážení na nepochopení a osamělost. Martin stojí rozkročen mezi dělnickou třídou, ze které vyšel a měšťany se svými penězi, postavením a průměrným vzděláním. Mladík, který ani nedokončil základní školu se postupem času stává vzdělanějším než kdokoliv z jeho okolí. Trochu jsem při čtení myslela na Charlieho z Růže pro Algernon, ale London zachází dál.
Kritizuje společnost, ukazuje její pozérství a nadutou morálku. Dává Martinovi pocítit nezdary, nesouhlas, odmítnutí a hlad, aby ve chvíli, kdy se dostaví úspěch, ukázal jak jsou lidé ovlivnitelní a jak jsou jejich hodnoty povrchní. Závěrečná deprese je vyústěním horečnatého úsilí, tíhy vědění a zklamáním z lidí, kteří hodnotí člověka na základě společenského postavení. "Dílo již bylo hotovo" zoufá si Martin v závěru knihy. Lidé si neumí vážit, dokud jim není řečeno, čeho si mají vážit. Peníze a postavení jsou víc než myšlenky, duše a láska.

Vrběnka
22.01.2022 4 z 5

Úžasná kniha, o tom, jak lidská vůle a vytrvalost přináší růže. A také o tom, že každá růže trní má.
Čteno doma.

Maldini
11.12.2021

Ve věku po čtyřicítce, po spoustě přečtených knih, jsem se dostal k Martinu Edenovi. Kniha mě nadchla od samého začátku. Snad jen u konce, popřípadě samotný konec knihy mi úplně nesedl. Přesto i tak to mělo svoji logiku, opodstatnění. Relativně jednoduchá myšlenka. Pílí a snahou domoci se uznání, peněz, milované bytosti, vytvořit ze sebe lepšího, vzdělanějšího jedince. A taková virtuozita podání tohoto procesu, nastolení tolika otázek k tomu. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl.

Alma-Nacida
30.04.2021 4 z 5

Návrat tentokrát v podobě audioknihy, nebo spíš hry zpracované podle knihy, mě přiměl se podívat, jestli je to opravdu v knize takhle a ne jinak. V podstatě... no, kniha byla lepší, než to audio. Možná je to tím, že mi v audiu nesedli někteří představitelé.
Tohle je kniha zvláštní tím, že se v ní autor vypořádává s těmi, kdo mu to dali během života sežrat, i když přeneseně. Místy ho úplně chápu. Tenhle návrat trochu bolel, ale tak to má být.

Michalkotea
11.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Moja obľúbená kniha.Už druhá v poradí a na ďalšie sa chystám.Koniec som tak tušil že asi bude nie práve šťastný ale tak to v živote chodí.

Aya81
17.02.2021 5 z 5

Kniha o vnitřní síle, touze a boji za krásu, lásku, vědění, hodnoty a vlastní přesvědčení. O tom, že když člověk něčemu věří a je ochoten tomu obětovat vlastní pohodlí, muže dosáhnout úspěchu. I když ten úspěch nakonec nemusí naplnit naše očekávání. Kromě velkých myšlenek i velkolepá jazyková nádhera. Ale... I přes tu nádheru na mne z knihy padl smutek.

PotockaM
19.11.2020 5 z 5

Krásný a plný příběh Martina. Rád se ke knize vracím.

pismenkovyJoe
05.11.2020 5 z 5

Jack London je pro mě modla, za mě tedy naprosto famózní záležitost.

Marekh
25.08.2020 5 z 5

MARTIN EDEN není Londonův vlastní životopis, ale román, který má silné autobiografické prvky. Knihu jsem četl v minulosti a vzpomínám si, že jsem knihu četl delší čas. Kniha obsahuje pěkné ilustrace. Říká se, že Jack London za necelých 20 let literární činnosti vypsal přes milión dolarů, nikdy však nevyšel z finančních potíží. V příběhu Martina Edena předpověděl svůj vlastní osud..