Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4223 1061

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Thalin
Thalin
04.01.2023 5 z 5

Marťan pro mě byla skvělá oddechovka, u které jsem se pobavila. Všechny ty terminus technicus mi sice místy unikaly, ale ne natolik, abych něco vyloženě nechápala nebo mi to tam bylo na obtíž. I filmové zpracování mě bavilo, ale to nedokázalo tak vtipně promítnout do děje všechny ty zápisky stejně dobře, jako kniha.

HynekBee
HynekBee
28.12.2022 5 z 5

Začátek mě málem odradil. Nepovažuji se za odborníka, abych si užil desítek minut technikálií, které musel Mark Watney použít, aby přežil. Přesto – velmi nápadité, a dokonalý děj, který mě né a né pustit. Bavilo mě to.

KnizniTurista
KnizniTurista
14.12.2022 5 z 5

Velmi pěkná kniha. Dobře napsaná a kupodivu ani filmem jí nezprznili. Už jsem ji četl dvakrát a v knihovně určitě patří na přední polici.

milary
milary
04.12.2022 5 z 5

Marťana jsem - už je to nějaký ten pátek - dřív viděla než četla. A zanechal fajn dojem. Jak se mi ale pořád stýská po Weirově Spasiteli, zatoužila jsem po plné verzi a poslechla si audioknihu. Nezaváhala jsem. Janové Vondráček a Zadražil nezůstali předloze nic dlužni. Četli úžasně.

A knížka mi přinesla znovu intenzivní požitek z Weirova vypravěčského umu; spolkla jsem návnadu bez zaváhání a tentokrát mě vůbec nelekala téměř nepřetržitá řada technických složitostí, souvisejících s přežitím či nepřežitím hlavního hrdiny "zapomenutého" na Marsu.
Úplně to nechápu, ale bez ohledu na jejich množství jsem prosvištěla dějem uspokojivě v obraze. Asi proto, že Weir vedle vědecké záhadologie pevně třímá otěže srozumitelnosti dějových příčin a následků, takže se ani humanitní typy neztrácejí. :)

Vedle hlavního sympaťáka - aniž supermana, oplývajícího optimismem a smyslem pro humor - , je Marťan zalidněn množstvím postav stejně zajímavých, se kterými je radost pobýt.
A mimo napětí, spád a vtip je v knížce to, co moc potřebujem. Připomenutí, že lidstvo může společně překonat mnohá protivenství. A občas to i dělá(me)... ;)

iampatrik
iampatrik
14.11.2022 3 z 5

Nejsem nadšen tak, jako většina a nemohu hodnotit více než lehkým nadprůměrem.
Z počátku mě Marťan chytl a bavil. Postupem času mě však nudilo opakující se řešení fyziky, chemie, matematiky a já nevím čeho všeho. A to tak, že jsem ani plně nedokázal vnímat stupňující se napětí a eskalování příběhu a boje o holý život.
Byť kniha není nijak dlouhá, stejně by jí více slušelo zkrácení :)

Eridan
Eridan
01.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha ztělesňuje American dream v tom nejlepším možném světle. Muž se postaví nepřízni osudu a svou vytrvalou prací a inteligencí nakonec zvítězí s pomocí celého světa, který se (bez ohledu na finance) spojí, aby ho zachránil. Krásné. Z pohledu dnešního chaosu neskutečné. Ale ne nemožné, jak dokazují vlny solidarity během katastrof. Watney je sympatický hrdina, tak trochu mizera, ale s velkým smyslem pro humor. Ten světák, který má pod čepicí. Bavil mě. Vědecké popisy mě nerušily. Příběh hezky plynul. Film (se naštěstí) držel předlohy v 95%. Andy je mistr pera a jediné, co mě na něm mrzí, je že toho zatím nenapsal víc.

