Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217983/bmid_martan-m79-217983.jpg 5 4239 1062

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Martian , 2014

Aleen
19.02.2023 5 z 5

Audiokniha - měla naprosto všechno, co požaduji od skvělé knihy: humor, napětí, skvěle vyprofilované postavy, neskutečné nápady. Myslela jsem, že mi praskne cévka z toho napětí! Překonání jedné komplikace přináší téměř okamžitě další život ohrožující zvrat, vytváří další problém. Mars jde Marku Watneymu fakt dost hustě po krku! A on je tak chytrý a šikovný, rozhodně hrdina! Řešení všech problému je jeden velký, vlhký sen pro šíleného vědce. Tolik neskutečných vynálezů pro přežití na nehostinné planetě při tolika průšvizích, které jej potkaly!
Film: Ještě, že jsem nejdříve četla! Ridley Scott natočil pěkné dílo, ale poněkud jsem postrádala neskutečně vtipné myšlenky, které vlastně vytvářely celou báječnou atmosféru knihy. Ve filmu to byl jen slaboučký odvárek.

zaba.zuzla
18.02.2023 5 z 5

Četla jsem dříve, než jsem viděla film. S velkým despektem jsem přicházela do kina a odcházela celkem nadšená. Knize, která je skvělá s lehkou ironií a příjemným stylem napsaná, se film zkrátka nevyrovná, ale překvapil - velmi. Pokud se chtěl Andy Weir zapsat jako spisovatel, pak se mu to povedlo, protože Artemis mám v knihovně a nově i Spasitele. Nejsem čtenář sci-fi, ale touto formou, jakou autor vyprávění pojal, se k Marťanovi ještě vrátím.

Bája89
16.02.2023 4 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha v neskutečném podání Jana Zadražila a Jana Vondráčka. Po Marťanovi jsem sáhla v rámci letošní knižní výzvy a nečekala jsem, že mě tak strhne. Ze začátku jsem sice trochu bojovala se všemi těmi čísly a výpočty, ale pak se to rozjelo a já byla plně ponořená do Watneyho pokusu o přežití a fascinovaná jeho neutuchajícím optimismem. Navíc jeho schopnost si poradit v každé situaci, obdivuhodné. Krapet nereálné, ale což? Proč kazit tak krásnou vesmírnou robinsonádu přílišnou realitou? Příběh rozesměje, dojme a také vás natolik napne, že nedokážete v určitých momentech ani dýchat. Zkrátka, pár dnů jsem tím doslova žila.

yossarianxxii
15.02.2023 4 z 5

Mark Watney je génius! Je na celém Marsu sám, dokáže přežít a nezbláznit se.
To, jak si se vším Mark dokáže poradit, mne bavilo. Román, kde sci-fi není zase tak docela sci-fi a nechybí zde ani dávka humoru.
Podle knihy byl natočen v roce 2005 stejnojmenný film s Mattem Damonem v hlavní roli.
Také existuje audio verze knihy, kde se čtení ujali Jan Zadražil a Jan Vondráček.

Michelleee
13.02.2023 4 z 5

Knížka, po které jsem šáhla díky čtenářské výzvě a protože chci vidět film. Mark byl botanik a servisní inženýr. Jak to všechno zvládnul, to bylo neskutečné. Na začátku jsem si říkala, že to nebude čtení pro mě, ale bylo to hezké.

Ulala
11.02.2023 4 z 5

Síla vůle, vynalézavost a snaha přežít se spojily v jedno a proplétaly se celým dějem. Netýká se to jen hlavního hrdiny ale i všech ostatních, kteří se na tom podíleli. Nemohu posoudit technické vychytávky, které Mark prováděl, protože jim nerozumím, ale mohu laicky posoudit styl napsané knihy a ten se mi moc líbil. Jednu hvězdičku ubírám za to, že ani tato kniha mně nepřesvědčila vrátit se ke sci-fi, kterou jsem hltala tak před dvaceti lety.

charlizee
09.02.2023 5 z 5

Tak dlouho jsem Marťanovi odolávala a ohrnovala nad ním nos, až se z něj nakonec stala má oblíbená kniha.
Neznáte se náhodou někdo s Markem Watneym? Nutně ho chci za kamaráda - jeho hláškám se nedá konkurovat. :)) Celý příběh je chytrý, promyšlený a neuvěřitelně ZÁBAVNÝ. Andymu Weirovi se podařilo namíchat perfektní koktejl emocí. V jednu chvíli se smějete, zároveň se vám ale chce plakat, jak si uvědomujete bezvýchodnost situace a hrdinovu osamělost. Robinson Crusoe byl vlastně v naprosté pohodičce - vždyť měl na své straně pozemskou atmosféru a ostrovní plodiny…
Marťana doporučuju taky jako audioknihu v interpretaci Jana Zadražila a Jana Vondráčka. Některé party jsou náročné na pozornost a pochopení, těch technických detailů a fyzikálních zákonitostí je zkrátka moc… V kombinaci s knihou to ale všechno perfektně zapadá.

