Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4240 1062

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

monikaKU
25.02.2016 5 z 5

Vyborne, vyborne, vyborne! Bavila som sa ohromne.

kayu
25.02.2016 5 z 5

Já opravdu nejsem velký fanoušek sci-fi, ale tahle kniha si mě dostala už od první strany. Srší vtipem, napětím i velkou inteligencí. Ze začátku mi ovšem trochu trvalo, než jsem se naučila rozpoznávat všechny nové pojmy a zkratky. Některé technické věci jsem sice vůbec nepochytila, ale na mém hodnocení to přesto neubere.

Attia
23.02.2016 5 z 5

Přijde mi nemožné dát knize jiné hodnocení než celých 5 hvězdiček.
Film je sice povedený, ale oproti psané podobě značně vykuchaný.
Královsky jsem se bavila a čtení si užívala.

Fíbí
21.02.2016 5 z 5

Úžasná záležitost. Vtipná, ironická a inteligentní. Budu se k ní vracet.

tereza7914
21.02.2016 5 z 5

Skvělý!! Tato kniha mě velmi nadchla. I když jsem dosud nebyla příznivcem Sci-fi, tak Marťan má u mě jedničku s hvězdičkou. Opravdu jsem nečekala, že by mě mohla tak bavit.
Kniha se četla rychle. Líbilo se mi to, jak je napsaná ve formě deníku. Moc se mi líbil Markův optimismus, i když uvízl sám na Marsu, bez naděje na přežití. Vždy našel řešení nějakého problému. A nejlepší byly hlášky!! :D :D
Film je taky super :) přesně podle knížky. Ale co si budem povídat, knížky jsou prostě lepší než filmy (alespoň většinou). Více detailů a tak. :D :D Určitě doporučuju obojí ;)

Wiss
21.02.2016 5 z 5

Kniha me nadchla! Vtipna a napinava :-) Kdybych se nejakou nahodou ocitla na marsu, vim co mam delat :-D Davam 5 * !!

Xena1970
20.02.2016 5 z 5

Jak kniha tak film bezvadne

Kyta
19.02.2016 5 z 5

Jsem nadšená. Co víc říct?
Nejsem zrovna fanoušek sci-fi, takže jsem nečekala, že by mě kniha mohla bavit, ale díky velice pozitivnímu ohlasu jsem se do knihy pustila. Jako první jsem se však dozvěděla o filmu. Myslím, že zfilmování knize jen prospělo, protože právě díky němu se kniha stala slavnější a více čtenější.
Už od první stránky jsem věděla, že to bude stát za to. Jako první mě zaujal styl psaní (ve formě deníku) a následně autorův smysl pro humor. Ty hlášky... prostě nenahraditelné. Technicko-chemické a (pro mě) složité pasáže mi ve finále nijak nevadily. Řekla jsem si, že tohle ke sci-fi evidentně patří. Překvapil mě však Markův optimismus. Měla jsem pocit, že to bere jako hrozně velké dobrodružství, že zůstal sám na pusté planetě a musí bojovat o přežití. Ale i když věděl, že jeho šance na záchranu jsou mizivé, nic neviděl černě a vždy hledal (a našel) nějaké řešení - to se mi na něm líbilo nejvíc. Tím se ukázalo na to, že vždycky může být nějaká naděje - ať už jde o cokoliv. Nevzdávat se a bojovat až do konce!

Příběh mě hodně dojal. Hlavně to, když si uvědomíte, co všechno jsou lidé schopni udělat pro záchranu jednoho člověka.

Skvěle napsané. I vymyšlené. Na příběh Marka Watneyho nezapomenu. :)

PS: Film je stejně skvělý jako kniha. Obojí DOPORUČUJI!

SnowCat_5
19.02.2016 5 z 5

Viděla jsem nejprve film, ale knihu jsem i rak četla jedním dechem. Nepřestává překvapovat :)

monika_v_trapu
18.02.2016 5 z 5

Ty hlášky! Ty hlášky prostě mluví za vše! :D

lenamor
18.02.2016 5 z 5

Výborně napsaná kniha která zaujme od začátku až do konce. Netušila jsem že mě budou bavit technické pasáže. Film jsem neviděla, každopádně kniha stojí za to.

iannikki
15.02.2016 5 z 5

Četla jsem před shlédnutím filmu a naprosto mě dostala.Film taky nezklamal,jen si myslím,že kdo nečetl knihu a jen viděl film že spoustu věcí nemusí pochopit.Já sem si jí potom přečetla ještě jednou.Martan je u mě TOP!

