Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4239 1062

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Etule
28.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Vynecháme-li ty "techno bláboly", kterým jsem prostě nerozuměla, tak byla kniha naprosto boží. :D (ano fyzika, chemie ani biologie nebyly zrovna moje silné stránky ani na škole ani teď :D)
Četlo se to dobře (a to je co říct, protože sci-fi skoro nečtu), Markovi nemůžete jinak než fandit, aby vše dobře dopadlo, protože je to prostě sympaťák a být já na jeho místě, jsem v podstatě mrtvá okamžitě. Líbilo se mi, že byl takový MacGyver (což byl můj idol v dětství, ale koho sakra ne!) na Marsu a dokázal se z toho všeho nezbláznit. Když se spojil s NASA tak to začalo být o kousek vtipnější, jejich interakce mě bavili. :D
Dokonce i části, kdy jsme nebyli s Markem se mi líbily a byla jsem napnutá jako struna, jak to teda všechno nakonec dopadne. A musím říct, že jsem "ráda", že to nebyla žádná zázračná záchranná akce na první dobrou, ale potýkali se s problémy. Dodalo to knize na autentičnosti.

peeetta
24.10.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k této knize. Velmi poutavě napsáno, nemohla jsem se odtrhnout i přestože znám film. V knize je mnohem více detailů, jak se Mark snažil na Marsu přežít. Závěr filmu se od knihy trochu liší. Také změnili jméno Venkata Kapoora.

yellow
19.10.2023 5 z 5

Po dlouhé době jsme zase zabrousila do svého kdysi oblíbeného žánru. Po Marťanovi jsem pokukovala od té doby, co se kolem něj strhl takový humbuk. Ale nebyla chuť, nebyl čas. Teď konečně nadešla ta správná chvíle, všechno klaplo a já nebyla zklamaná. Chápu, proč kolem něj byl takový humbuk.

Senga
18.10.2023 5 z 5

Bezva kniha. Technické termíny a popisy jí dodávají jakoby na uvěřitelnosti, ovšem někdo s lepšími znalostmi fyziky, chemie a astronautiky by v tom asi nalezl "díry". Každopádně pobavila, její myšlenka by se dala snad shrnout na "neskládejte ruce do klína, i když situace vypadá sebevíc bezvýchodně a neztrácejte humor"...a ještě si na cestu do vesmíru vezměte kvalitní hudbu.

Marcik7
29.09.2023 3 z 5

Knihou jsem se prokousávala velice ztěžka, ve většině případů jsem nevěděla o čem je řeč - tolik fyziky, chemie, matematiky a dalších věd jsem nestačila pobrat. Jako jiskřička probleskoval humor, který se mi líbil velmi - asi bych měla zkusit film...

janina66
26.09.2023 3 z 5

Audiokniha, naštěstí. Ve čtené formě bych to vzdala pro příliš odborných informací.
Chápu, že nám autor chtěl přiblížit s čím vším se Mark musel potýkat během pobytu.
No a ke knize: americký spisovatel a samozřejmý americký nezbytný happy end.
Film jsem neviděla a ani se na něj nechystám koukat.

LuckaK.088
25.09.2023 5 z 5

Mark Watney je marsovský MacGyver, úplně jsem to viděla. Moc jsem nevěřila, že mě bude knížka bavit, ale opravdu bavila (díky čtenářská výzvo). Jelikož po sci-fi šáhnu jen výjimečně, spíše jsem čekala, že se tím nějak prokoušu a nezanechá to na mně dojem. Spletla jsem se. Technické popisy mnou sice jen propluly (to mi mozek nebere), ale na čtivosti knížky to neubralo. Příběh je totiž napínavý, propracovaný a humor Marka perfektní.
Koukejte! Kozy! (.Y.) - tak to mě vážně rozsekalo :-D
Ještě musím zkouknout film, ať mám ucelený obrázek.
Doporučuji i nemilovníkům sci-fi.

pinkstrom
24.09.2023 4 z 5

Sci-fi a hlavně knihy z vesmíru nemusím, četla jsem kvůli výzvě. Příběh to byl super, Watney byl vtipný. Objektivně 5 hvězdiček, za sebe dávám 4, protože mě štvalo množství vědeckých popisů, kterým jsem nerozuměla a obecně horší představivost dění. Taky to bylo poměrně předvídatelné. Ale právě za tu všechnu vědu kolem autorovi klobouček.

Atisa
19.09.2023 5 z 5

Toto bylo něco úžasného. Sci-fi není běžný žánr, který bych četla. Tuto knihu jsem však na seznamu chystám se číst měla už hodně dlouho. Přečetla jsem si ji ale až teď díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Prvních asi třicet stran bylo takových méně pochopitelných a možná trochu odrazujících od dalšího čtení pro ne-odborníka na přírodní vědy, ale doporučuji určitě knihu neodkládat a pokračovat. Děj se postupně začne více rozbíhat, až v závěru úplně graduje. Bylo to tak napínavé, že jsem knihu ani nemohla odložit. To se mi nestává tak často. Knize dodávají šmrnc také občasné Markovy vtípky a jeho obrovská houževnatost. Vždy mě překvapilo, co zase vymyslel, ačkoli jsem tomu tedy po technické stránce vůbec nerozuměla. Zaujalo mě i, jak funguje NASA. A dokonce jsem si i nějaké informace a obrázky, jak něco vesmírného vypadá, dohledávala. Určitě doporučuji.

morienhithwen
16.09.2023 5 z 5

Čtivé jako bič. A je ještě u toho člověk může přemýšlet, jestli je tolik vynaloženého úsilí k záchraně jediného člověka vrchol privilegovanosti, a nebo jestli je to výsostně humanistické. (Anglicky.)

