Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4240 1062

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Schary
06.05.2023 4 z 5

Vlastně takový Robinson Crusoe na Marsu. Přes množství technických informací čtivá kniha.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Po skvělém filmu jsem si říkal, že snad kniha ani nemůže být lepší. A...omyl. Postava Marka je sympatická až za hrob. Příběh, ač jednoznačně fikce, je protkán vědou a navíc je neskutečně vtipnej. A na mě to prostě funguje. Jednou bych chtěl být takhle nezdolný :-)

michaela3483
28.04.2023

Takový novodobý Robinson Crusoe...
Po knize jsem sáhla díky Výzvě 2023 a jsem za to ráda. Kniha se mi moc líbila

Janina2609
12.04.2023 5 z 5

"Jestli to přežiju, budu lidem vykládat, že jsem chcal raketové palivo"

Skvělý vesmírný příběh, který mě, stejně jako Spasitel, moc bavil. Technické věci stravitelné, líbil se mi i jemný humor a nadsázka.

LaCoccinelle
11.04.2023 5 z 5

Paráda! Skvělé napsáno. Dva dny čtení prožité s Markem na Marsu a už teď mi ten vtipálek a věčný optimista začíná chybět. Teď už jen kouknout na film.

Radkas87
11.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha o nekončící naději a optimismu, vtipná a čtivá. Hlavní hrdina je prostě borec :-)

EvcaMat
04.04.2023 5 z 5

Skvěle napsané, dramatické, vtipné. Zhltla jsem jedním dechem, byť mě knihy s vesmírnou tématikou vůbec neberou.

Mruskulka
01.04.2023 5 z 5

Perfektní. Film je skvělý a knížka také. Prožívala jsem pobyt na Marsu s Markem a na konci i slza ukápla.

milan2310
29.03.2023 5 z 5

Toto se mi četlo hodně dobře.

Janizoun
16.03.2023 5 z 5

Naprosto mě tato kniha pohltila. Hrdě se hlásím k nadšencům. Právě se "Marťan" zařadil mezi mé nejoblíbenější scifi knihy. A tentokrát díky komentáři zdejšího uživatele n.ezn.amy jsem si tuto knihu koupila v antikvariátu a udělala jsem moc dobře. Kdo má rád scifi, napětí i humor, čtěte :-)

SadUnicorn
16.03.2023 5 z 5

Ano! Tak tohle mě opět tak moc bavilo. Sice zde nemáme oproti Spasitelovi Rockyho, ale zase je zde Markův humor, který celou knihu nese v nadlehčeném duchu. Celou dobu to bylo napínavé, čtivé, vtipné, plné zvratů a logiky. Vůbec mi nevadily technické pasáže, naopak tomu přidaly na opravdovosti. Navíc byly mírné dávkovány, takže se v tom člověk neztratí. Rozhodně sci-fi, které bych doporučila každému. Jsem nadšená.

180mza
14.03.2023 5 z 5

Sehnat tuhle knížku mi dalo zabrat, ale získal jsem ji a nelitoval jsem.
Sice ano, bylo v ní několik složitějších technických pasáží.
Ale víte co? Je mi to jedno.
Marťan patří mezi nejlepší knihy co jsem kdy přečetl. Knížku jsem odkládal jen stěží a pak jsem se k ní co nejdřív vracel. Vynalézavosti a humoru v knížce nechybí.
Vřele doporučuji.

poník654
11.03.2023 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se odhodlala si knížku konečně přečíst. Jelikož to bylo moje první sci-fi, nemohla jsem si vůbec představit ty stroje a ani letadla atd. I přesto se mi knížka líbila, je plná humoru a napětí. Rozhodně doporučuji pro milovníky sci-fi a pro ,,začátečníky" si nejdřív pustit film, aby jste si to všechno dokázali představit:)

helusa2
11.03.2023 5 z 5

Tak. Dočteno. Pro jednou mám opravdový pocit, že 5 hvězdiček je málo! Jsem cele konsternovaná, protože takovou jízdu jsem nečekala ani omylem..
Knížku jsem odkládala několik let, a nebýt vesmírného bodu ve Čtenářské výzvě, asi bych se odhodlávala další roky Sci-fi totiž fakt nevyhledávám. Ovšem toto - to byla naprostá bomba!!! Styl psaní, napětí, humor, popis technických záležitostí psaný tak, aby to poměrně s pochopením přelouskal i člověk mého ražení.. No prostě skvělé!!!
Mark Watney mi bude fakt chybět Strašně ráda bych ho pozvala na pivo. ;-)

