Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52815
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

The Martian (2014)

Kniha Marťan

bonomi

Jaké to je, když vás někdo nechá na Marsu napospas osudu? Celé Markovo počínání jsem sledovala s napětím, kroutila hlavou nad jeho vynálezy, smála se jeho humoru a držela palce celé posádce. Uf, přečteno za 2 soly. Film jsem neviděla.

burg

Samozřejmě, že jsem na knihu narazil až poté, co vyšel film. Ale četl jsem ji naopak jako první :)
A musím říct, že kniha je fakt best! Potěší humor, děj, myšlenkové pochody hlavního hrdiny a spousta malých detailů, které ve filmu buď nebyly vůbec, nevynikly v ději, nebo se na ně prostě zapomnělo. Viz úvaha o tom, "jak to ten Aquaman vlastně dělá..."
Prostě zábavná a odpočinková literatura akorát na léto, k vodě a písku... tedy pokud v létě u moře nemáte písku dost, tak tady rozhodě mít budete :)

malazluta

Neskutečně zábavná kniha a originální příběh. K této knize se určitě někdy vrátím.

bekule

PERFEKTNÍ........Na knihu jsem se těšila hned jak jsem do ní nakoukla cestou z knihovny. Film jsem neviděla a ani moc netušila o čem to vlastně bude. Konec mě velmi mile překvapil , obávala jsem se typické americké patetiky. Jediné co bylo pro mě hůř stravitelné byly podrobné technické popisy, ale to je můj problém že se nekamarádím s fyzikou. Za mě skvělá kombinace sci-fi spojená s bojem o přežití, určitě jedna z těch nezapomenutelných knih.....

hanpari

Skoro jsem začal jásat, že se narodil nový Jules Verne, ale nadšení mne pozvolna přecházelo, až se změnilo v čiré utrpení. Opravdu mi nevadí věcné chyby, ani to, že americký autor prakticky nezmínil ruský vesmírný program (jakoby snad neexistoval), ale ten hollywoodský konec nepřekousnu.
Hodnotil jsem i tak vysoko, protože rozjezd mne hodně bavil. Ale ruku na srdce, potom, co jsem četl autorovo další dílko, se obávám, že ty podařené pasáže byly spíš štěstí než záměr.
Pokud chcete poradit, přečtěte si půlku a o zbytku předstírejte, že ho sežral křeček.

Fengr

Film se mi docela dost líbil, ale kniha je kniha. I přesto, že jsem znal děj a v podstatě věděl jak to dopadne, tak jsem si čtení stejně užil. Oproti filmu, kde nejsou vysvětleny do puntíku technické poznatky, v knize to je naopak. Místy jsem text jenom prostě proletěl a ani se to nesnažil nějak pochopit, počínaje chemií, konče astrodynamikou.
To je asi tak jediná výtka knihy.
Nebudu to dál protahovat. 5*, Humor, děj, postavy, myšlenka knihy, naprosto úžasný.
Doporučuji :))

Míjuš

Robinson Crusoe na Marsu - tak by se dala popsat kniha Marťan, která čtenáře zaujme od začátku do konce.
Miluju sci-fi žánry, a Marťan předčil má očekávání. Film byl též poměrně hezky zfilmován (nutno říci, že jsem ho viděla dříve, než jsem přečetla knihu), nicméně po přečtení knihy mám mnohem lepší rozhled nad celou Markovou situací a tím, jak sol za solem přežíval + samozřejmě je v knize spousta odborných názvosloví a termínů, které jsou celkem podrobně popisovány a vysvětleny, a upřímně, pokud člověk nestuduje přírodní vědy nebo se vyloženě nezajímá o kosmonautiku a techniku, tak se úplně nechytá.
No...Já rozhodně nejsem zasvěcena do tajů fyziky, chemie, botaniky a podobných přírodních věd, ani do techniky, ale při čtení řádků této knihy se člověk tak vcítí do role Marka a jeho kolegů, že se pak sám cítí jako jeden z vědců/astronautů, který všemu rozumí. (i když je realita bolestivě opačného charakteru).
Krásně propracovaná, humorná a napínavá kniha, kde je síla v jednotě lidstva. Za mě jedna z nejlepších sci-fi.

Elyen

Podezřívám Andyho Weira, že hlavního hrdinu vystavil tolika problémům a zkouškám nikoli proto, aby vygradoval čtenářovo napětí, vykreslil lidskou obětavost a schopnost spolupráce nebo názorně ukazoval, jak tu problémy nejsou od toho, abychom nad nimi vzdychali, ale abychom je řešili, ale prostě proto, aby předvedl, co všechno ví o světě astronautiky. Je toho určitě hodně moc a já jako člověk, jehož mozek je zřejmě určen k úplně jiným dovednostem, tyto znalosti velmi obdivuji. Ale k obdivu by mi stačil i zlomek situací a popisů zde uvedených. Prokousat se knihou hltavě a s očima navrch hlavy může snad jen technický nadšenec.
Mně, jako člověku humanitně zaměřenému, naopak chyběl jakýkoli psychologický či filozofický rozměr. Zaznamenala jsem pouze věty: "Slyšel jsem tlukot vlastního srdce. No nic, konec planého filozofování." Což asi nebyl vtip. To mi přijde jako velká škoda. Člověk, který se ocitne v takovéto více než mezní situaci, by mohl být schopen úžasných úvah, poznání a stavů. A on se zatím chladnokrevně a systematicky snaží zachránit si život a veškerý volný čas tráví sledováním seriálů a čtením detektivek... Ale to by asi musel napsat jinak zaměřený jedinec.
Taky by mě přízemně zajímalo, jak prováděl hygienu. Kromě jedné zmínky o čištění zubů a koupelích kvůli bolavým zádům ani ň. A přitom o vyprazdňování je řeč pořád...
Autor si dal s knihou nepochybně velkou práci. Já však nepatřím k těm, co ji patřičně ocení.