Jana512
16.09.2023 5 z 5

Napínavá kniha, při které se můžeme povzbudit na vytrvalostí a píli hrdiny, který zůstal sám na planetě Mars, kde překonával samotu a obtíže s velkou vytrvalostí a vynalézavostí, jak využít tento čas k nějaké nápravě a snaze o přežití. A nakonec to nebylo marné!

Zdenas5
11.09.2023 5 z 5

Sci-fi není můj šálek kávy, vlastně ji vůbec nečtu, ale tuto knihu jsem si užila. Od začátku jsem byla vtažena do děje a Markovi fandila, vůbec mi ani nevadily odborné termíny a popisy. Kniha byla napínavá i vtipná, mohu ji doporučit. Teď se těším na film.

Hyaenodon
10.09.2023 5 z 5

Mark Watney je nesmírně sympatický vypravěč - dělá chyby a je sprostý. Knížku jsem si užil od začátku do konce a už dlouho mi něco tak nesedlo.

alzbeta2843
27.08.2023 5 z 5

Priznám sa, že som videla najskôr film a až o niekoľko rokov siahla po kniha. Aká to bola len chyba. Napriek tomu som si knihu nadmieru užila a hltala som ju ako máloktorú. Možno je to tým štýlom písania (zábavný a napriekt tomu napínavý) alebo je to tým zaujimavým námetom.

Havrnka
26.08.2023 5 z 5

Marťan byla moje první kniha sci-fi literatury. Nemám moc fantazie, ale děj knihy mě vytáhl do boje za záchranu astronauta. Za mě moc zajímavé.

KingNut123
16.08.2023 3 z 5

Marťan je takovou beletristickou učebnicí chemie a fyziky pro základní školy. Nejsem fanoušek sci-fi literatury, takže jsem od Marťana moc neočekával. Jedná se snad o první knížku, u které upřednostňuji její filmové zpracování.
Příběh je nezáživný a plný odborných termínů z oblasti chemie a fyziky, kterým jsem nebyl schopen (ani za pomoci slovníku) porozumět. Místy jsem se ani neorientoval v tom, co se v příběhu právě děje. Dokonce i sarkasmus Marka Watneyho, místy docela otravný, nedokáže zabránit mému negativnímu hodnocení.

Vulcano
14.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Jsem rád, že autor tuhle knížku napsal a že já jsem si ji mohl přečíst. Sice jsem viděl nejdřív film a až pak četl knížku, ale koupi nelituji. Zfilmováno po čertech dobře (snad až na to zalepení habitatu fólii s lepící páskou, to mi přišlo krapet divné, aby to pak ještě - ve filmu - drželo uvnitř atmosféru a teplotu).
Přesto kniha i tak napínavější víc než guma od trenclů. Perfektní humor a vše popsáno srozumitelně s ohledem na současné technologie nebo v budoucnu snadno dosažitelné (kdyby lidstvo tak nehlouplo).
Mám obavu, že další kniha (Artemis - zatím jsem nečetl) se už více ubírá fantasy směrem, co jí spíš ublíží a nebude dosahovat kvalit Marťana. Ten je pro mě ale naprostá pecka!

zedir
12.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě hodně bavila (i když o něco méně než Spasitel), ale často jsem se ztrácel v až příliš detailních popisech, které jsem musel číst jen mechanicky, ale na druhou stranu jsem si užíval popisy toho, jak renesančním člověkem se Watney musel stát, aby přežil. Všechno si musel umět postavit, opravit a promyslet, vědět si rady naprosto se vším, co jej mohlo potkat. Připadal mi až jako jakýsi Cyrus Smith, zatoulaný sem z Verneova Tajuplného ostrova. Jen ten konec, kdy si Watney v podstatě vyrobí vlastní funkční raketu, mi přišel už přitažený za vlasy.

Dhanill
02.08.2023 5 z 5

95%.
Měl jsem jako audioknihu a těšil jsem se vždy do auta:) I přesto, že jsem viděl film (výrazně slabší než kniha), tak tomu nechybělo napětí. Ačkoliv to člověk od daného tématu nečeká, tak tomu nechyběl vtip a humor. A ještě se toho člověk spoustu zajímavého dozví....Parádní poslech/čtení.

atarkaknel
01.08.2023 5 z 5

Wow! Tak to byla pořádná jízda. Od první stránky jsem zadržovala dech a vypustila ho až na té poslední. Sice je kniha plná astrofyzikálních pojmů a výpočtů, ale je poměrně srozumitelná a setsakramenstky čtivá. Hned si jdu pustit film.