Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52548

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Verrrunka

No nebudu lhát, čekala jsem trochu větší pecku, když to ovládlo knižní svět. Kniha se mi líbila, jen se mi to nečetlo úplně lehce. Jsem technický antitalent, takže nějaká chemie a fyzika jsou mi fakt cizí. Bylo tedy hodně těžké se v textu zorientovat. Nicméně, postava Marka mě fakt bavila a nedovedu si představit, že by si někdo dokázal zachovat duševní zdraví, kdyby zůstal sám na Marsu. Ale Markův humor je fakt super. Některé pasáže mě fakt nudily, ale po zhruba polovině knihy už mě to začalo fakt hodně bavit a nakonec jsem dočítala knihu pozdě v noci, abych nemusela čekat do dalšího dne. Takže nakonec hodnocení veskrze pozitivní :-)

agatha2

Zamilovala jsem se do Marka Watneyho, je to miláček, chtěla bych ho mít doma. Sci-fi čtu pouze výjimečně, takže nemohu posoudit, zda je tato kniha z pohledu sci-fi výborná či nikoliv, ale pro mě se stala další srdcovou záležitostí.

lubik734

Kniha mě úplně pohltila, opravdu skvělá!!!

lele_eos

Právě teď dočteno. Páni! Páni!!!

zdencaaa

Trochu suchopárné jakobych četla příbalový léták k práškům na spaní. Nedočetla jsem.

Terezulina

no.....tak to bylo něco pro mě :-) já četla knížku jedním dechem....kniha se mi líbila moc, bavilo mě ,že byla většinou formou deníku a hlavně.... jsem ráda, že Mark mluvil sprostě....no, kdyby mi šlo o život, tak bych taky nemluvila "jejky….sakra", ale taky si pěkně ulevila.... já určitě doporučuji knihu přečíst

eliska5154

Krásná, velmi čtivá a vtipná kniha. Ne jednou jsem se u ní zasmála... Velmi pěkně napsáno a vlastně to nemá moc daleko do reality.. :-)

antuka

Humanistická, skoro osvícenská kniha o tom, jak lidský důvtip a vynalézavost zvítězí nad lží a nenávistí. A smrtí. Marťan srší optimismem a důvěrou v lidstvo do takové míry, že tu nejen chybí jakýkoli záporák, ale dokonce i jen malou nepatrnou postavičku pokrytce, prospěcháře, remcala nebo cynika byste tu hledali marně. Děj odehrávající se na Marsu byl ještě do jisté míry věrohodný, ale situace na zemi byla spíš plochá. Potřebě více rozpracovat geopolickou situaci, politické obhájení monstrózní záchranné operace apod., které by si kniha tohoto rozsahu jistě zasloužila, se autor vyhnul tím, že jednotlivé složky záchranny líčil pohledem "zdola", tedy pohledem jednotlivých malých aktérů, kteří se na záchranně podíleli. Nevěřila bych, že někoho napadne v dnešní době něco tak průzračně laskavého, a vlastně naivního a utopického napsat, ale hlavn by mě nenapadlo, že mě bude bavit to číst!

Opatov

Velmi vtipne, velmi lidske a velmi poucne. Knizka, na kterou si vzpomenu vzdy, kdyz vybiram v obchode brambory.

BoubelkaLulu

Watney mi připomíná našeho souseda na chalupě, ten je také vášnivý zahradník. Místo skafandru si ale obléká spíš montérky.

hurwajz

Tak tohle bylo super, film ztvárnil Ridley Scott na jedničku, ale pro mě je i v tomto případě kniha lepší (...tím nechci nějak degradovat jeho filmový um) , ikdyž jsem film viděl zrovna nedávno, a věděl jsem, co za problémy bude Mark muset řešit a jak dopadnou, nemohl jsem se od knihy odtrhnout, je to čtivé, napínavé. Složitější výpočty, kolik má čeho, a kolik potřebuje, kolik je schopen, kolik může ušetřit tím nebo tím......jsem přečetl a řek jsem si, prostě to tak bude(prostě jsem je nechápal). Líbilo se mi, že to je nejen deník, kde Mark popisuje jdnotlivé SOLy, ale že mezitím se popisuje děj na Zemi, nebo se vrací čas zpátky. Díky filmu jsem měl před očima postavy herců, a jako bych se na film i díval. Markovy hlášky jsou perfektní, mnohokrát jsem se rozchechtal. Prostě super kniha.

