Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4237 1062

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

simona5r
21.04.2016 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha - skvělý výběr narátora! :-) Jen ty zvukové efekty byly otravné. Zpočátku pro mě bylo obtížné pochopit všechny myšlenkové pochody a vědecká fakta, ale postupně mě kniha vtáhla do děje. I když jsem předtím viděla film, poslechem knihy jsem s Markem Watneym prožívala jeho příběh naplno až do konce. Po doposlouchání jsem si říkala: "Budeš mi chybět, Marku Watney."

WeeWar
20.04.2016 5 z 5

Za me super, jednohubka od A do Z. Vsem v okoli se taky libilo. Film jsem dokoukal az asi napotreti.

Skoro realna zalezitost, byt lehce pritazena za vlasy, takze? Sci-fi! Sci-fi?

To je vlastne mozna "to" kontroverzni. Ze by to skoro takto mohlo nejak bejt, ale jeste neni, bude?. A ani az to bude, tak to nebude/nemuze byt presne takto.

Jsou tam jiste nesmysly, nemoznosti z fyzikalniho a ja nevim z jakeho jeste hlediska, ale je to, nezapominejme na to ani na vterinu, jen akcni, jakoby realistickej(jakoby ala Hotel, Letiste, Zkaza promethea, avšak psanej ich formou ve forme sluzebniho deniku) roman. Ale stale "jen" a "pouze" sci-fi roman. A v kterem sci-fi nejsou nemozne moznosti a reseni?

pafčaodřeky
19.04.2016 1 z 5

Naposledy co jsem dala na nálepku "bestseller". Pojem antihrdina pro mne získává nový rozměr, ano, je to tenhle rádoby vtipný, vždy optimistický, namachrovaný "MacGyver". Deníkové zápisky stylem rozverného študenta gymnázia: "A ještě jim všem vzkažte, prosím, že jejich matky jsou prostitutky.-Watney P.S. Sestry taky"
Tohle není sci-fi, tohle čirá trapárna.

Lilith1
19.04.2016 5 z 5

Vzhledem k tomu, že tomuhle žánru moc neholduji, jsem ji začala číst s velkou nedůvěrou. Jenže pak to začalo nabírat takové grády, že jsem najednou litovala, že se blížím ke konci. Ten by ovšem zasloužil větší péči a myslím, že počíst si o tom jak se posádka dostane na Zemi, by nebylo marné. Každopádně moc, dobře zpracovaný nápad a to že se člověk nad některými hláškami Marka Watneyho musí smát i kdyby nechtěl, je už jen třešnička na dortu.

tanuki
15.04.2016 4 z 5

Kdo by snad čekal, že Murphyho zákony platí jen na Zemi, bude překvapen. Platí i na Marsu. Platí všude tam, kde se vyskytuje člověk. I kdyby snad byl jediným člověkem na celé nehostinné planetě. Naštěstí jsou u takového člověka předpoklady, že se s nimi pořádně popere (na cizí planetu se přece nedostane hned tak nějaký nýmand, ne?). A když má navíc osobitý a odzbrojující smysl pro humor, tak máte postaráno jak o skvělé napětí, tak o prvotřídní zábavu.
Škoda jen, že velký kus příběhu zabírá popis Markových úžasných vynálezů, jak přežít a jak se postavit nepřízni osudu. Velmi detailní popis, který může zaujmout technicky vzdělaného člověka, ale laik se za chvíli ztrácí, protože dostane tolik lekcí z chemie, elektrotechniky, biologie i vesmírných technologií, až se mu zatočí hlava. Ale aspoň si doma můžete zkusit, jak z vlastního biologického odpadu získat vodík pro palivo vesmírné lodi. :o)
Každopádně, už dlouho jsem nikomu palce tak moc nedržel. Je to vesmírné psychické vypětí s neopakovatelnou atmosférou kombinující nekonečné pláně červené planety s klaustrofobickým pocitem minimálního prostoru k přežití, kdy vše závisí na technice, která už značně přesluhuje. Udržet se při životě lze jen s pomocí neobyčejného odhodlání, optimismu a humoru. Mark Watney má naštěstí všech těchto ingrediencí na rozdávání.