Lienilda
09.03.2023 5 z 5

Super kniha. Před pár lety jsem viděla film a nedávno četla Spasitele, takže jsem věděla do čeho jdu.

Technických popisů je na začátku celkem dost, takže si to užijí spíš technicky zaměření jedinci. Vynikající vtípky a optimismus hlavní postavy mi to ale dokonale vynahrazoval.

katerina6763
04.03.2023 5 z 5

Knihu jsem měla už dlouho na seznamu, ale až teď jsem se k ní dostala, a udělala jsem moc dobře. Sice jsem nerozuměla technickým záležitostem (které byly občas trochu rozvláčně popisované), ovšem vyrovnal to rychlý spád děje, často okořeněný humorem, který se mi velmi líbil. Na základě životopisu autora se jistě vrhnu i do jeho dalších děl.

JustWomen
28.02.2023 2 z 5

Hledala jsem zajímavý příběh, ale byl to v podstatě jednoduchý děj a rádoby matematických propočtů tam bylo prostě moc. Ačkoliv to je mistrovské dílo, ztrácela jsem pozornost a dvě hvězdičky dávám jen za vtipné hlášky hlavního hrdiny.

Ivanule
25.02.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od Andyho Weira, druhá po Spasiteli, který byl výborný a nemohu napsat než jinak i u této knihy, že byla naprosto výborná. Hlavní hrdina, neztrácel naději a svůj vtipný optimismus mě provázel celou knihou, kdy bych já hned na začátku někam zalezla, nevím teda kam, a tam bych počkala než všechno skončí, ale možná by to tak nebylo nevím:D Příběh výborný, já bych ale nechtěla ztroskotat nikde ve Vesmíru, asi i pro to, že mě tyhle mise nelákají, ale přijdou mi velice zajímavé, což si asi odporuje:) Za mě rozhodně super příběh:)

Chesterton
24.02.2023 3 z 5

[audiokniha]
Myslím, že jsem celou tu marťanskou robinsonádu úspěšně absolvovala zejména díky naprosto nezdolnému optimismu Marka W., do dokonalosti dotaženému stylem četby Jana Zadražila. Vše kořeněno fajn humorem. Z nadhledu a zpětně je to americký sen jak řemen ve všech ohledech. Třeba srdceryvný rozhovor ženy určené pro přežití.
Bez Výzvy bych si vše v pohodě odpustila, ale autor je zdatný vypravěč a asi mě úplně nemrzí, že jsem to nekopla do rohu. Jen si audio až moc často zasloužilo zrychlené přehrávání :o)
Na Spasitele si musím dostatečně odpočinout a doufám, že hlavní myšlenka, humor i napětí bude výrazně propracovanější!
3/3

princesse
21.02.2023 4 z 5

Opravdu vůbec nečtu žánr sci-fi a opravdu vůbec by mě nenapadlo, že přečtu knihu téměř jedním dechem. Naprosto mě vtáhl děj a forma psaní se mi asi opravdu líbila. :-) Skvělé počtení a jsem nadšená. Děkuji tímto Čtenářské výzvě bez které by mě ani nenapadlo po této knize sáhnout. Skvěle se to četlo a zkusím pro srovnání i filmové zpracování. Hvězda dolů jen čistě za to, že jsem některým pasážím úplně nerozuměla. Fyzika, chemie a co si budeme povídat, ani botanika v hlubším náhledu, nikdy nebyly mé oblíbené ... Rozhodně doporučuji i nám, téměř nepolíbeným, sci-fi žánrem.