Wewrka
08.02.2023 5 z 5

Pro mě jednoznačně jedno z nejlepších sci-fi. Má to spád, čte nebo poslouchá se to jedním dechem a hlavně je to uvěřitelné. Po celou dobu jsem měl pocit, že takhle se to přesně může stát.
Konzumoval jsem jako audioknihu a i zde byl skvělé zvolený hlas a tempo četby (verza Jan Vondráček). Z těch co znám autorova nejlepší.

Rapeh
07.02.2023 4 z 5

Kniha se velmi dobře poslouchala. Jen ten konec mi přišel moc useknutý a ponechaný na fantazii čtenáře. Optimista přistál na zemi. Pesimista zvládl ještě alespoň tři katastrofy .

Áža707
06.02.2023 4 z 5

Audiokniha namluvena Janem Vondráčkem a Janem Zdražilem byla na poslech velmi příjemná a díky tomu byl pro mě Marťan skvělý zážitek.

Několikrát v průběhu čtení jsem si říkala, že jsem doopravdy ráda, že knihu poslouchám jako audioknihu a nečtu ji. Bojím se, že některé velmi odborné pasáže by mě mohly odradit. Přípravte se na řadu matematiky, fyziky a odborných termínu, ale asi s tím člověk tak nějak počítat musí.

Osobně musím říct, že bych se ke knize nedostala, kdybych ji neměla ve výzvě 12 books challange a doopravdy jsem se knihy velmi bála. I právě skrze některé recenze, které jsem četla.

Když si odmyslíte odborné pasáže, které mohou působit trochu nudněji, tak vás čeká skvělá jízda, která je plná úplně brilantního humoru. Musím říct, že jsem se občas musela venku usmívat jak blázen a měla jsem co dělat, abych nevyprskla nahlas. :D K tomu vás celá kniha drží v perfektním napětí, protože nevíte, co bude dál.

Marka jako postavu jsem si velmi oblíbila a právě u něj jste se setkávali s naprosto skvělými názory a sarkastickými poznámkami. Upřímně si nedovedu představit, že bych měla tolik humoru, kdybych byla zaseklá na Marsu.

Knihu mohu doporučit všem milovníkům vesmíru, sci-fi a hlavně všem, co se rádi pobaví.

⭐ 4/5

Kami33
06.02.2023 4 z 5

Film jsem neviděla. Kniha byla hezká. Ale nebudu lhát - miliony technických detailů mě nebavily a ani jsem jim nerozuměla.

Anor505
02.02.2023 5 z 5

Marťan byla moje první „opravdová” sci-fi knížka a nemohla jsem si vybrat líp. Vyprávění se neslo v duchu: Co se může po…kazit, to se zákonitě pokazí. Když se z toho zhroutíme, vůbec k ničemu to nebude. Tak hlavu vzhůru, svět (Mars) se točí dál. Příběh byl plný optimismu, humoru, napětí a hlavní hrdina byl velký sympaťák. =)

Arsi
31.01.2023 5 z 5

Po knížce jsem sáhla kvůli Čtenářské výzvě. Ze začátku mi trochu vadilo množství technických informací, ale pak mě to chytlo. Skvělá a napínavá kniha.

iveta3867
21.01.2023 5 z 5

Velmi napínavé, rozšířilo obzory.. fakt skvělé čtení!

veverrka11
20.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Marťana jsem si chtěla přečíst už delší dobu, proto jsem byla ráda, že jsem ho měla zařazeného do dvanáctiměsíční challenge.
Marka Watneyho zapomněla posádka na Marsu. Nikdo neví, že žije. Zvládne přežít v nehostinných podmínkách? Zachrání ho někdo?
Knížka je převážně psaná jako deníkový záznam. Obsahuje spoustu výpočtů a vědečtějších poznatků, než může být člověku milé, což mě osobně nevadilo. Naopak, oceňuji autorovu práci a rešerše, protože výpočty dávaly smysl.
Děj je kromě příhod Marka na Marsu protkaný i střípky událostí na Zemi, zejména v NASA, které byly vsunuty tak příhodně, že vás nutily číst dál jen proto, abyste zjistili, jak to s Markem dopadlo.
Samotný Mark je popsán velmi lidsky a chová se velmi racionálně (i když některé jeho nápady jsou hodně riskantní). Dělá vše pro to, aby přežil, co na tom, že občas postupuje metodou "pokus-omyl" (mezi námi, ta funguje skvěle). Co se týče lidí z NASA, tam už moje sympatie k nim pokulhávají. Neříct posádce, že kolega nezemřel a že se snaží přežít? To je dle mého názoru dost hnusný.
Celkově jsem si čtení neskutečně užil a na spoustě míst jsem se pobavila. Hlavně když Markovi něco nevyšlo, protože autor má talent psát i katastrofy s humorem.
Doporučuji všem milovníkům vesmíru, vesmírných plavidel, ale hlavně chemie a fyziky!
Chemii zdar!

bigben
19.01.2023 5 z 5

Knížka, po které jsem šáhla díky Čtenářské výzvě a byla jsem nadšená. Občas trochu moc technických informací při výrobě či opravě různých potřebností. Příběh jsem vůbec neznala, takže napnutá do poslední stránky.

