Marťanská kronika

Marťanská kronika https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13682/bmid_martanska-kronika-eRN-13682.jpg 4 1411 235

Soubor povídek je kronikou osidlování Marsu pozemšťany. Popisuje první neúspěšné pokusy o přistání a navázání kontaktu, přes konflikty mezi marťany a pozemšťany, až po definitivní ovládnutí planety lidmi poté, co zničili svou předchozí planetu.

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Magnet Press (ČR)

The Martian Chronicles , 1950

Rawen616
Rawen616
17.03.2021 3 z 5

Hrozně zvláštní a popravdě - z mého pohledu ne moc dobrá kniha. Sbírka více či méně provázaných povídek o kolonizaci Marsu. Bohužel věk se na téhle vizi podepsal nehezky a nebýt řečeno, že se to odehrává na Marsu a občas zmíněné slovo raketa tak pomalu ani nepoznáte, že jde o scifi. Daleko víc to má k jakémusi magickému podobenství osídlování amerického západu. Většina povídek je spíše smutná nebo kritická k lidstvu, najde se i pár trochu vtipných. Bradbury je sice pan spisovatel a píše skvěle ale když to porovnám s mojí oblíbenou 451 stupňů Fahrenheita, je to doslova nebe a dudy, jak kdyby obě díla napsal jiný autor. Hezká mi přišla poslední smutná povídka s rodinou. Měla pěkný závěr se špetkou optimismu. Akorát mi přišlo, že by se tenhle hezký závěr hodil k daleko lepší knize.

puczmeloun
puczmeloun
18.02.2021 3 z 5

Dystopie lidské všednosti v kulisách sci-fi...

Opravdu krásná obálka (sladěná s přebalem i prvními stranami, srdce knihomola plesá...), ale velmi smutný obsah. Marťanskou kroniku už jsem četl opravdu dávno a pamatuji si prakticky jen první dvě (ony delší) kapitoly. Zároveň si pamatuji i tu předposlední, která jak dovětek správně připomíná, se objevovala často v čítankách a i pro mě tak byla prvním čtenářským seznámením s Bradburym. Celek pak doplňují další pochmurné kapitoly plné rasismu (nejen) doby vzniku, bezohlednosti, přehlídky špatných lidských vlastností i vynalézavosti lidstva použité samozřejmě špatným směrem. To vše ve srovnání s lehkostí a zároveň solidností Marsu a jeho (původního) osídlení. Člověka až netěší číst tolik pesimismu, který stále tne do živého i přes nesmírně dlouhou dobu, která od vzniku uběhla.

07.02.2021 5 z 5

Na knihu jsem si nedávno vzpomněla a jsem za to ráda. Přečetla jsem ji před mnoha lety a stále mám v paměti. Není to čtení pro každého, já sama jsem knihu přečetla na etapy, ale i přesto mohu říci, že to bylo opravdu pěkné čtení a člověk si spoustu věcí uvědomoval. Pan Bradbury je mistr na tento druh literatury.

07.02.2021 5 z 5

Zrovna včera jsem si na tuto dávno přečtenou knihu vzpomněla. A jsem za to ráda. Kniha byla zvláštní, ale přesto čtivá, i když ne najednou, ale na etapy. Ale i přesto to bylo čtení, na které se nezapomíná a mohu doporučit. I když ne každému sedne.

sara5144
sara5144
25.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem ji jako malá a seznámila mě se scifi, vesmírem, tajemnem...byla jsem jí fascinovaná a potom nic nebylo takové...dlouhou dobu...a tak jsem si ji pořídila v antikvariátu a přečtu si ji znovu...teď už v době zahlcené modernější literaturou scifi, filmy, romány, seznámená s moderními autory a po přečtení úplně celého díla Danikenova...tak uvidíme...ale rozhodně už dopředu nesouhlasím s výroky, že ta kniha za nic nestojí...autora si moc vážím

iiiccc
iiiccc
25.11.2020 5 z 5

Většinu sci-fi literatury z minulého století pokládám, v dobrém slova smyslu, za úsměvnou. Tohle tak úplně ne. V každé povídce je něco hlubšího, pravdivějšího a děsivějšího. Tohle mi zůstane v paměti dlouho, a ne díky bizarnosti.

