Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217983/bmid_martan-m79-217983.jpg 5 4238 1062

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Martian , 2014

Fila09
22.07.2023

Zajímavý příběh, viděla jsem i film. Bavilo mě to.

markulina711
19.07.2023 4 z 5

Na prstech jedné ruky bych spočítala kolik sci-fi knih jsem za celý život přečetla, nebýt čtenářské výzvy nepustila bych se ani do této.Pár let zpátky jsem zaregistrovala film, který jsem dosud neviděla, takže zážitek byl plnohodnotný. Asi vypustím ze slovníku větu -To nejde. Mark se totiž nevzdává za žádných okolností a ještě je v té bezvýchodné situaci, ze které by každému hráblo, ukrutně vtipný. To mne nadchlo. Nevím a nedokážu posoudit jestli je technická stránka reálně proveditelná, nebo se jedná o fikci autora. Každopádně technické návody od čehokoliv zásadně nečtu a tohle byl v podstatě technický návod na opuštění Marsu a ještě mě bavil.

VeruMalfoy
10.07.2023 3 z 5

Knížku jsem měla půjčenou od kamarádky, protože mi o ní vyprávěla, tak jsem si jí chtěla taky přečíst.

Samotný nápad byl totiž velice zajímavý. Člověk ztroskotaný na Marzu. Musím uznat, že Mark byl opravdu chytrý a vtipný, což knížce pomáhalo. Ale nevím, jestli by to všechno, co vymyslel, ve skutečnosti fungovalo, myslím si že by to bylo daleko složitější. Ale musím dát poklonu autorovi, jak se s tím vším popral. I tak v knize na mě bylo bohužel až moc technických slov a celkových popisů. Chvílema jsem u knihy až usínala. Takže jí bohužel nemohu dát víc jak 3 hvězdičky, i když se mi líbila.

cziss
29.06.2023 5 z 5

Naprosto fenomenální hard-scifi počin v té době relativně autora "nováčka". Je to už dávno, co jsem viděl velkofilm, ale i tak jsem si ho pamatoval a I TAK byla knížka napínavá od začátku do konce. Povinná četba pro všechny milovníky sci-fi.

Mona-Lisa
26.06.2023 5 z 5

Když se boj o život stane rutinou.
Andy Weir - pán, který tvoří hrdiny, kterým tak zuřivě držíš palce, že ti málem upadnou.
Laťka byla vysoko, protože jsem četla od autora už Spasitele.
A líbilo se mi to stejně, tak upřímně jásám. ALE! Až po pár kapitolách! Kdybych nečetla předchozí knihu a neznala autorův potenciál, vzdala bych to díky kvantu odborných termínů a technických postupů.
Z názvu je ti jasné, že jsme na Marsu.
Bojíš se, fandíš, směješ se a jsi momentálně nejlepší kamarád Mark Watneyho. Ten se hodně špatnýma okolnostma stal jediným obyvatelem naší sousední planety.
Má základnu, plán, hodně času, než přiletí další loď ze Země a starosti se kupí.
Znovu opakuju - je tu hodně, ale OPRAVDU hodně odborných termínů.
Ty ale smázne fakt, jakým způsobem se o něho bojíš a přiroste ti k srdci. Jako nejlepší kámoš, na kterého si pyšný za každou vychytávku, která NASA vezme dech.
A že jich je!
Vtipem se to tu hemží díky Markovým hláškám v deníkových zápiscích, pod kterými cítíš strach, stejně jako neskutečnou houževnatost a vůli přežít.
Dostane se z této rudé planety? A sám?
"Napínavá"- to se k této knížce hodí nejvíc. A ještě - moc dobře namluvená jako audiokniha. Těch 11 hodin poslechu byla odborná, vtipná a dobrodružná slast.
Jdu si hned pustit film s Damonem!!