Samohyb
Samohyb
22.10.2022 5 z 5

Pro začátek se rozepíši o tom, proč jeden autor kdysi neměl rád označení žánru science fiction a přesto se stal jeho velmistrem. Tím autorem je Robert Anson Heinlein. Sousloví science fiction jej prý později dokázalo dostat do ráže. Celý svůj život prosazoval termín Speculative fiction - SF. Rozdíl je jasně vidět. Zatímco science fiction podle něj byla podřadná literatura využívající technologické efekty typu laserových pistolí jen jako pozlátkové efekty k neuvěřitelným dobrodružstvím v ryze pohádkovém duchu, Speculative fiction využívá reálných vědeckých poznatků, snaží se je rozvést a předpovědět jejich následný vývoj a používá je jako určitou kulisu, kde se reálné lidské charaktery dostávají do situací, kde si sáhnou až na dno svých schopností a vědomostí a na jejich základě z nich vyjdou silnější. Vlastně jsou jen způsobem, jak postavy do té vypjaté situace dostat... RAH tímto způsobem psal. Dnes už se to moc nenosí, ale jeho postavy nebyly hloupé, byli to velmi schopní lidé ve svých oborech, kteří trpěli cílevědomostí a snahou nebýt hříčkou osudu za každou cenu. Já si myslím, že Marťan by se mu velmi líbil. Není to totiž science fiction. Spíš je to skoro dokumentární náhled na věci budoucí. Ano, je tam trochu moc smůly, která se nakonec přetvoří ve skoro dokonalé štěstí, ale je to tak čtivě napsané, a ve finále to má tak rychlý tah na branku, že to tomu bez nějakých výčitek odpouštím. Za mě jedna z nejdokonalejších knih, co jsem kdy četl. Rád se k ní vrátím.

kamolka
kamolka
22.10.2022 5 z 5

Dobře, tak tohle jsem nečekala.... Musím se přiznat, že na scifi moc nejsem, ale začínám se do něj pomalu dostávat. Na Marťana jsem slyšela jen samou chválu, ale přistupovala jsem k němu velice skepticky. Musím velice doporučit audioknihu, namluvená je naprosto perfektně.

Filomena1961
Filomena1961
14.10.2022 5 z 5

Situace kosmonauta zapomenutého na Marsu. Úžasný námět, který může lidstvo za pár let potkat. Knížku jsem si užila. Marek byl člověk, který se nevzdává, situace vyhodnocuje a řeší a k tomu má humorný nadhled. Napínavý příběh o člověku, který se daleko od naší Země, snaží přežít a nevzdává se. Určitě doporučuji k přečtení

LenkaDv
LenkaDv
09.10.2022 5 z 5

Tak tato kniha byla velké překvapeni. Myslela jsem, ze Sci-Fi nemám ráda. Tato kniha mě vyvedla z omylu. Skvělý příběh, který mě pohltil od začátku až do konce.

fénix56
fénix56
08.10.2022 4 z 5

Neobvyklý, napínavý příběh, okořeněný Markovými vtipnými hláškami. Hned první věta knihy zhodnotí přesně Markovu situaci. Ovšem ten se nedá, bojuje, seč mu síly stačí. Jen mne trochu prudilo množství chemických, fyzických a matematických poznatků. V těchto předmětech jsem ve škole bohužel nevynikala, proto ani nedovedu posoudit, zda mají hlavu nebo patu.

LunaL.
LunaL.
26.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Začala jsem číst po měsících přemlouvání od svého manžela, že se mi bude určitě líbit. Prý je to takový jiný cestopis :) Ze začátku jsem se nemohla začíst, téma mě zaujalo, ale nelíbily se mi podrobné popisy. Víc mě kniha zaujala, když začaly kapitoly "se Zemí", natož pak s posádkou. Přiznám se, že bych to bez nich vůbec nedočetla. Nějaké kapitoly z Marsu jsem rychle prolítla, sem tam přeskočila. Byla jsem zvědavá, jak to skončí a děsilo mě, kolik stran mi ještě zbývá. Poslední část, v podstatě od písečné bouře, mě už opravdu chytla :) Takže kniha není špatná, jen to není můj žánr. Jiný čtenář ji určitě ocení víc.

