Případ ztraceného suchoplavce

Případ ztraceného suchoplavce https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14127/pripad-ztraceneho-suchoplavce-14127.jpg 4 37 3

Martin Anděl série

Dva detektivní příběhy, v nichž vědecky fundovaný invalidní samotář a novinář řeší pomocí dokumentačního materiálu staré nevysvětlené policejní příběhy. V „Případu ztraceného suchoplavce“ jde o vysvětlení záhadného zmizení člověka, který přijel v r. 1891 z Terstu do Prahy, aby navštívil Jubilejní výstavu. „Případ Čerta č. 4“ objasňuje činnost tajné fašistické organizace werwolf na území naší republiky v r. 1945.... celý text

jungwirth5318
29.06.2020 4 z 5

Dva příběhy, které nejsou nic jiného, než oťukávání a příprava terénu pro jiný, zásadnější opus – Případ jantarové komnaty. Martin Anděl je takový český Nero Wolfe; své případy řeší bystrým úsudkem z domova, ze kterého prakticky nevychází (Nero Wolfe nechce, Martin Anděl nemůže), a to díky externí síti pomocníků. Jako dítě jsem ty příběhy hltal, obrázku čerta od Kamila Lhotáka jsem se bál, teď už mě to tak nebere. Fascinují mě ale faktografické detaily a strašně mě láká najít si citované dokumenty a novinové články, jestli si je Ludvík Souček vymyslel nebo nevymyslel. Co myslíte?

honajz
19.12.2012 4 z 5

Trochu ne-akční (ne že by mi chyběly střelba a krev, ale statičnost prostředí a dějů, i těch popisovaných, kdy třeba návštěva pankráckého hřbitova mohla být ústředním motivem, tak dobře, napínavě a atmosféricky podaná), ale na seznámení se Součkovým neobvyklým detektivem dostačující. Je poznat, že si Souček tuhle formu teprve oťukával, takže se více soustředil na to faktografično, než příběh. Ale i tak jde o nadprůměrný a napínavý příběh.

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Jedna z velkého množství knížek, které mi půjčila babička:) První ze dvou povídek je jakási detektivka, pátrání po vzduchoplavci, který se kdysi ztratil v době konání velké Jubilejní výstavy. Souček šikovně proplétá fiktivní události s těmi skutečnými a hlavně se mu skutečně podaří osud zmizelého "suchoplavce" i po mnoha desetiletích odhalit, což mě tehdy velmi zaujalo. Druhá detektivka je ještě zajímavější, poprvé jsem se v ní střetl s termínem werewolfů - nacistů, kteří operovali tajně i po konci druhé světové války. 70%

Kniha Případ ztraceného suchoplavce je v