666Jitka
19.06.2023 4 z 5

Kniha, po které bych asi nesáhla, nebýt letošní čtenářské výzvy. Film jsem neviděla, ale po přečtení tohoto zajímavého počinu, jej určitě shlédnu. Co se týče románu samotného, musím říct, že obsahově to není zrovna moje parketa a četla jsem pro mě interesantnější kousky, ale i přesto mě kniha zaujala, protože tolik technických znalostí, fyzikálních propočtů, chemických reakcí a biologických poznatků jsem v jedné knize, snad vyjma učebnic a naučných knih, nezaregistrovala. Jde vidět, že si musel autor s daných tématem hodně pohrát, a i když nemohu tvrdit, že vše v knize je správně, neboť to by byl úkol spíše pro geniální vědce než pro běžného člověka, určitě působí efektně. Konec mi přijde poněkud přitažený za vlasy, protože nemám ráda, když vše vychází i přes ranec nečekaných potíží téměř na sekundu přesně. Líbí se mi, jakou povahu přisoudil autor hlavnímu hrdinovi - díky jeho vynalézavosti a přirozenému smyslu pro humor, je příběh odlehčen a ta bezvýchodnost situace, kdy Markovi Smrt doslova dýchá na zátylek, je čtenáři naservírovaná stravitelněji.

Sklenička
16.06.2023 5 z 5

Super čtení. Sice ve spoustě výpočtů jsem musela autorovi a hlavnímu hrdinovi věřit, ale to neubírá nic na silném zážitku. Hlavní hrdina je, byv považován za mrtvého, zanechán na Marsu posádkou mise Ares 3 a řeší, jak přežít až do příletu mise Ares 4. Psáno deníkovou formou občas prokládanou dějem v NASA.

Sixao
08.06.2023 4 z 5

Knihu jsem viděla zfilmovanou před delší dobou, takže už jsem si vůbec nevybavovala podrobnosti. V paměti mi utkvěl jen základ děje: Kosmonauta Marka kolegové omylem nechají na Marsu a on se snaží sám přežít, dokud pro něho NASA nebude moct poslat záchranu. Aby nezemřel hlady, pěstuje brambory. Zvládá to až překvapivě lehce a s velkou dávkou humoru a jako správný americký hrdina si geniálně poradí s každých technickým problémem. Od románu jsem čekala, že bude Markova osobnost rozpracována víc do hloubky. Spousta popisů fyzikálních či chemickým procesů a různých Markových zlepšováků pro mě byla naopak nezáživná. Jsem nekonečné týdny sám na nehostinné planetě? I don't care, man.

fruitbueno
08.06.2023 4 z 5

I když jsem nerozuměla snad ani slovu, neboť moje technické dovednosti končí u použití jídelního příboru, užila jsem si čtení jak malý Marťan!

bumble
03.06.2023 4 z 5

Film jsem neviděl a ani nevím, jestli si ho budu pouštět. Kniha je tak napínává a zajímavá, že mám pocit, že by mi tento zážitek film zkazil.
Jistě, jsou tam momenty, kdy si říkám, že je Marťan nadčlověk, když všechno tak přesně a dokonale umí spočítat a ví si prakticky se vším rady. Ale mělo to takový spád, že to měl člověk přečteno dřív, než by to mohl zpochybnit.

Lady.Lucrezia
30.05.2023 4 z 5

Až do konce velmi dobré, bohužel konec byl hodně divoký. Je to kniha, která se mi líbí zejména kvůli hromadě technických věcí, které příběh lepí dohromady. Popravdě nejsem přiliš na ujetá na Robinsonovské příběhy a bez té techniky, bych to asi ani nečetla. Hlavní hrdina tohoto sci-fi románu Mark Watney má dokonalé dovednosti a v zásadě se chová dle ideálů fyzicky i psychicky, až to k realitě má daleko, nicméně bavil mě.

PetrSevcik
30.05.2023 4 z 5

Nejprve jsem viděl stejnojmenný film, který mi přišel jako velmi povedený a nepodobal se žádnému z Hollywoodských paskvilů poslední doby. Mělo to úroveň.

Stejně tak na mě působila i tato kniha.

Velmi jednoduchá zápletka. Člověk, astronaut, který omylem uváznul na mrtvé planetě, opuštený svými druhy, bojuje ze dne na den o přežití. Využívá své veškeré dovednosti a znalosti k tomu, aby našel způsob, jak se spojit se Zemí a dostat se domů. Naděje umírá poslední.

Děj je plný akce, napětí a zvratů, které čtenáře nenechají ani na chvíli odpočinout. A tady bych se možná zastavil. Některé části by zasloužili malou zastávku a trošku zvolnit. Ano, je to psáno jako osobní deník a jeho autor (astronaut) není žádný spisovatel, je to vědec. Píše tam jen podstatné věci. Nevypisuje své pocity do deníčku. Má to svoji logiku.