lietajka
13.04.2016

Sama som prekvapená, že som si prečítala sci-fi. A ešte s takým potešením :) Fakt som sa bavila. Dokonca mi ani nevadili všetky tie nereálne mcgyverovské situácie. (A kto vie, kedysi bolo nepredstaviteľné práve lietanie do vesmíru...) Brala som ich ako nadsádzku, ktorá mohla sprostredkovať čosi oveľa podstatnejšie. NIKDY SA NEVZDÁVAŤ :D

Lee7
11.04.2016 4 z 5

Marťan se četl rychle svižně a vtipný byl dostatečně. :) I pro neznalce všechno je moc hezky vysvětleno. Jen konec mi přišel moc rychle utnutý.

SBH
11.04.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Smála jsem se a plakala a počítala a koumala, co se stane s vydechovaným kyslíkem. I největší padouch díla se dal obyčejně pochopit, zbytek postav nezbylo než milovat. Hrdina snad musel být původem Čech soudě dle smyslu pro humor, důvtipu, zdravého selského rozumu a zručnosti. Definice humanismu a hrdost, že patřím k lidstvu, jsou pouze drahokamy na vršku pokladu.

Rose18
10.04.2016 5 z 5

Nebylo to úplně perfektní, ale tak moc mě tento příběh vzal, že už teď s jistotou mohu říci, že se kniha umístí mezi top knihami za rok 2016.

jisimi
07.04.2016

Jak pročítám komentáře k této knize, asi budu jedna z mála, kterou tato kniha neoslovila. Po padesáti stránkách jsem chtěla knihu odložit, ale nakonec jsem jich ,,vydržela" sto. Toto opravdu není můj šálek kávy...

nefernefer
07.04.2016 5 z 5

Už se mi dlouho nestalo, že bych se u knížky smála nahlas. A už vůbec ne, aby to bylo nad bonmoty chlápka, který je jednou nohou (vlastně skoro oběma) v hrobě. Opuštěný, sám samojediný na celé nehostinné planetě Mars, daleko od pomoci, daleko od všeho. Neuvěřitelná představa. Neuvěřitelná kniha. Je sice plná různých technických popisů a detailů, a jelikož nejsem ani strojní inženýrkou ani bioložkou, tak by mi autor klidně mohl věšet bulíky na nos a já bych mu to všechno zbaštila i s navijákem. Ale je mi to fuk. Vůbec není důležité, jestli by to či ono opravdu takhle fungovalo. Je to napsané tak, že i já jsem to chápala a neztrácela se v tom a zkrátka věřila, že to tak je, a neřešila. Mnohem důležitější je ta nálož optimismu, která se na vás mezi řádky valí, ta nezlomná chuť žít, ten vztyčený prostředník, kterým hlavní hrdina dává smrti jasně na vědomí „Víš, co mi můžeš?“.
Resumé – vřele doporučuji všem depkařům zařadit její čtení jako součást terapie. Hned si ji jdu koupit, abych ji měla po ruce, až zas budu mít pocit, že něco nezvládám :o)

myelka
07.04.2016 5 z 5

prostě perfektní...inteligence a humor, se kterým překonává překážky...boží :))