BroDan
15.02.2016 5 z 5

Aj napriek odborným vysvetľovačkám (ktoré človeka len obohatia), sa kniha číta ľahko, je to naozaj nevídaný a zaujímavý príbeh prežitia v úplne inom prostredí ako na opustenom ostrove. Kniha oplývala aj vtipnými hláškami, pri ktorých som sa doslova smial, nie len vyfukoval z nosa. Skvelá kniha. 5*

Marla
15.02.2016 5 z 5

Srdce strojaře/chemika jásalo, královsky jsem se u knihy bavila.
Srdce člověka jásalo, kniha je o nezlomné lidské vůli žít a umět si poradit.
Srdce romantika zůstalo klidné, je to kniha od chlapa a ne od Danielle Steelové.
A pokud si po přečtení zapamatujeme chemickou značku kyslíku, vodíku a oxidu uhličitého, tak ta kniha má smysl.
Ode mne to nejvyšší hodnocení a i film stojí za to.

zuzuzajda
14.02.2016 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale po asi 50 stránkách se mi už Marťan těžko odkládal.

Sali88
12.02.2016 5 z 5

Jako prvni jsem videla film,a mela jsem obavy,ze me kniha vzhledem k ruznym vedeckym a technickym popisum a podobnym vecem nebude bavit,ale opak byl pravdou.I presto ze se v takovychto vecech zrovna nevyznam,kniha me bavila od zacatku do konce,dobre se mi cetla a i pobavila.

gersie
12.02.2016 4 z 5

Celkem hezky napsaná kniha. Jen mi trochu neseděl fakt , že některé situace a aspekty ze života na Marsu byly dost detailně promyšlené a pěkně popsané , zatím co jiné mnohem důležitější a nápadnější problémy byly absolutně pomíjeny. Prostě fantazie , ale od detailně promyšlených scén jsem předpokládal celkově promyšlené dílo , což dost pokulhávalo.

kacaaba
10.02.2016 5 z 5

Nejdřív se mi do této knihy vůbec nechtělo, tohle téma není vůbec pro mě, ale kamarádka byla tak nadšená, že jsem se nechala přesvědčit. A vůbec toho nelituji, sice jsem značné části věcí a situací nerozuměla, i když na autorovu obranu, to bylo vysvětleno dobře, ale já prostě nejsem technický tip. Stejně to stačilo, po pár kapitolách mě to vtáhlo do děje a já knihu za dva večery přečetla. Pro mě po dlouhé době příběh s dobrým koncem, lidmi bez intrik jen s velkou dávkou obětavosti a bojovnosti. Prostě super.

stefinam
09.02.2016 5 z 5

Výborná, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Těším se na film

TaLu
09.02.2016 5 z 5

Kniha mi byla doporučena a prý ať si přečtu knihu dříve, než uvidím film.
Když o sobě řeknu, že jsem vyloženě technický analfabet, tak se obávám, že se ještě nadhodnocuji,.....proto tak úplně nechápu, jak je možné, že jsem se zanořila do popisování technických postupů a ani písmenko jsem nepřeskočila.
Ale je to tak.
A nejen to - navíc jsem se od první do poslední stránky skvěle bavila.
Takže jediné vysvětlení je to, že je ta kniha tak brilantně napsaná, že i člověk jako já, čte a čte, dokud se příběh hlavního hrdiny ( a nejen jeho, ale i všech okolo) neuzavře.
Pokud by mohl někdo přežít tak dlouho na Marsu, musel by to být někdo hodně podobný jemu - inteligentní, s obrovskou dávkou humoru.
Celkově uvěřitelný, hluboce lidský příběh, vypovídající něco o tom, že když nám lidem konečně dojde, že jde o životy, tak se většina z nás dokáže chovat lidsky.
Což je pro mne poselství této knihy.
Těším se na film.