Lorej

Na knihu mě nalákal film, který jsem před časem viděla. Musím ale říct, že kniha je mnohem napínavější, zajímavější a v mnoha ohledech lepší než film.
Rozhodně doporučuji nejen fanouškům sci-fi.

Terezsopi

Film je oproti této knize jenom sladká pohádka. V knížce je místy trochu moc detailů, ale konec obrovsky graduje a nenechá vás odejít.

Monika145

Sci-fi běžně nečtu, s fyzikou a chemií jsem skončila někdy v 9. třídě, ale Marťana lze jedině doporučit: příběh, spád, napětí ale i humor. Marťana jsem původně vůbec neplánova číst, náhodou jsem si ho z nedostatku jiného čtiva půjčila v knihovně a doma odkládala skoro celou výpůjční dobu. A nakonec za 3 dny bylo po něm :)

Hakem

Teda, to bylo jízda. Fyzika a chemie normálně plyne kolem mě bez povšimnutí a teď jsem s nimi strávila 2 dny a nejhorší na tom bylo, že jsem tomu rozumněla a bavilo mě to. Takže klobouk dolů autorovi, vysvětlit všechno tak, že i laik chápe vo co go ve většině času. Svižný zajímavý děj, jste napnutí až do konce. Shlédnutí filmu předem bylo taky dobrý (i když už je to dloouho), měla jsem k tomu i hezkou vizualní podporu v paměti. Kdybych někdy uvízla na Marsu, tak budu aspoň vědět co nedělat :D

nicolettkaa

Sci-fi obykle nečtu, není to úplně můj šálek kávy, ale Marťan není úplně jen tak ledajaké sci-fi. Kniha je plná vtipu, Mark má podobný smysl pro humor, což mě hodně bavilo. Film jsem viděla dřív, ale přesto jsem si čtení užívala a říkala si, kdy už ho konečně zachrání. Jen jsem se ztrácela v technických parametrech a chemických vzorečcích, ale chápu, že bez nich by se kniha neobešla.

greyw9278

Určitě by se našli vědci, kteří by vytkli nějakou tu mouchu, ale pro běžného smrtelníka to je klenot. Jednoduše je to perfektní, a i humor je zde skvěle zakomponován. Lze jen doporučit!

tereza2627

tak tehle zanr neni muj salek kavy...pribeh krasny, opravdu dobry napad, ale moc me to nebavilo cist..pasaze zdlouhave, dlouhe popisovani jeho cinnosti...no nenadchlo me to...3hvezdy za pribeh ;)

DericCaster

Já viděl nejprve film a říkal jsem si že je to dobrý film, ale s knížkou se srovnat prostě nedá. Knížka je mnohem lepší. Anebo se hezky doplňují. Myslím tím, že při čtení knížky mi mysl doplňovala obrazy z filmu a bylo to super. Román je napínaý a šlověk se i zasměje. Za mě super!

Carolka409

Film byl pěkný, ale kniha mnohem lepší. Doporučuju

Neskutečně napínavé, skvěle vyprávěné, vtipné (Zbožňuji autorův smysl pro humor), poučné, geniální... Knihu jsem vůbec nechtěla odložit, budete s ní jíst, procházet se, chodit na záchod, nebudete spát,... - chci říct,... je to bomba, přečtěte si jí a posuďte sami.

Ebeca

Super, i když místy mi to přišlo zbytečně moc vleklé... Ale celkově čtivé i přes neskutečné množství technických údajů.

Kaytria

Perfektní. Prostě perfektní. Několikrát jsem zatajovala dech a s napětím očekávala, jestli to tomu Markovi vyjde nebo nevyjde, i jsem musela zatlačovat slzu při pomyšlení, jak se dokáže celej svět semknout, aby pomohl jednomu botanikovi. Byl to milý příběh s napětím i vtípkama.

jennefer

Lepší než film (kupodivu, film byl taky super), přitom stránky utíkají samy a nejednou se na mě spolucestující v MHD dívali divně, když jsem vybuchovala smíchy. A zhltl ji i můj muž, a to už je co říct:-D