Dan9K
Dan9K
14.11.2020 2 z 5

Ray Bradbury měl rozhodně pravdu, že Marťanská kronika není žádná sci-fi. Všechny povídky do jedné jsou vlastně strašná blbost, ale je v nich hodně filosofie a podobenství. To mi úplně nevyhovuje. Jsou tu dvě výborné povídky, Pozemšťani a Třetí expedice, asi pět dalších se celkem dá a zbytek je nezajímavý. Zejména ty krátké tu vůbec nemusely být. Celkový dojem je nekompaktní a celé mi to nedávalo moc smysl.

laepus
laepus
30.10.2020 5 z 5

Napínavé i oddychové. Tajemné i srozumitelné. Vtipné i smutné. Filozofické i plytké. Společenské i komorní. Velkolepé i intimní. Depresivní i nadějeplné.
Neopakovatelné.
Vynikající.
Krásně naplněná forma kroniky, kdy na velkém množství postav v poměrně velkém časovém rozsahu autor "nenápadně" popíše vzestup a pád lidské civilizace na Marsu. Některé povídky na sebe přímo navazují, některé i později vrací do děje některé postavy. Je zajímavé, jak Bradbury zahájí nějakou povídku a pár stránek čtenář si pořádně nemůže být jistí tím, co se vlastně děje... a až za chvíli se chytne a pochopí ten most k minulé povídce. Bravo.
A pokud by si lidstvo mělo založit nějakou cestovní kancelář, tak by se určitě měla jmenovat "Zničíme vše" aneb Pokud si myslíte, že ne, ještě jste lidstvo úplně. nepoznali.

VivienRavenhill
VivienRavenhill
11.10.2020 5 z 5

Rudá planeta. Tak vzdálená a přesto tak blízká... Chronologicky řaděná série nezávislých povídek o kolonizaci Marsu, zániku Země a postupném znovuobydlení Marsu posledními přeživšími. Příběhy bych neoznačila za sci-fi v pravém slova smyslu, technický aspekt je zde druhořadý. Jedná se spíše o psychologicko-sociologickou sondu člověka jako živočišného druhu. Bradbury ve svých převážně melancholických příbězích díky dokonalému rozhledu poukazuje na jeho špatné, ale i dobré stránky, na zákonitosti migrace a chování civilizace jako takové. Jaké pocity v člověku vyvolává pohled na nekonečný vesmír? Osamělost, strach i naděje na nové začátky. Nejmilejší se mi stala úžasně sarkastická povídka Usher II. o tom, že nevědomost může být osudná. Nutno uznat že paralela na E. A. Poea u mě vždy boduje.

Hanjimka
Hanjimka
10.10.2020 4 z 5

Krásná sci-fi knížka povídek čtená ušima. Vlastimil Brodský mi ji svým úžasným hlasem přečetl. Povídky se mi líbily i když provázání mezi nimi mi trochu chybělo.

Ready_go
Ready_go
01.10.2020 3 z 5

Dle mého naprosto geniální téma, ale horší zpracování - rozhárané, roztrhané. Možná by pomohla větší provázanost jednotlivých povídek.
Povídky jsou některé lepší, některé horší, ale rozhodně nutí zamýšlet se nad lidským druhem jako takovým.

Usire
Usire
29.09.2020 2 z 5

Hodně slabé, od Bradburyho jsem čekal mnohem více.

jirijanovotny
jirijanovotny
28.09.2020 5 z 5

Chvilka poezie vhodná především pro poslech jako audio kniha. Verze, která byla k dispozici k poslechu na ČRO Vltava byla skvěle odvyprávěna. Petr Lněnička se poslouchal krásně.