Brace
07.04.2016 5 z 5

Jedna z nejzábavnějších knih, kterou jsem za poslední léta četl. Sci-fi mám všeobecně rád, ale upřímně, nejsme z těch zelených mužíčků, telepatů, vesmírných lodí a světelných mečů už trošku unaveni? Andy Weir na to šel jinak, prostě vzal chlápka a zapomněl ho na Marsu - pro mě celkem uvěřitelná a hlavně geniální zápletka. Zbytek netřeba rozepisovat, nejspíš každý dobře ví, o co v knize jde, popřípadě viděli film (taktéž zábavný) s Mattem Damonem v hlavní roli. Nebudu dělat ramena, příběh obsahoval tuny odborných termínů, kterým jsem nerozuměl ani za mák, ale žral jsem je i s navijákem. Rozhodně to nebylo nic tak zásadního, co by příběhu házelo klacky pod nohy. Zajímavé je pozadí vzniku knihy a její prvotní distribuce do světa (jukněte na wikipedii). Myslím, že i sám autor je dosud překvapen, jak nečekaně přišel k milionům dolarů :-) Jsem zvědavý, co nám Andy předvede do budoucna, mám trošku obavu, že hned svou první publikovanou knihou si nastavil laťku tak zatraceně vysoko, že už by ji nikdy nemusel přeskočit. Ale to ukáže jedině čas.

Peťulka3
05.04.2016 5 z 5

Tak tohle byl mazec. Genialita a vtipnost hlavního hrdiny....paráda :)

ivakola
29.03.2016 3 z 5

Tak jsem to konečně přelouskala. Dalo se to nakonec přečíst místy mě to i bavilo díky humorným pasážím. Hlavně jsem chtěla vědět zda to Mark nakonec zvládne když už mě na chvíli nakazil tou svojí nezlomnou pílí a pozitivním myšlením.

DuncanIdaho
28.03.2016 4 z 5

Pěkná kniha. Jsou v ní vědecké postupy, je v ní boj o přežití s minimem prostředků. Hrdina musí vynalézat různá řešení problémů, aby vůbec přežil. Vše to dává ději nepřemrštěnou napínavost. Škoda jen některých Hollywoodských momentů. Ty z knihy udělali dobrý předscénář k americkému filmu. Také se proto nemůžeme moc divit, že to amíci natočili. Při těch hollywoodských okamžicích jsem s čtením této knihy chtěl seknout, ale po vyprchání prvního znechucení jsem vždy pokračoval. A jsem rád.

Tess.96
25.03.2016 4 z 5

Nejdříve jsem viděla filmovou předlohu a musím říct, že u této knihy je to špatně. Musíte si nejdříve přečíst knihu, uděláte si vlastní obrázek a bude vás to bavit daleko více. Ze začátku mě kniha opravdu moc bavila, pak se ale mé nadšení začalo měnit v nudu a chtěla jsem to mít, co nejdříve za sebou, když jsem se ale blížila ke konci knihy, tak jsem nemohla napětím přestat číst, i když jsem věděla, jak to dopadne. Musím ale uznat, že se filmový tvůrci víceméně knižní předlohy opravdu drželi.

Thebookman
25.03.2016 4 z 5

Tak ono je filmové zpracování většinou jiné u všech filmů, které jsou natočeny podle knižní předlohy. A u Marťana se mi více líbí ta filmová verze. Nevím proč, ale knize něco chybělo... Jako, četlo se to pěkně, párkrát jsem se i nad některými pasážemi pousmál, ale že bych se zase "řezal" smíchy, to zase NE! (viz můj první komentář) Jak už jsem tu před nedávnem psal, film je ucelený, zato kniha nemá prolog, ani epilog. A to je, myslím, velká chyba. Protože, kdyby to tam pan Weir napsal, hned by byl zážitek z knihy mnooohem lepší.

Mydli
25.03.2016 5 z 5

Vynikající kniha a kupodivu i silné filmové zpracování i když s knihou nemůže zcela soupeřit. V knize mi totiž nadchly vtipné glosy marťanského kolonizátora a piráta. Nakonec jsem se i v tom O2, CO2, NO2 a jiných chemických šílenostech trochu vyznal :-) paleček nahoru a těším se co nám autor naservíruje příště! Vesmírný humor a skvělý příběh mi prostě bere!!!

blažounka
24.03.2016 4 z 5

Docela dobré vědecké pojednání o Marsu. Mnoha věcem jsem sice nerozuměla ani za nehet, ale chtěla jsem vědět, jestli ON přežije.