Mars

Mars https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60587/mid_mars-AiP-60587.jpg 4 23 5

Terror
02.06.2021 3 z 5

Ve zkratce je to román o tom, kterak skupina lidí při průzkumu Marsu zažívá několik příhod.
Při bližším pohledu však přijdete na to, že jde o boj mezi politickými hovady a vědeckou obcí. Jen první čtvrtina knihy není o ničem jiném, než o jednom strašném průseru - Jeden z průzkumníků při prvním vkročení na rudou planetu z rozrušení řekne něco jiného, než mu bylo vedením poručeno. Prostě místo maso, řekl hovězí. To, co se kolem toho semele, mi hlava nebere. Provinilci hrozí odtržení od výzkumu, mezinárodní situace je rázem napjatá... Blbost? Ne. Podívejte se kolem sebe - to je realita.
Z toho vyplývá i zjištění, které nepotěší - v dnešní době, kdy světu vládne politika a ne rozum, je expedice, podobná té z knihy, zhola neuskutečnitelná. V tomto směru je tedy Mars Bena Bovy čirou utopií.

ruthan
29.03.2021 3 z 5

Moc balastu, malo masa (vedy) a literarni kvality
Uvodem musim rict, ze nejsem typicky scenar scify, moc se v tom nevyznam.
Takhle kniha me zklamala, autor ma milion cen, vysoke hodnoceni. Me v ceskem vydani 750 stran, ale vetsina pusobi jako vypln - ne, ze bych nemel rad historicke pozadi, nejake pozadi postav, jejich vztahy, ale neni to kdovijak dobre napsane a pusobi to spis jako vypln. O Marsu, ze ve finale najdete jen 200 stran, tykajici se skutecne vypravy, jeji technologie etc.. a realne zkoumani Marsu je ve finale, jen asi 30 stranek a to je proste malo.
Kniha je z roku 1992, ale uz na tehdejsi dobu, technologicky znacne naivni a nektere reseni jsou az trapne. Neni tam ani pochopena v te dobe, uz jasna pocitacova revoluce.
Akci "scena" nakonci uz to nenapravi. Potreboval bych doporucit neco lepsiho..

JohnCZ
22.08.2020 4 z 5

Nutno podotknout, že Mars je hard-scifi, kde fantastický prvek nehraje žádnou roli. Kdo hledá senzaci a thrill, toho se u této knihy nedočká. Mars v takřka 750 stranách mapuje možnou expedici na Mars tak, jak by mohla proběhnout a co by se tam teoreticky bylo možné naleznout (nebo spíš nenaleznout). Je to kniha určená především nadšencům do problematiky, protože je místy hodně zdlouhavá, popisná a to nejen co se Marsu a expedice samotné týče, ale fušuje i do výcviku, zrádné politiky či do vztahů a sexuality astronautů/kosmonautů. Udržuje si stabilní, ale hodně pomalé, spíše popisné tempo, které vygraduje až v posledních cca 100 stranách. I přes výše uvedené mě to ale bavilo a bylo zajímavé sledovat, jak si autor představoval cestu na Mars počátkem 90. let, v době bez pokročilých digitálních technologií. Kvůli tomu je ale román, oproti třeba novějšímu Marťanovi, dost outdated. Navíc při čtení musí člověk překousnout dost slabý technický stav českého vydání knihy, které je plné hrubek, překlepů a divně nebo rovnou blbě přeložených frází. Není to až taková tragédie a číst se to dá, ale působí to, jako kdyby to neprošlo žádnou zpětnou korekturou.

mozkit
11.09.2014 5 z 5

Pro me nejlepsi kniha s tematem cesty na Mars

Zelený_Drak
12.07.2014 3 z 5

Pro mě kniha na jedno přečtení, kde na podruhé již nemá co překvapit, když víte, jak to dopadne a co bude nebo nebude na Marsu objeveno. V roce 2014 je Mars z roku 1992 trochu úsměvné dílo. Dneska je představa, že se výprava na Mars uskuteční bez digitální techniky absurdní. Člověk si zřejmě vždy umí představit, že s tím, co má lidstvo dnes, už by to tedy šlo... Celkově příjemné čtení, ale místy mě iritoval český překlad, pokud se ke knize budu chtít vrátit, seženu si originál.