Splnilo to svůj účel. Je to výpověď člověka, který sice věděl, že to téměř určitě nepřežije, přesto si nesedl a nepropadal se do depresí, ale ani na okamžik nepřestal bojovat. Nevím, jestli to je rádoby americký hrdina, kterých jsou americké filmy plné, nebo jestli takto vypadá prototyp opravdového astronauta. Klidného, vyrovnaného, který ví, co má dělat a nehledá důvody, proč něco nejde, ale alespoň jednu cestu, jak by to jít mohlo.

Moje pocity nad tímto dílem jsou smíšené. Kdybych to měl hodnotit jako román, asi bych řekl, že jsem četl mnohem lepší. Pokud bych to hodnotil jako zajímavý deník astronauta = literární experiment, tak musím říct, že určitě vyšel. Technicky si na tom dal autor velmi záležet, aby to co nejvíce odpovídalo realitě. Nejsou tam žádné bludy, ani nesmysly. Oceňuji, že spisovatel si o problematice opravdu hodně zjistil. Takto by mělo vypadat každé seriozní sci-fi.

Moc se mi to líbilo, jen by to mohlo být místy trošku více rozepsané.

niki-chan
25.05.2023 3 z 5

Mně osobně přišlo, že než o příběh přežití na Marsu se jednalo o přehled odborných termínů a výpočtů říznutých vtipnými hláškami. Konec byl naproti tomu nejlepší částí. Ve čtení mi hodně vadily překlepy. Více hvězd dávám filmu.

Gibis
24.05.2023 5 z 5

Největší "výzvou" letošní Výzvy byl pro mě vesmír. Já tak nerada sci-fi! Snažila jsem se mu přijít na chuť, ale ne, nešlo mi to. Tak jsem chvíli zvažovala, že přečtu jakoukoliv knihu a zařadím ji do výzvy pod tohle téma, protože i naše planeta je přece součástí vesmíru :) Ale pak jsem si řekla, že výzva je k tomu, abych přečetla i to, co bych jinak nečetla. Takže proto Marťan :) A DOBRÉ TO BYLO! Přiznávám, že technicky jsem se nechytala a při poslechu audioknihy jsem v těchto pasážích občas ztratila pozornost, ale ke konci jsem byla napnutá jak kšandy a opravdu mě to bavilo poslouchat.

Atanone
22.05.2023 5 z 5

Jumbo!
Lidi, právě jsem dočetla svou první knihu ve svahilštině, navštívila jsem španělskou vesnici a jako koza čuchla k petrželi s očekávaným výsledkem.
Konstatuji, že jsem technicky nerozuměla skoro ničemu, ale byla to pořádná adrenalinová jízda! A to jsem viděla film a myslela jsem si, že už to napínavé nebude. Bylo. Omlouvám se všem menšinám (včetně koz), které jsem druhou větou vážně nechtěla urazit a knihu - jak jinak - doporučuji.

Marika Vanova
21.05.2023 5 z 5

Konečně jsem splnila bod ČV o knize z vesmíru, i když jsem četla ušima jako audio. Zprvu jsem tomu nemohla přijít na chuť, ale po delší době, pod vlivem hlasů Jana Zadražila a Jana Vondráčka mi nedalo, než si to oblíbit . Watneymu jsem fandila a bavilo mě to pěstování brambor na Marsu.

Kajami
15.05.2023 5 z 5

Tento žánr jsem četla poprvé a musím uznat, že jsem tu knihu nebyla schopná odložit :D autor mne svým popisem dokázal vtáhnout do děje a navíc vynalézavost hlavního hrdiny mne hodně překvapila. byla jsem zvědavá, jak to dopadne. filmové ztvárnění mně totiž minulo.

Anavi8912
14.05.2023 5 z 5

Super kniha, zajímavě a vtipně napsaná. Knihu jsem si vybrala jen díky Čtenářské výzvě 2023 a určitě doporučuji přečíst. Přestože scifi literaturu nevyhledávám, moc se mi líbila kniha i film.

ivoiro
14.05.2023 5 z 5

Tato kniha je naprostá bomba, kterou lze jen doporučit. Celým textem se line krásný humor.

Kuffenbach
11.05.2023 5 z 5

Dávám 5 planet :-). Hlavní týpek je vtipný jako Jim Gaffigan, zručný jako Přemek Podlaha, a má kliku jako Lucky Luke. Taky se to nečetlo špatně. Pokud máte rádi červenou, není co řešit.