666Jitka
666Jitka
25.09.2020 5 z 5

Velmi zajímavé povídky z žánru Sci-Fi, ale je tomu úplně tak? Není tato kniha spíše varováním před lidským pokolením samotným, válkami, ničením planety Země, diktaturou, zákazem svobodného myšlení apod. a tento žánr pouze schůdnější cestou, jak mohl Ray Bradbury svobodně vyjádřit své myšlenky ? Mám výtisk z roku 1963, ve kterém je doslov odpovídající ideologii své doby - také lahůdka :-)

roso.mak
roso.mak
10.09.2020 3 z 5

Není to špatná kniha. Některé povídky jsou slabší, některé lepší, ale líbí se mi, jak dohromady tvoří krásný celek, ač spolu nemají zdánlivě provázanost a mohou fungovat zcela samostatně.

hanavka
hanavka
08.09.2020 5 z 5

Tak tohle bylo velmi zábavné, napínavé a neotřelé čtení!

Khamul1
Khamul1
02.07.2020 5 z 5

Moudrá kniha, která člověka velmi poučí. Zároveň ji ale neschází vynikající atmosféra, jež čtenáře dokáže dokonale vtáhnout do děje. Čtení jsem si moc užíval, běhal mi při něm mráz po zádech.

Luigi1
Luigi1
24.06.2020 4 z 5

Zajímavé téma,které popisuje soužití pozemšťanů s marťany.

janavan
janavan
23.06.2020 5 z 5

Sbalte si do rakety všechno potřebné, hlavně ideály a víru v humanitu, Bradbury vás totiž vezme na nezapomenutelnou vesmírnou cestu až na Mars!

Bradbury situoval děj této sbírky povídek daleko, předaleko, ale o to více z planety se dvěma měsíci a modrozlatou krajinou hledí zpátky na Zem, až do samotného nitra duše celého lidstva. My lidé máme tendenci ničit krásné věci. Autor si proto položil otázku, jak by lidstvo naložilo s kolonizací Marsu. Poučili by se? Zajeli by zpátky do zajetých kolejí a snažili se zničit všechno staré kolonizované a nahradit to tím jejich správným?

Dílo bylo napsané v době Atomového věku, kdy se Bradbury podobně jako valná většina bipolárního světa obával využití jaderných zbraní a zničení celé planety v rámci atomové války. Bradburymu ale nejde o technologické postupy nebo vynálezy, ne, jeho vyprávění je pohlazením slovy z pera básníka, je poetické, snové a magické.

Bradburyho výlet na Mars je cestou magicko-realistickou víc než vědecko-fantastickou, minimálně prismatem dnešní doby. Je polemikou, zamyšlením, že lidstvo může být lepší, může se inspirovat pacifistickým přístupem Marťanů. Mars s původními obyvateli je až nadpozemsky vyrovnaný, Marťané neusilují o nadvládu nad ničím, jen žijí v souladu s okolní krajinou.

Tahle sbírka povídek dojme i pobaví, ale především nutí k zamyšlení, nutí o krok ustoupit a zamyslet se nad tím, kam lidstvo směřuje.

Hellrampage
Hellrampage
21.06.2020 4 z 5

Súbor príbehov z Marsu od majstra Bradburyho. Aj keď to sú samostatné poviedky, v celosti vytvárajú jeden príbeh o jednej červenej planéte. Stále aktuálna kniha, aj keď toto dielo napísal autor pred 70 rokmi. V našej realite má Musk v pláne poslať do roka 2050 na Mars milión ľudí, takže časovo s príbehmi by to celkom sedelo.

Marťanská kronika má v sebe veľa emócii a každý čitateľ sci-fi si v nej nájde ten svoj obľúbený príbeh. Mne sadlo prvých 100 strán, v polovičke som sa trochu nudil a posledných 100 strán bolo opäť výborných. A jednostranové poviedky mi prišli zbytočné. Takže do absolútneho hodnotenia chýbalo zopár strán. 90%