hippiesak
hippiesak
22.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Úžasná kniha! Parádně napsané. Deníková forma, která střídá klasické vyprávění je tady zcela OK. Nejvíce se mi líbí optimismus Marka Watneyho a jeho vtipné reagovaní na vzniklou situaci ;) Prvně jsem viděl film. Až jsem na něj částečně "zapomněl" tak jsem nyní šel do knihy. Mám v plánu zopakovat film a v budoucnu zcela určitě knihu. Páč jsem si to fakt užil. Zcela určitě doporučuji i nejen sci-fi fandům ;) Budete se bavit a fandit!

Mikarda
Mikarda
26.08.2022 5 z 5

Inteligentních, zábavných, napínavých a zároveň vtipných knih je poměrně málo. Nesmírně jsem se bavila a za dva dny bylo hotovo. Všem tuto pozitivní čtivou knihu mohu doporučit! Nebudete litovat stráveného času!

Praevka
Praevka
18.08.2022 4 z 5

Skvělá oddechovka. I když tedy ty pasáže, kdy jsem horko těžko dolovala v hlavě pozůstatky učiva chemie ze střední školy, abych ocenila Markovu vynalézavost, mi daly trošku zabrat. Každopádně se to dobře četlo a dobře to dopadlo - co víc si přát od knížky, kterou si vezmete na dovolenou se třemi dětmi? :-)

n.ugettka
n.ugettka
14.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Děj rychle běží, protože se tam pořad něco děje. Díky tomu je kniha velmi čtivá a nedá se odložit z ruky. Navíc je kniha vtipná.

kavoholik
kavoholik
06.08.2022 5 z 5

Bylo to skvělý! Tolik vtipný a zároveň dojemný, knížku nechcete odložit, pořád se děje něco novýho. No rozhodně stojí za to!

Sitting-Bull
Sitting-Bull
04.08.2022 5 z 5

Mnohem, mnohem, mnohem a ještě jednou mnohem lepší, než film. Doporučuji. Drobné i větší (z vědeckého pohledu) nesmysly odpouštím, protože i přes ně byla kniha neskutečně čtivá.

Anylola
Anylola
24.07.2022 5 z 5

Neskutečně čtivý příběh o astronautovi, kterého zapomněli na Rudé planetě. Zábavnou formou podaná věda, kombinovaná s milým humorem vás chytne a nepustí. Budete Markovi fandit a hrnout hrůzou, když se mu zrovna nebude dařit. Přečtěte si to, je to jízda.

Racek213
Racek213
05.07.2022 5 z 5

No jo, dostal jsem se až sem poměrně nedávno, až po řečtení Marťana. No, bylo to příjemné překvapení po různých trpaslících a dracích, občas kombinovaných s válečníky bez bázně a hany typickým anglických jmén.. i když občas i na ty přijde občas chuť ... krásná, opravdu diamantově tvrdá Scifi, většinou stavících na faktech ... bohužel, začátek mi pokazila ta zběsilá a ničivá Marťanská bouře... však víte, na Marsu stojíce ve skafandru byste ve skutečnosti ani největší bouři nepocítili, ona ta atmosféra je asi stokrát řidší než na zemi... jen oblaka prachu konzistence pudru by vám zakryla výhled a možná by se lepila na průzory... takže to začalo nesmyslem. Pak jsem se otřepal a začal si to naplno užívat... a bylo to super. Občas ještě něco troch chybného zablesklo, však jistě víte co ... a ten závěr, kdy tak trochu dost malá pravděpodobnost to okořenila ... kde že jsem to viděl ve filmu? Mám pocit že Val Kilmer... no jo, já vím, hrdinovi to musí vyjít, že...
Ale jo, mám za sebou spasitele a tam, světe div se, je to z vědeckého hlediska docela vymakaný... Ale za zážitek a téma a dobré psaní i překlad ... dám za pět. S chutí.