Metla

Katastrofické survival drama, vzbuzující vzpomínky například na A.C. Clarka a jeho „Měsíční prach“ (pro mě těžká nostalgie, jedna z prvních sci-fi, co jsem četla). S ohledem na téma osamělého hlavního hrdiny jsem měla trochu obavy, jak bude „Marťan“ čtivý – dalo se očekávat minimum dialogů a hodně rýpání v psychice. To první vůbec nevadilo, to druhé se překvapivě nekonalo. Chápu a sdílím námitky některých čtenářů: Mark Watney se opravdu chová neuvěřitelně pohodově v situaci, kdy by se měl utápět v depresích. Ale připusťme, asi by to nebyla taková zábava číst. Autor zvolil dokonale vyhovující deníkovou formu, s občasným odskokem k jiným postavám a událostem důležitým pro děj či dokreslení příběhu. „Marťan“ mě držel v napětí, často vyvolal úsměv či zachechtání, nepřeháněl to s patosem, stránky se otáčely skoro samy. Někdy jsem se poněkud ztratila v technických detailech, to je však můj problém a zážitek mi to nekazilo. Jediným nudnějším prvkem byly narážky na staré americké seriály, které mi nic neříkají – snad v tom bylo něco zajímavého alespoň pro americké čtenáře. Udělat Weir hlavního hrdinu o něco věrohodnějším, možná bych udělila 5 hvězdiček.

thezelda

Nádhera! Napsáno čtivě a uvěřitelně. Hlavní postava je poměrně sympatická a nelze neocenit její suchý humor, s nímž přistupuje k mnoha (pro ni) potenciálně smrtelným situacím.
Hlavní hrdina překonává překážky pomocí svého rozumu a dovedností...nedokáži posoudit faktickou správnost a realističnost prostředí, používané techniky, chemických reakcí, nicméně na mě osobně to působilo dosti autenticky.
Líbí se mi, že jsem v knize nepostřehl moment, kdy by situace byla neřešitelná a za hlavní postavu ji vyřešil nějaký "deus ex machina" - jak jsem již řekl, vše bylo vyřešeno úvahou a řešením s použitím dostupných zdrojů (žádné zázraky se nekonaly).

Zde možná trochu SPOILER:

Možná, že kniha mohla být o trochu kratší - přiznám se, že jsem se ke konci už o hlavní postavu přestával bát, neboť se krizové situace opakovaly (na můj vkus) tak často, že mi začalo připadat nemyslitelné, že by je "Marťan" nějak nevyřešil...

Julinka679

Na Marťana jsem se hodně těšila a nemohla jsem se dočkat až se mi dostane do rukou!
Bohužel má kniha (pro mě) jednu chybu a to je hodně chemických vzorců a technických údajů, moje hlava to prostě nebere a těmto věcem prostě nerozumím. Samozřejmě chápu, že když se jedná o "vesmírné sci-fi" tak se tam podobné věci musí nacházet ale já se bohužel v ději kvůli tomu ztrácela a nevěděla "která bije". Je to škoda, jinak bych hodnotila plným počtem *...
Na druhou (tu lepší) stranu je kniha vtipná, dobře čtivá a hlavní postavu si téměř okamžitě "zamilujete"! Mark je chytrý, sympatický a má zvláštní smysl pro humor... no... je to prostě Marťan! :D
Knihu doporučuji ale dávejte si pozor na chemické vzorečky, technické údaje apod... :-) Přeci jen, ne všichni tomu rozumíme :-/ :-)

onRock

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

Dominika21

V životě jsem nečetla sci-fi, avšak čtenářská výzva je hold výzva, a tak se do mých rukou dostala kniha Marťan.
Co k tomu říct - DĚKUJI - čtenářské výzvě, protože tato kniha byla naprosto vynikající, přečteno jedním dechem, někdy jsem trnula hrůzou, jindy se bez ostychu smála nahlas...dávám pět hvězd a doporučuji!!!

xxtom

Film Marťan jsem viděl a moc mě bavil. Kniha mě ale bavila o to víc. Spoustu věcí je zde popisováno daleko zajímavěji než ve filmu.

Mars (planeta) humor boj o přežití zfilmováno kosmonauti, astronauti trosečníci NASA optimismus deníky hard sci-fi

Andy Weir

Andy Weir