Marta v roce vetřelce

Marta v roce vetřelce https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84766/bmid_marta-v-roce-vetrelce-JD6-84766.jpg 4 785 182

Martě je čerstvých devatenáct let, je hezká, chytrá, a v životě jí jde všechno snadno. Právě se dostala na vysokou školu a těší se na nový život. Jediné, co ji trápí, je jizva v obličeji. O prázdninách proto nastoupí na brigádu, aby si vydělala na plastickou operaci a začala svůj dospělý život s novou tváří. A právě tady začíná řetězec dramatických událostí, které Martě dokonale převrátí život. Na brigádě se bezhlavě zamiluje do Roberta a zcela se na něj upne. Záhy zjišťuje, že je těhotná a Robert je ve skutečnosti ženatý. Rozhodne se pro potrat, ale matka ji přinutí si dítě nechat, aby se o něj sama mohla starat. Martin život je v troskách, představy o budoucnosti, studiu, lásce, rodině se jí hroutí. Ví, že roli, která se od ní očekává, nedokáže zvládnout, a balancuje na hraně deprese a vzpoury. Krizi řeší útěky, alkoholem a sebepoškozováním. Nová kniha Petry Soukupové je stylizovaná jako deník dospívající dívky, náhle vržené do dospělosti. Soukupová opět dokazuje, že síla jejího vypravěčství spočívá v nečekaném nasvícení existenciálních situací. Sugesci celého příběhu umocňuje jazyk, který přesvědčivě odpovídá myšlení a vyjadřování dospívající dívky.... celý text

Vilma232
17.01.2021 4 z 5

Deník zachycující jeden nepovedený rok v životě Marty. Nevím, jak bych soucítila s hlavní postavou, kdybych knihu četla v době, kdy mi bylo 15 - 25, ale teď mi místy přišla "napřesdržku" a chvílemi mi jí bylo líto. V každém případě autorka vytvořila hodně živou postavu. Každý student jistě zažil stav, kdy se nemůže přinutit jít do školy, kdy ho to tam zoufale nebaví a každé dítě má někdy pocit, že chce z té své rodiny utéct.... jenom to prostě zvládnou líp než Marta

hvozdik
16.01.2021 3 z 5

Soukupová jako vždy skvělá, i když Marta mě bavila ze všech jejích knih nejméně. Možná to bylo tématem a možná je u této knihy dost podstatná cílová skupina. Konec trochu utopený a téma za mě trochu nedotažené. Jazyk "Soukupová styl" tradičně výborný.

ajla5
08.01.2021 5 z 5

Strašně smutný, ale jsem sobecky ráda, že mě to takhle nemele.

janka3232
02.01.2021 5 z 5

Výborná kniha. Drsná, ale pravdivá.

Jirikk
21.12.2020 4 z 5

Ne moc optimistická kniha o jednom roku devatenáctileté Marty, která má jít na vysokou školu a náhle otěhotnění. Kniha je psaná jako deník.. Je skvělé že v knize byly jednoduché kresby, které skvěle doplnovaly deníkové záznamy.

norrasun
07.12.2020 5 z 5

Marta prožívá ve svém devatenáctiletém životě dost nepříjemné turbulence a i když to čtení není zrovna nejveselejší, zvlášť třeba pro někoho, kdo si prochází něčím podobným, musím přiznat pět hvězdiček.. Za styl, přesvědčivost, občas ujetý humor..

lencin
19.09.2020 4 z 5

Deník devatenáctileté Marty Žákové.
(2011)

radkanin
19.08.2020 4 z 5

Tato kniha mne velmi zasáhla příběhem, který jsem zčásti prožívala také. Má pro mne tudíž osobní přesah.

borupet
08.08.2020 4 z 5

Moje první knížka od autorky, četla se dobře. Bezbřehá beznaděj. V jednom okamžiku autorka příběh utla a byl konec. Je jasné, že i následujících xx stran (kdyby byly) by se neslo ve stejném duchu. Zvláštní, marnost nad marnost.

uteklazreality
12.05.2020 2 z 5

... špatná rozhodnutí, naivita, láska, krize, vzpoura, zklamání, útěk
„Taková hezká a chytrá holka to byla a jak si zkazila život“ je věta, kterou každý z nás slyšel nebo zaslechl několikrát. Když se vám převrátí život naruby a tak, jak jste si ani v nejšílenějších snech nepředstavovali, tak je tato věta jen lehkým odrazem skutečnosti. Rozhodnutí, do kterých vás ostatní donutili a neměli jste sílu odporovat. Rozhodnutí, které z vás udělalo trosku...