Niu
15.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Jsem překvapená sama ze sebe. Do kapitoly šest jsem chtěla knihu odložit, že to nedám. Ne, že by to byl žánr, který by mne nebavil, tak to nemyslím. Spíše z toho důvodu, jako bych četla manuál. Mark byl botanik a servisní inženýr (nebo tak nějak), ale jeho znalosti chemie, matiky a fyziky byly na jednoho až moc excelentní. Vlastně problém v průběhu celé knihy jsem měla s tím, jak se popisovalo, co se kam připojí, co s čím reaguje a jaký bude výsledek. Mám asi malou fantazii na ten nekonečný prostor, proto mi dělalo obtíže si představit celé Markovo fungování na Marsu. Když se řeklo rover, prostě jsem si představila trochu větší SUV. No jo, ženská :o)
Od kapitoly šest se to začalo lámat, neboť na Zemi věděli, co se děje a začalo to nabírat grády - organizace, plánování, záchranná mise. A já si řekla - buď, anebo. Tak jsem vydržela až do konce. Čím jsem se blížila víc a víc do cíle, tím se mi zvyšoval tep, protože se vždy stane něco mimo plán a já tak nevěděla, co se bude dít a dokonce jsem si myslela, že to nedopadne tak, jak to dopadlo.
Vadily mi některé věci, jako nevědomost posádky Hermesu, použití notebooku (vzhledem ke všem úpravám, co provedl, to byla taková divná chyba), proteinové tyčinky v zásobovací sondě a pořízení fotky ze stran reportérů (jako bez helmy).
Co se oborných věcí chemie, fyziky a jiných oborů týká, tak bych to shrnula tak, že papír snese všechno a že vlastně nevím, jestli vše mohlo být provedeno tak, jak bylo.
Abych se přiznala, od knihy jsem čekala něco ve stylu Propasti - a byli zachráněni neznámou civilizací. A ono ne.
Líbil se mi humor, Markův optimismus, který byl dávkován zpočátku střídmě a pak celkem často, jeho odhodlání udělat vše pro přežití, odvahu a nevzdat to.
Rozhodně mám chuť si pustit něco o vesmíru :o)

Snapeova
12.01.2023 3 z 5

Knize nedokážu dát více než tři hvězdičky, ačkoli je to svým způsobem mistrovské dílo. Pokud by vše co autor napsal, mohlo reálně fungovat a dopadlo by to s Markem tak jak to dopadlo, tak má můj velký obdiv. Ale těch výpočtů a podobných odborností tam na mě bylo opravdu příliš. Ztrácela jsem pozornost. Matematika ani vesmír nejsou můj šálek kávy. Šla jsem si pro zajímavý příběh v netradičním prostředí. Samotný příběh je relativně jednoduchý a čekala jsem více napětí. Postavy byly fajn, i když trochu ploché. Nejlepší a nejpropracovanější byla samozřejmě hlavní postava, ale i tam to mohlo být lepší. Každopádně vtipné hlášky Marka i v situacích blízko smrti byly osvěžující a dobře to zpestřovaly.
Oceňuji Markovo vyprávění formou deníkových záznamů.

knizni.taurus
09.01.2023 5 z 5

Kdy vás naposledy mrzelo, že jste se nejdříve podívali na film a až potom si přečetli knižní předlohu? U mě je to jednoznačně kniha Marťan. Nechápejte mě špatně, film je výborný, ale ta kniha je ještě lepší!
U čtení téhle knihy jsem se mimořádně bavila. Jasný, je to smutný, že skončí na Marsu úplně sám, ale hlavní postava Mark vás dlouho smutnit nenechá. Mark Watney
má tak neskutečně výborný charakter, že si ho zamilujete od první stránky, jeho vtip a vynalézavost a taky proto, že i v nejhorších chvílích ho Mars nezdolá.
Co se mi dalšího líbilo, bylo vysvětlování dopodrobna toho, co jak funguje, co musí udělat atd. Kdybych samozřejmě nekoukala dříve na film, bylo by to pro mě ještě o fous poutavější. Problém byl v tom, že jsem věděla, co se bude dít a jak to skončí, tak to občas působilo zdlouhavě. Dramatických chvil tam nicméně je požehnaně, takže vás to udržuje v neustálém napětí.
Knihu jsem si užila i když jsem už věděla co a jak. Je opravdu čtivá, zajímavá a má skvělé postavy. To znamená, že knihu můžu s klidem doporučit dál. :))

MichaelNewchop
06.01.2023 5 z 5

Andymu Vejrovi odteď uvěřím, že na Marzu prostě byl, a všechno co napsal v této knize skutečně zažil. Jinak je totiž téměř nemožné, aby mohl vzniknout takový masterpiece! Detailní, uvěřitelný, vědecký a hlavně lidský. Ačkoli v film se také povedl, tak nad knihu prostě není. Teď se ještě odhodlat k originálu v angličtině.