Kris.Tyna
13.04.2020 4 z 5

Ač mi už není -náct, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Obecně mám ráda knihy "deníkového" typu, tady mě děj pohltil, vždycky už jsem si přála, aby konečně nastal obrat k lepšímu a ono ne, ona se vždycky ještě potopila o trochu hlouběji. Nevím ale, jestli bych knihu stejně vnímala o deset let dřív, nebo bych to brala jen jako povrchní příběh.

hanava
22.03.2020 5 z 5

Veselé čtení to není, to je pravda. Ale kniha je to skvělá a hodně jsem o příběhu přemýšlela.

esfinge
16.02.2020 2 z 5

Kniha psaná formou deníku očima devatenactilete Marty, která zrovna neproziva šťastné období. Mně osobně postava nesympatická... Ano, nedaří se ji, ale určitě lze řešit mirneji a to bez trapeni rodicu, megaukrivděnosti a hlavne bez alkoholu. Od půlky knížky mě to dennodenní popisování nudilo. Nechci spoilerovat, ale ten konec tomu nepřidal.

KajaVolfikova
12.02.2020

miluju tento styl psaní, za mě top!

saruse
11.02.2020 4 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Styl mi trochu vadil, infinitivy a jiná specifika vyjadřování, ale pak jsem si řekla - no jo, je jí 19 let, no jo, je to deník. Ale docela mě zajímala, holka jedna podivná. Dost jsem jí držela palce, ale plácala se v tom všem... Byli jsme jiní? Já se v mnoha věcech našla. Proto jsem byla u čtení shovívavá a vlastně i zvědavá. A doprovodné náčrtky, nákresy a kresby - skvělé.

EvikU.
25.01.2020 2 z 5

Tohle nebyla kniha pro mě. Styl vyprávění mi neseděl. Chování holky v 19 taky. Je fakt, že toho prožila dost a taky by mě to rozhodilo. Nevím. Sice jsem knížku dočetla, ale docela mě celou dobu rozčilovala. Aspoň jsem ji četla jen 2 dny. Četla se rychle. Obrázky v knize byly docela trefný. Mladý holky možná bavit může. Zkusím ještě jinou knihu od této autorky.

ErikaJ
21.11.2019 5 z 5

I tato knížka Petry Soukupové mě od začátku velmi bavila... Mám ráda styl jejího psaní!

moniiwolf
06.11.2019 2 z 5

Knížka čtivá, ale někdy mi ten úsečný styl trochu vadil. Možná nebylo potřeba popisovat každý den , ale stačilo jen občas a více do hloubky. Zajímala mě sonda do duše 19 leté dívky, ale spíš to byla taková snůška toho, jak je hrozně nespokojená a jak se jen noří čím dál tím hlouběji do tmy. Za celou knihu jsme se s postavou nemohla ztotožnit a byla mi spíše protivná a její nezodpovědné chování mě vytáčelo, až jsem měla chvílemi chuť zatřást, ať se sakra vzpamatuje a jde se svým životem konečně něco dělat.

Ale jinak četba nenáročná, ale vím, že už se k ní nevrátím.

Vivienca
30.10.2019 3 z 5

Zajímavý příběh, skvělý námět, pěkně napsáno. Bohužel mi úplně nesedí styl "deníku" a ani hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická, což četbu značně znepříjemní.

Parwana
23.08.2019 odpad!

Knížka byla od začátku až do konce čtivá, přelouskala jsem ji za den. A to je taky její jediná deviza. Příšerný děj, hrozný styl psaní (má to sice spád, ale je to o ničem), vata a nuda, kdy se na čerstvou vysokoškolačku vysypou všechny sračky světa a ona je natolik tupá a omezená, že nejenom sama neumí najít cestu ven, ale sama si je všechny zavinila. A když už se zdá, že se jakž takž poučila, tak je to ještě horší, ona padá dál na dno, za vydatného přispění návykových látek a podobných tupounů, jako je ona sama, zatímco její okolí tiše trpí. Autorka takto promarnila většinu knihy a ani ke konci to nevypadá, že by se Martička začala chovat normálně (naopak, opět sklouzne do sraček, a než by se opět rozjel kolotoč plný bezuzdného pití, cigaretového dýmu a laciného sexu na rozpadajícím se odrbaném gauči v malém kumbále v začouzeném výčepu čtvrté cenové, autorka to radši zavčas utla. Nečtěte to, šetřte si čas pro hodnotnější knihy.